ODTÜ TEKNOKENT
ODTÜ TEKNOKENT ODTÜ TEKNOKENT
ODTÜ-BİLTİR Merkezi Teknolojik Dönüşüm/Endüstri 4.0 Platformu ve ODTÜ TEKNOKENT Dijital Dönüşüm Platformu İşbirliği Çalıştayı
ODTÜ Kültür Kongre Merkezi C Salonu

ODTÜ TEKNOKENT firmalarının kapasitelerini ortaya çıkarmak ve Üniversite Sanayi İş Birliğini arttırmak amacıyla ODTÜ-BİLTİR Merkezi Teknolojik Dönüşüm/Endüstri 4.0 Platformu iş birliği ile 25 Eylül 2018 tarihinde bir iş birliği çalıştayı gerçekleştirilecektir.

Platform Kurucu Yürütücü Kurul üyeleri ile gerçekleştirilen toplantı sonucu planlanan etkinliğin temasını belirlenmiş olup etkinlik kapsamında ODTÜ-BİLTİR Merkezi Teknolojik Dönüşüm/Endüstri 4.0 Platformu ve ODTÜ TEKNOKENT Dijital Dönüşüm Platformu kısa giriş sunumları gerçekleştirilmesi, ardından oluşturulan tema masalarında akademisyenler ve ODTÜ TEKNOKENT firmalarının buluşması, tüm masalarda iş birliği yöntemi ve mekanizmalarının tartışılması sonrasında her bir temaya özel ilgili masada iş birlikleri konularının tartışılması planlanmıştır.

Aşağıda program detayları verilen etkinlik için yer almak istediğiniz masa temalarını ve katılımcı bilgilerinizi tarafıma 18 Eylül Salı günü mesai bitimine kadar e-posta yolu ile Yağmur TULGAY’a iletmenizi rica ederiz.

PROGRAM: Tarih:   25.09.2018
Saat:    13:00-17:30
Yer:     KKM C Salonu

13.00-13.30|    Çalıştayın Genel akışı hakkında bilgi sunuşu ODTÜ-BİLTİR Merkezi Teknolojik Dönüşüm/Endüstri 4.0 Platformu Sunumu ODTÜ TEKNOKENT Dijital Dönüşüm Platformu Genel Tanıtım Sunumu

13.30-14.30|    Tema Masalarında İşbirliği Yöntem ve Mekanizmaları Tartışma Oturumu (1.Oturum)

14.30-15.00|    Ara

15.00-16.00|    Tema Masalarında Tematik Alanda İşbirliği Oturumu (2.Oturum)

16.00-16.30|    Ara

16.30-16.45|    1.Oturum Sonuçları Sunumu ve Tartışması

16.45-17.30|    6 Tema Masası Moderatörlerinin Sunumları

Programda da konu edilen kurulacak masaların temaları aşağıdaki şekilde belirlenmiştir:

1. TEMA:        Yapay Zekâ, Büyük Veri & Bulut
2. TEMA:        Endüstriyel İnternet & Yatay Dikey Entegrasyon
3. TEMA:        Robot ve Otomasyon & Sensörler
4. TEMA:        Simülasyon & AR/VR
5. TEMA:        Siber Güvenlik
6. TEMA:        Eklemeli Üretim

ODTÜ TEKNOKENT ODTÜ TEKNOKENT
İstanbul Airshow
İstanbul Atatürk Havalimanı Genel Havacılık Apronu

1996 yılından itibaren, her iki yılda bir İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen İSTANBUL AIRSHOW, 27 Eylül’de kapılarını 12. kez ziyarete açacak ve halk günü olan 30 Eylül’e kadar açık kalacak.

Uluslararası havacılık camiasının 22 yıldır vermekte olduğu destek ve Türk Sivil Havacılığının son 15 yılda göstermiş olduğu olağanüstü performansa paralel olarak büyüyen fuar, her zaman olduğu gibi Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Savunma Sanayii Başkanlığı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Devlet Hava Meydanları İşletmesi desteği ve Türk Hava Yolları, THY Teknik, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile TAV Havalimanları Holding sponsorluğunda düzenlenen organizasyona, ilgili tüm sivil toplum örgütleri ile meslek odaları, üniversiteler ve havacılık kulüpleri de destek vermektedir.

Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. 

ODTÜ TEKNOKENT ODTÜ TEKNOKENT
Cyber Security Week 2018
Lahey/Hollanda

Bölgenin en büyük siber güvenlik etkinliği olan ve bölgenin en büyük siber güvenlik firmalarını bir araya getirecek olan "Cyber Security Week 2018" etkinliği Hollanda’nın Lahey Şehrinde gerçekleştirilecektir. 

Etkinlikle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. 

YFYİ YFYİ
YFYİ Demo Day
ODTÜ KKM

The world has recently witnessed the new concept of “Digital Transformation” which is also known as the “4th Industrial Revolution” or “Industry 4.0”. The Digital Transformation aims to support human capabilities through cyber-physical systems, smart factories, communication among machines and humans, and data-driven decision support systems. This transformation requires human capital development by providing collaborative learning networks to build multi-disciplinary communities of practice. In this connection, DTSS is intended to cover various aspects of Industry 4.0 such as technology, management, education and policy. Discussions will focus on scientific methods and technological approaches which are the key enablers for this movement, as well as practical applications. The DTSS conference and the exhibition aim to bring together researchers, practitioners and the policy makers in the field. The submissions to the conference could be novel scientific contributions, application of methods and their performance, and best practices and reports from the field.

For more details: https://dtss.metu.edu.tr/

ODTÜ TEKNOKENT ODTÜ TEKNOKENT
2018 TTGV Ödülleri

Teknoloji, ticarileşme, Ar-Ge ve inovasyon yönetimi alanlarında 40 yaş ve altı profesyonellere yönelik bir ödül programı olan TTGV Ödülleri, 2018 yılında aşağıdaki iki kategoride sahiplerini bulacaktır. 

  • Dr. Akın Çakmakcı Ödülü, üniversite-sanayi işbirliğini güçlendirmek ve üniversitelerde gerçekleştirilen Ar-Ge faaliyetlerinin ticarileşmesini teşvik etmek amacıyla, sanayide uygulanmış tezler; tez sahipleri, tez danışmanları ve tezin uygulandığı firmalara verilen ödüldür.( Bu kategoride ödül almaya hak kazanan 3 tez sahibine 10.000 TL para ödülü ve ödül beratı, tez danışmanlarına 10.000 TL para ödülü ve ödül beratı ve firmalara da ödül beratı verilir. Birden fazla tez danışmanı olması durumunda, tez danışmanı için belirlenmiş ödül eşit bölünür.) 
  • Refik Üreyen Ödülü, Ar-Ge ve inovasyon yönetimi ile kültür yaratma süreçlerinde öncü rol oynamış, bunların değişimlerinde etkin görev almış ve somut katkı sağlamış, başarı öyküsü olan kişilere verilen ödüldür. (Bu kategoride, ödül almaya hak kazanan 3 kişiye 10.000 TL para ödülü ve ödül beratı verilir.)

 

Ağustos-Eylül 2018: 
Başvuruların Alınması

Ekim-Kasım 2018: 
Jüri Değerlendirmeleri

Aralık 2018: 
Ödül Töreni

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Türk teknoloji şirketleri sınırları aşıyor

Türk teknoloji şirketleri sınırları aşıyor

Geçen yıl 1,3 milyar doların üzerinde teknoloji ihracatına imza atan ODTÜ TEKNOKENT şirketleri, Avrupa'dan ABD'ye uzanan geniş bir pazara satış yapma başarısı yakaladı.
Devamını Oku
ODTÜ ailesi büyüyor, ODTÜ KALTEV Teknoloji Geliştirme Bölgesi Kuzey Kıbrıs'ta açılıyor

ODTÜ ailesi büyüyor, ODTÜ KALTEV Teknoloji Geliştirme Bölgesi Kuzey Kıbrıs'ta açılıyor

ODTÜ’nün Kıbrıs’taki araştırma ve teknoloji üssü olacak ODTÜ Kalkanlı Teknoloji Vadisi (KALTEV), katma değerli akademik çalışmalara ve Ar-Ge odaklı endüstriye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.
Devamını Oku
ODTÜ TEKNOKENT şirketleri “Bilişim 500” listesinde

ODTÜ TEKNOKENT şirketleri “Bilişim 500” listesinde

Türkiye’de bilişim alanındaki tek kapsamlı araştırma olan İlk 500 Bilişim Şirketi araştırması listesine ODTÜ TEKNOKENT şirketleri damga vurdu.
Devamını Oku
Yerli İHA’ya milli yazılım

Yerli İHA’ya milli yazılım

ODTÜ TEKNOKENT’te faaliyet gösteren PiriReis Bilişim Teknolojileri, harita ve coğrafi bilgi sistemi yazılımları, günde ortalama 5 bin güvenlik görevlisi tarafından aktif şekilde kullanılıyor.
Devamını Oku
Türk çözümü dünyayı uçurmaya hazırlanıyor

Türk çözümü dünyayı uçurmaya hazırlanıyor

Havaalanlarında uçaklara ciddi zararlar verebilen yabancı cisimlerin tespiti için ODTÜ TEKNOKENT şirketi ArgosAI tarafından geliştirilen akıllı sistem A-FOD dünyanın ilgisini çekiyor.
Devamını Oku
Growth Circuit’tan Türkiye’de bir ilk !

Growth Circuit’tan Türkiye’de bir ilk !

LabsOut programı ile Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren Growth Circuit , ODTÜ akademisyenlerinin projelerini 3 ay süren Bootcamp ile hızlandırdı.
Devamını Oku
Oyun ve simülasyon teknolojileri kışlaya giriyor

Oyun ve simülasyon teknolojileri kışlaya giriyor

ODTÜ TEKNOKENT şirketi Simsoft tarafından geliştirilen oyun ve simülasyon teknolojilerinin kullanımı artıyor.
Devamını Oku
Momentum Ar-Ge’den “yeni nesil rüzgar türbini”

Momentum Ar-Ge’den “yeni nesil rüzgar türbini”

ODTÜ TEKNOKENT şirketlerinden Momentum Ar-Ge, “Yeni enerji ve yerli ürün” mottosuyla geliştirdikleri ürünleri dünyaya satarak enerji sektörünün aktif bir oyuncusu olmayı hedefliyor.
Devamını Oku
Designnobis Tasarım Oscarı’nın sahibi oldu

Designnobis Tasarım Oscarı’nın sahibi oldu

ODTÜ TEKNOKENT şirketi Designnobis, ABD'nin Los Angeles kentinde düzenlenen “International Design Awards” Yarışması’nda 3 proje ile 4 ödüle layık görüldü.
Devamını Oku
Logo Ventures’tan V-Count’a yatırım

Logo Ventures’tan V-Count’a yatırım

ODTÜ TEKNOKENT şirketlerinden V-Count, Logo Ventures’dan 500 bin dolar yatırım aldı.
Devamını Oku
TSSK TSSK

ODTÜ TEKNOKENT, aktif olarak Ar-Ge yapan savunma sanayii şirketleri ile ODTÜ içinde yer alan birçok araştırma merkezi ve laboratuvarı bünyesinde barındırmakta olup, 2010 yılı itibariyle Teknokent Savunma Sanayii Kümelenmesi (TSSK) adı altında bu firmaları kümelemiştir. 

Bölgedeki diğer Teknokent firmalarının katılımı ile genişleyen TSSK’nın bünyesindeki şirketler, birbirlerini tamamlayıcı ve birbirlerinin kabiliyetlerine katma değer ekleyen ve savunma, havacılık ve güvenlik alanları için yeni ürün ve hizmetler geliştiren dikey uzmanlıklara sahiptirler.

Siteye Git
TTO TTO

ODTÜ TEKNOKENT bünyesinde kurulan “ODTÜ Teknoloji Transfer Ofisi (ODTÜ – TTO)” hem üniversite-sanayi işbirliğinin geliştirilmesi hem de teknoloji odaklı girişimciliğin desteklenmesi için geliştirilmiş bir yapıdır. Üniversitede üretilen akademik bilginin ticari değere dönüşmesi için patent alınmasından, şirket kurulmasına kadar hem finansal olarak hem de yönetsel olarak tüm süreci akademisyenler adına ODTÜ TEKNOKENT yönetimi yürütmektedir.

T.BIGG T.BIGG

TÜBİTAK BİGG 1512 Bireysel Girişimcilik Aşamalı Destek Programı kapsamında uygulayıcı kuruluşlardan biri olan ODTÜ TEKNOKENT yürütücülüğünde sürdürülen T.BİGG programıyla, yeni hayat bulan şirketlere destek sağlanmakta, kuluçka evresindeki bu şirketlere eğitimler, mentörlük, danışmanlık ve finansal destek sunulmaktadır. 

Siteye Git
ATOM ATOM

ODTÜ TEKNOKENT’in üniversite öğrencileri arasında girişimciliği teşvik etmek amacıyla kurduğu ve “ATOM” (Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi) adıyla girişimci öğrencilerin oyun yazılımı alanındaki fikirlerini ve projelerini geliştirebilecekleri ve kendi şirketlerini kurma imkanı buldukları bir ön kuluçka merkezidir.

Oyun yazılımı alanında becerisi olan öğrencilere, 600 m2’lik açık ofis alanı ve toplantı salonlarından oluşan mekanda, oyun, animasyon ve simülasyon geliştirmek için ihtiyaç duyacakları altyapı, üstyapı olanakları, eğitimler ve şirketlerle ortak proje geliştirme imkanı sağlanmaktadır.

Siteye Git
T.ICT T.ICT

ODTÜ TEKNOKENT, bilişim ve telekomünikasyon alanında faaliyet gösteren 165’i aşkın üst düzey ve kapasitesi yüksek Ar-Ge firmasının gücünü bir araya getirip, kümelenme faaliyetlerine başlamış ve 2014 yılında ODTÜ TEKNOKENT Bilişim ve Telekomünikasyon Kümelenmesi – T.ICT’yi kurmuştur. 

T.ICT, kurumsal yazılımlar, bilgi güvenliği, akıllı sistemler, oyun, sağlık bilişimi, nesnelerin interneti, yapay zeka, coğrafi bilgi sistemleri, e-öğrenme, mobil uygulamalar, dil işleme, büyük veri, simülasyon, görüntü işleme, telekomünikasyon, eğitim gibi çok çeşitli alanlarda faaliyet gösteren farklı büyüklükteki firmalardan oluşmaktadır

Siteye Git
YFYİ YFYİ

Yeni Fikirler Yeni İşler (YFYİ) ODTÜ TEKNOKENT tarafından 2005 yılından bu yana düzenlenen Türkiye’nin ilk ve en büyük teknoloji tabanlı girişimcilik programıdır. Temel amacı başta üniversite öğrencileri olmak üzere, gençleri girişimciliğe özendirerek ülke çapında girişimciliği teşvik etmek ve girişimcilik kültürünü yeni nesle benimsetmektir. 

ODTÜ ile ODTÜ TEKNOKENT işbirliğinde gerçekleştirilen YFYİ, yenilikçi ve teknoloji tabanlı iş fikri olan öğrencilerin ve yeni mezunların fikirlerini hayata geçirmeleri için uygun ortamı sağlamakta ve onlara başarılı iş adamları olmaları yolunda destek vermektedir.

Siteye Git
T-Health T-Health

ODTÜ TEKNOKENT firmalarının yurtiçi ve yurtdışı pazarlardan daha fazla pay almaları, işbirliklerini artırmaları ve ortak hareket etmelerine yönelik olarak ağırlık verilen kümelenme faaliyetleri kapsamında 2016 yılında Sağlık Teknolojileri alanında da kümelenme çalışmaları başlatılmıştır.

Sağlık Teknolojileri alanında faaliyet gösteren ODTÜ TEKNOKENT firmaları “medikal cihaz, sağlık bilişimi ve biyoteknoloji” alanlarında çalışmakta olup bu çerçevede kurulan kümelenme “İleri Sağlık Teknolojileri Kümelenmesi” olarak adlandırılmış ve odağı “teknolojiyi geliştiren” olarak belirlenmiştir.

Growth Circuit

FARK YARATAN FİRMALARIMIZ

Bugün festival günü. 🌞🎈🎊🥳 https://t.co/psffCKlaV6

RT @yfyi: Türkiye’nin ilk ve en büyük teknoloji tabanlı girişimcilik programı YFYİ 14 yaşında! 6 Ekim Cumartesi günü ODTÜ KKM’de gerçekleşe…

RT @yfyi: Oylum Talu’nun sunumuyla Yeni Fikirler Yeni İşler 2018 Demo Day 06 Ekim Cumartesi Günü ODTÜ KKM’de! Websitemizden kayıt olmayı un…

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal başkanlığında Türkiye'deki Mentorluk Mekanizması Toplantısı için TÜBİTAK'day… https://t.co/RY8fsQRb2p

Yeni Fikirler Yeni İşler için 6 Ekim'de ODTÜ KKM'de buluşuyoruz. Geleceğe yön verenlerin sahne alacağı etkinliği ta… https://t.co/RIWTa54hyw

Firmalarımızdan @EvrekaCo, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ya da ilgili bölümlerden mezun, en az iki yıl iş tecrüb… https://t.co/qnK46zAnR0

@Otsimo @socialvcount @spirohome @SevenBridgesGC @BiznetBilisim @StockMount @wearepanteon @EvrekaCo

ODTÜ TEKNOKENT'te Ağustos ayında neler mi oldu? E-bültenimiz yayında, keyifli okumalar📰 https://t.co/SJlGudDuzg… https://t.co/bkdgrlrKgg

Sağlık ve yaşam bilimleri temasıyla ODTÜ TEKNOKENT ve Tekiu işbirliğiyle yürütülen T-DEB etkinliği 2. gününde devam… https://t.co/AzB4QMJPN1

ODTÜ TEKNOKENT ve Tekiu işbirliğiyle yürütülen ve firmalarımızın İngiltere pazarına açılmasını ve İngiltere’de işbi… https://t.co/aZdGOr0Qbd

@verisis @ICTERRA @MilSOFTYazilim @Simsoft_BT @EsriTurkiye @MEBITECH #agebilisim @ydyazilim @BitesSavunma @Armakom

"İlk 500 Bilişim Şirketi 2017" listesine giren firmalarımızı tebrik ediyoruz 👏👏 https://t.co/Xb7nyQWn7E @NetasTR… https://t.co/O3r3jEuTSE

@verisis @ICTERRA @MilSOFTYazilim @Simsoft_BT @EsriTurkiye @MEBITECH #agebilisim @ydyazilim @BitesSavunma @Armakom

ODTÜ TEKNOKENT şirketleri sınırları aşıyor. https://t.co/aLzZfVeMQj @METU_ODTU @milliyet @OpsGenie @udemy… https://t.co/IJRFDH6lHJ

RT @ATOMinGames: Atom'da eğitim devam ediyor. Bugün Amelos'dan Selim bizlerle. Monetization and User acquisition konuşuyoruz. @ODTUTeknoke…

Birleşik Krallık Dış Ticaret Bakanlığı Yatırım Ofisi işbirliği ile gerçekleştirdiğimiz etkinlikte Birleşik Krallık’… https://t.co/inqBf0vics

It was a pleasure for us to welcome Gujarat Delegation from India under the organization of @IndianEmbassyTR https://t.co/SnIyMFPt3k

Tebrikler 👏👏👏 Firmalarımızdan @OpsGenie'nin şirket değeri 300 milyon dolara ulaştı. Dünya genelinde 35 binden fazla… https://t.co/6uuajo2LiR

30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun. #30Ağustos https://t.co/GbdgobSIZu

RT @yfyi: We are getting ready for the YFYİ 2018 Demo Day with pitching training. @ODTUTeknokent #yfyi2018 #stepforward #gobeyond https://…

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara