ODTÜ TEKNOKENT
Yılın En’leri ODTÜ TEKNOKENT’ten

Yılın En’leri ODTÜ TEKNOKENT’ten

Webrazzi Ödülleri 2017’den ODTÜ TEKNOKENT firmaları ve YFYİ mezunu Onedio ve Evreka ödülle dönmeyi başardı.
Devamını Oku
48 saatlik kesintisiz oyun maratonuna rekor başvuru.

48 saatlik kesintisiz oyun maratonuna rekor başvuru.

Her sene dünya ile eş zamanlı olarak düzenlenen oyun maratonu Global Game Jam(GGJ), 26 Ocak’ta başlıyor. GGJ’nin Türkiye’deki en büyük merkezlerinden olan ODTÜ TEKNOKENT ve TOGED iş birliğinde , bu sene de GGJ ATOM ile geliştiricileri ağırlamaya hazırlanıyor.
Devamını Oku
ODTÜ TEKNOKENT T-BİGG girişimcilerine TÜBİTAK’tan 10 milyon TL destek

ODTÜ TEKNOKENT T-BİGG girişimcilerine TÜBİTAK’tan 10 milyon TL destek

Teknoloi ve yenilik odaklı iş fikri olanlar için T-BİGG programı 2018 yılı başvurularını 30 Ocak 2018 tarihine kadar gerçekleştirilebilecek.
Devamını Oku
Oyun Dünyasını Sarsmaya Hazır Mısın?

Oyun Dünyasını Sarsmaya Hazır Mısın?

Tüm dünyayla eş zamanlı oyun geliştirme maratonu için başvurular 12 Ocak'a uzatıldı.
Devamını Oku
ODTÜ TEKNOKENT firmaları “Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı” listesinde

ODTÜ TEKNOKENT firmaları “Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı” listesinde

Bu yıl ikincisi düzenlenen “Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı” araştırması kapsamında Türkiye'nin şampiyonları ödüllendirildi.
Devamını Oku
En iyi mobil oyun ODTÜ TEKNOKENT’ten

En iyi mobil oyun ODTÜ TEKNOKENT’ten

Dünyanın en büyük Modelleme, Simülasyon ve Eğitim Teknolojileri Konferansı olarak kabul edilen I/ITSEC 2017’de ODTÜ TEKNOKENT’te kurulan Simsoft’un geliştirmiş olduğu MyStartup isimli oyun önemli bir başarıya imza attı.
Devamını Oku
Tren kazaları için çözüm ODTÜ TEKNOKENT firması Enekom’dan geldi

Tren kazaları için çözüm ODTÜ TEKNOKENT firması Enekom’dan geldi

Hindistan tren kazaları için çareyi Türkiye’de buldu
Devamını Oku
Kristal Piksel Video Oyun Ödülleri sahiplerini buldu

Kristal Piksel Video Oyun Ödülleri sahiplerini buldu

Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği (TOGED) ve ODTÜ TEKNOKENT ATOM işbirliğiyle düzenlenen Kristal Piksel Video Oyun Ödülleri töreni, oyun geliştiricilerinin, sektör temsilcilerinin ve medyanın katılımıyla Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) ev sahipliğinde İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.
Devamını Oku
ODTÜ ve TAI'den "Very-Light" Uçak (VLA) İşbirliği

ODTÜ ve TAI'den "Very-Light" Uçak (VLA) İşbirliği

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. (TAI) arasında üniversite-sanayi işbirliği kapsamında "Very-Light Aircraft (VLA)" (Çok Hafif Uçak) Geliştirilmesine Yönelik Bağımsız Araştırma Geliştirme (BARGE) Projesi protokolü imzalandı.
Devamını Oku
ODTÜ TEKNOKENT Bilişim İnovasyon Merkezi yeni ismini arıyor

ODTÜ TEKNOKENT Bilişim İnovasyon Merkezi yeni ismini arıyor

Ocak ayında faaliyetine başlayacak olan Bilişim İnovasyon Merkezi için ödüllü isim yarışması 20 Aralık’a kadar devam edecek.
Devamını Oku
ODTÜ TEKNOKENT ODTÜ TEKNOKENT
Ceph Turkey Meetup
ODTÜ TEKNOKENT İkizler Binası 18.30

ODTÜ TEKNOKENT Bilişim ve Telekomünikasyon Kümelenmesi - T.ICT ve Ceph Turkey Meetup grubunun düzenlediği teknoloji konuşmaları 24 Ocak 2018 Çarşamba günü ODTÜ TEKNOKENT İkizler Binası Konferans Salonu'nda gerçekleştirilecektir.
 Program:
    18:30 -> Tanışma & Networking
    19:00 -> Sunum

Kayıt için https://www.meetup.com/tr-TR/Turkey-Ceph-Meetup/

ATOM ATOM
Global Game Jam
ODTÜ KKM

İlki 2009 yılında gerçekleştirilen ve her yıl aynı tarihlerde dünyanın pek çok merkezinde eş zamanlı olarak düzenlenen Global Game Jam maratonu kapsamında, geliştiricilerin bu merkezlerde bir araya gelerek 48 saat içinde çalışan bir oyun geliştirmesi gerekiyor. Türkiye’de de ilk defa 2009 yılında ODTÜ TEKNOKENT tarafından hayata geçirilen GGJ ATOM, uluslararası etkinliğin en büyük merkezlerinden biri olma özelliğine sahip. GGJ ATOM kapsamında 26-27-28 Ocak 2018 tarihlerinde geliştiriciler yetenek ve bilgilerini sergilemek üzere ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde bir araya gelecek.

TSSK TSSK
5. TSSK Proje Pazarı
ODTÜ KKM

Teknokent Savunma Sanayii Kümelenmesi (TSSK) tarafından bu yıl beşincisi gerçekleştirilecek Proje Pazarı’nda savunma sanayini bir araya getirecek. TSSK 5. Proje Pazarı, Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın himayesinde ODTÜ, ODTÜ TEKNOKENT, Ankara Sanayi Odası (ASO) ve Savunma Sanayi İmalatçılar Derneği (SASAD) tarafından ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek. Etkinlikte TSSK çatısı altında faaliyet gösteren firmaların geliştirdikleri ürünler görücüye çıkacak. Büyük ve küçük ölçekli savunma firmalarının buluşacağı etkinlikte, iş birliği olanaklarını arttıracak görüşmeler de yapılacak. 

ODTÜ TEKNOKENT ODTÜ TEKNOKENT
Serverless Turkey Meetup
ODTÜ TEKNOKENT İkizler Binası

ODTÜ TEKNOKENT Bilişim ve Telekomünikasyon Kümelenmesi - T.ICT ve Serverless Turkey Meetup grubunun düzenlediği teknoloji konuşmaları bu ayki konusu "Azure Functions: Run Serverless Workloads on Azure or On-Premises", konuğu ise Daron Yöndem. 

 Program:
    18:30 -> Tanışma & Networking
    19:00 -> Sunum

Kayıt için:  https://www.meetup.com/tr-TR/Serverless-Turkey/ 

 

lorem ipsum dolor sit thumb

ODTÜ TEKNOKENT 2010 yılında savunma sanayi ile başlamış olduğu kümelenme çalışmalarına Bilişim ve Telekomünikasyon alanında devam etmiştir. Hali hazırda bölgede faaliyet gösteren şirketlerin % 50’ye yakını Bilişim ve Telekomünikasyon alanında faaliyet göstermektedir. Bu kapsamda ODTÜ TEKNOKENT’in hedeflediği yaşayan bir ekosistemin geliştirilmesinde ve sürdürülebilir kılınmasındaki önemli adımlardan birisi Teknokent Bilişim ve Telekomünikasyon Kümelenmesi’dir.

ODTÜ TEKNOKENT Bilişim ve Telekomünikasyon Kümelenmesi’nin misyonu farklı ölçekteki şirketlerin ve akademisyenlerin bir araya gelerek üniversite ile işbirlikleri içerisinde yenilikçi Ar-Ge projeleri ortaya çıkarmaları ve bu projeler sonucunda uluslararası başarı elde edilmesi olarak belirlenmiştir.

Siteye Git
lorem ipsum dolor sit thumb

ODTÜ TEKNOKENT’in üniversite öğrencileri arasında girişimciliği teşvik etmek amacıyla kurduğu ve “ATOM” (Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi) adıyla girişimci öğrencilerin oyun yazılımı alanındaki fikirlerini ve projelerini geliştirebilecekleri ve kendi şirketlerini kurma imkanı buldukları ön kuluçka merkezi ise Mayıs 2008’de hizmete girmiştir.

Oyun yazılımı alanında becerisi olan öğrencilere, 600 m2’lik açık ofis alanı ve toplantı salonlarından oluşan mekanda, oyun, animasyon ve simülasyon geliştirmek için ihtiyaç duyacakları altyapı, üstyapı olanakları, eğitimler ve şirketlerle ortak proje geliştirme imkanı sağlanmaktadır.

Siteye Git
lorem ipsum dolor sit thumb

Growth Circuit San Francisco merkezi ODTÜ ve ODTÜ TEKNOKENT tarafından tüm ülkede teknoloji ihracatını geliştirmek, uluslararası başarılı şirketler yaratmak ve bu şirketlerin yatırım ve iş geliştirme süreçlerinin hızlandırmak için kurulmuş “Türkiye’nin iş hızlandırma merkezi”dir. Growth Circuit San Francisco İş Hızlandırma Merkezi, San Francisco’nun merkezinde, Silikon Vadisi denilen bölgede kurulmuştur.

Growth Circuit San Francisco, teknoloji şirketleri ve genç girişimcilerin uluslararası ürün/hizmet ihracatına, yatırım almasına ve büyümelerine katkı sağlayacak hızlandırma faaliyetleri yürütmek, üniversitede yapılmış Ar-Ge’nin ticarileşmesine ve yatırım almasında hızlandırma faaliyetleri yürütmek, ABD ekosisteminde büyümüş/yatırım almış Türk şirketlerinin Türkiye’ye özellikle Ar-Ge yatırımları yapmalarına etkide bulunmak konularına odaklanmaktadır.

Siteye Git
lorem ipsum dolor sit thumb

ODTÜ TEKNOKENT, aktif olarak Ar-Ge yapan ve 90’ı aşkını savunma sanayii şirketi olmak üzere, 300’den fazla firma ile beraber ODTÜ içinde yer alan birçok araştırma merkezi ve laboratuvarı bünyesinde barındırmakta olup, 2010 senesi itibariyle Teknokent Savunma Sanayii Kümelenmesi (TSSK) adı altında savunma sanayii alanında faaliyet gösteren firmaları kümelemiştir.

ODTÜ TEKNOKENT’te Savunma Sanayi Araştırma ve Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin (SATGEB) kurulması ile birlikte Aselsan, Havelsan, TAI gibi sektörün büyük ana yüklenicilerinin Ar-Ge birimlerinin de ODTÜ TEKNOKENT’te yer alması sağlanmıştır. ODTÜ TEKNOKENT’te Savunma Sanayi Araştırma ve Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin (SATGEB) kurulması ile birlikte Aselsan, Havelsan, TAI gibi sektörün büyük ana yüklenicilerinin Ar-Ge birimlerinin de ODTÜ TEKNOKENT’te yer alması sağlanmıştır.

Siteye Git
lorem ipsum dolor sit thumb

ODTÜ TEKNOKENT bünyesinde kurulan “ODTÜ – TTO Teknoloji Transfer Ofisi” hem üniversite-sanayi işbirliğinin geliştirilmesi hem de teknoloji odaklı girişimciliğin desteklenmesi için geliştirilmiş bir yapıdır. Üniversitede üretilen akademik bilginin ticari değere dönüşmesi için patent alınmasından, şirket kurulmasına kadar hem finansal olarak hem de yönetsel olarak tüm süreci akademisyenler adına ODTÜ TEKNOKENT yönetimi yürütmektedir.

ODTÜ TTO, akademisyenlerin bilimsel çalışmalarını patent alma süreçlerini koordine etmekte ve sonrasında yeni spin-off işletmelerin kurulmasını desteklemektedir. 2014 yılı sonu itibariyle Teknoloji Transfer Ofisi aracılığıyla 71 buluş desteklenmekte olup, bu buluşlar kapsamında 52 PCT, 48 Türkiye, 21 ABD, 19 EPO, 6 EAPO, 12 Japonya patent başvurusu ile 5 faydalı model başvurusu gerçekleştirilmiştir.

lorem ipsum dolor sit thumb

Yeni Fikirler Yeni İşler (YFYİ), ODTÜ TEKNOKENT tarafından 2005 yılından bu yana düzenlenen Türkiye’nin ilk ve en büyük teknoloji tabanlı girişimcilik programıdır. Temel amacı başta üniversite öğrencileri olmak üzere, gençleri girişimciliğe özendirerek ülke çapında girişimciliği teşvik etmek ve girişimcilik kültürünü yeni nesle benimsetmektir.

ODTÜ ile ODTÜ TEKNOKENT işbirliğinde gerçekleştirilen “Yeni Fikirler Yeni İşler” yarışması, yenilikçi ve teknoloji tabanlı iş fikri olan öğrencilerin ve yeni mezunların fikirlerini hayata geçirmeleri için uygun ortamı sağlamakta ve onlara başarılı iş adamları olmaları yolunda destek vermektedir.

Siteye Git

FARK YARATAN FİRMALARIMIZ

220 geliştirici 48 saatlik maraton için hazır. Detaylı bilgi: https://t.co/JQnXzcPIPO #ggjatom @ATOMinGames https://t.co/js65CZwxe6

TSSK üyesi firmaların proje ve kabiliyetlerini sergileyecekleri, #TSSK 5. Proje Pazarı 30 Ocak Salı günü ODTÜ KKM'd… https://t.co/oRSkauWwCC

.@ieeeodtu ve ODTÜ TEKNOKENT iş birliğinde düzenlenen ve ODTÜ KKM'de bugün başlayan IEEE ODTÜ Hackathon'unun açılış… https://t.co/zCaNMU3bGB

.@Kosgeb ’in yürüttüğü #COSME Tematik Eğitim Programı kapsamında Bursa'da gerçekleştirilen etkinlikte Girişimcilik… https://t.co/tTykcXCsW8

RT @yfyi: Hayalindeki teknoloji tabanlı iş fikrini hayata geçirmek için 150.000 TL sermaye desteği, eğitim ve mentorluk sunan TÜBİTAK Birey…

TUSAŞ MMU - TSSK işbirliğiyle gerçekleştirilen ve TUSAŞ yetkililerinin, TSSK firmalarına Milli Muharip Uçağı proje… https://t.co/LhzWbWGWIy

Bilişim ve Telekomünikasyon Kümelenmesi T.ICT ve Ceph Turkey Meetup işbirliğinde 24 Ocak Çarşamba günü ODTÜ TEKNOKE… https://t.co/X48T6hiaOG

.@webrazzi Ödülleri 2017'den bir başarı haberi daha. #ODTÜTEKNOKENT firmalarından ve YFYİ mezunu Onedio “Yılın En B… https://t.co/i6q8Xw6CK1

.@webrazzi Ödülleri 2017'de #ODTÜTEKNOKENT firmalarından ve YFYİ mezunu Evreka “Yılın IoT girişimi” seçildi. Tebrik… https://t.co/0gjedjYenA

Ankara Kalkınma Ajansı'nın düzenlemiş olduğu "Bölgesel Yenilik Stratejsi Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı" topla… https://t.co/14W2YE4w8r

Tüm dünyayla eş zamanlı gerçekleşen oyun maratonu GGJ ATOM için son şansı kaçırmayın. Kayıt:… https://t.co/2q9YQgZqBv

RT @TLENKS: Katılan tüm @ODTUTeknokent girişimcilerine ve @tictcluster çok teşekkürler.. Birbirimizden beslenmek için daha sık bir araya ge…

RT @tictcluster: Timur Sırt ile Las Vegas’ta #CES2018 ‘i değerlendirdik. Keyifli sohbet için çok teşekkür ederiz. @TLENKS @volkanaki @ODTUT…

Üniversite - sanayi işbirliği kapsamında firmalarımız ve @odtuisletme öğrencileri iş geliştirme odaklı final etkinl… https://t.co/OP3Hou3zrj

Dün başlayan, dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı @CES, 12 Ocak’a kadar devam edecek. ODTÜ TEKNOKENT olara… https://t.co/EeiqhOue4U

Global Game Jam (GGJ) başvuruları için son üç gün! Ayrıntılı bilgi ve kayıt için https://t.co/hPOOzHOrQH #ggjatom… https://t.co/Qy9GyXxyqi

RT @gooksel: Teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerine sermaye desteği: • ODTÜ Teknokent 611 ekibe destek verdi • Girişimcilerin toplam 10…

RT @metudf: DTS-Fall'17 Kapanış etkinliği 19 Ocak 2018 Cuma günü Tasarım Fabrikasında. Katılım ve kayıt için: https://t.co/sVy7KfXwc8 http…

RT @tictcluster: Firmalarımız ile @CES Las Vegas’tayız. @EuroTech_BL kapsamında başlayan ikili görüşmelerimiz hızla devam ediyor. @ODTUTek…

[Hatırlatma] #TSSK Proje Pazarı’nın 5.si bu yıl 30 Ocak 2018'de ODTÜ KKM'de yapılacak. Proje Pazarı'nda yer almak i… https://t.co/nMg5mL6nor

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara