ODTÜ TEKNOKENT

Başarı Hikayeleri

Onedio

2005’te ilki düzenlenen Yeni Fikirler Yeni İşler Yarışmasında, halı sahalarda futbol topu takip sistemi projeleri ile jüri özel ödülünü kazandıktan sonra 2006 yılında ODTÜ TEKNOKENT’te kurulmuştur. Hedef tanımlama ve takip algoritmaları üzerine çalışmalar yürütürken 2011 yılında geliştirdikleri kişi sayım teknolojisini detaylı bir web tabanlı raporlama yazılımı ile birleştirerek, insan sayma ve insan trafiği analizi sistemini V-Count markası ile piyasaya sürmüştür. 2013 yılında 19 kişilik kadrosu ile 2 milyon dolarlık ciro, bugün 35 ülkede 4500’den fazla müşteriye sahiptir.

Ekip, aynı zamanda 2012 yılında sosyal içerik sektörüne de girerek tüm Türkiye’de çok büyük bir bilinirliğe erişen ONEDIO isimli web sitesini piyasaya sürmüştür. Bu platform, sosyal medyanın her bileşeninde büyük başarılara imza atmayı sürdürmektedir. Her iki şirket de halen ODTÜ TEKNOKENT’te çalışmalarına devam etmektedir.

Siteye Git

Labris Networks

Labris Networks, internet ağ güvenliği alanında, kuruluşundan bu yana Ar-Ge odaklı üretimi birincil koşul olarak belirlemiş bir Türk teknoloji şirketi olarak 2001 yılında ODTÜ TEKNOKENT’te kurulmuştur. Türkiye’de sektörün % 80’den fazlasına hakim olup internet ağ güvenliği’ne yön veren firmadır. Sırasıyla Güvenlik Ağ Geçidi Yazılımları, Güvenlik Ağ Geçidi Cihazları, Ağ Dinleme ve Loglama Cihazları, Bulut Servisleri, HARPP DDOS Mitigator – Siber Savaş Aracı ürün ailelerinin üretimini gerçekleştirmiştir.

Son 3 yılda, yıllık ortalama %100 büyüme oranını yakalamayı başarmış bir firma olarak halen 20 ülkede 3000 orta ve üst seviye referansta geliştirdikleri ürünleri bulunmaktadır. Bu büyüme hızı Labris Networks’ün Deloitte Fast50 2012 programında Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketleri arasında yer almasını sağlamıştır. Deloitte Fast 50 Turkey programında ise son 3 yıldır en hızlı büyüyen şirketler arasında yerini almaktadır.

Ayrıca Avrupa, Ortadoğu, Afrika ve Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketleri arasında Deloitte EMEA Fast 500 listesine girmiştir.

Siteye Git

Udemy

2009 yılında ODTÜ TEKNOKENT’te kurulan Udemy, her konuda kişilerin video bazlı online kurslar verebildiği ve her öğrencinin burada yer alan kurslara herhangi bir başvuru süreci olmaksızın kayıt olabildiği bir eğitim platformudur. 2012 yılında Seri B’de video kurslarını mobil araçlara taşımak için Insight Venture Partners, Lightbank, Learn Capital ve MHS Capital Partners’tan toplamda 12 milyon dolar yatırım almıştır. Seri B ile beraber şirkete yapılan yatırım 16 milyon dolara ulaşmıştır. Platforma kayıtlı 2 milyon öğrenci ve 7000 eğitmen bulunmaktadır. Şirketin 2014 geliri bir önceki yıla oranla %300 artış göstermiştir.

Siteye Git

DESIGNNOBIS

Tasarım ve ürün geliştirme konusunda uluslararası platformda hizmet vermekte olan DESIGNNOBIS , kuruluşunu izleyen süreç içerisinde kazandığı 91 tasarım ödülü ile adından sıklıkla söz ettiren bir tasarım markasıdır. ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Dr.Hakan Gürsu tarafından 2006 yılında kuruldu. Dr. Gürsu liderliğindeki tasarım ekibi, insan gücü itibarıyla da Türkiye’nin inovasyon odaklı en büyük tasarım merkezidir.

Sürdürülebilir bir tasarım yaratımı merkezi olan DESIGNNOBIS, endüstriyel tasarım, mimari ve animasyon alanlarında yaratıcı ve yenilikçi uygulamalar ortaya koymaktadır. Turquality akreditasyonuna sahip bir marka olarak, sürdürülebilir kalkınma için katma değeri ve rekabet gücü yüksek ürünler geliştirerek küresel pazarlara Türk markasını ihraç ediyor, ülke sanayiine katkıda bulunmaktadır.

ODTÜ öğretim üyesi Dr. Hakan Gürsu 2007 yılında Tasarım Oscar’ını ilk kez Türkiye’ye kazandırmıştı. Kurucusu olduğu inovasyon odaklı tasarım merkezi DESIGNNOBIS, kuruluşunun 5. Yılında Türkiye’nin 40 Öncü Girişimci Şirketi arasında yer aldı.

Siteye Git

Mikro-Tasarım

ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof.Dr. Tayfun Akın tarafından Mikro-Tasarım mikro-elektronik devreler ve sistemleri için tasarım ve Ar-Ge faaliyetlerinde bulunmak amacı ile Kasım 2008’de ODTÜ TEKNOKENT’te bir spin-off olarak kurulmuştur. Özel karışık-sinyal entegre devre tasarım servisi sağlamakta ve gelecek ürünler için araştırma ve geliştirme çalışmaları yürütmektedir. Okuma devre tasarımının ötesinde bilimsel ve endüstriyel uygulamalar için çeşitli bantlarda çalışan görüntüleme sensörleri geliştirmektedir.

Mikro-Tasarım`da bilimsel, endüstriyel ve ticari uygulamalar için gelişmiş, yüksek performanslı monolitik ve hybrid görüntüleme sensörleri ve entegre okuma devreleri yapılmaktadır. Firma Türkiye’nin ilk yerli çip ihracatını geliştirmiştir. Tamamı Türk mühendislerince geliştirilen termal görüntüleme çipleri kilosu 1.7 milyon dolara Tayvan ve ABD’ye satılmaktadır.

Siteye Git

Bama Bama Technology

2010 yılında Robotik Rehabilitasyon Sistemleri üreten bir firma olarak faaliyet yürütmek amacıyla ODTÜ TEKNOKENT’te kurulmuştur. Robotik Rehabilitasyon alanında Türkiye’de ilk ve tek üretici firmadır. Şirketin kuruluş amacı olan Robot Sürüşlü Rehabilitasyon Sistemi projesine 2011 yılında TÜBİTAK ve KOSGEB destekleri alınarak Ar-Ge çalışmalarına başlamıştır. 2012 Yılında Ankara Kalkınma Ajansı desteği ile yeni projeler üretmeye devam eden BAMA Teknoloji, Hezarfen projesi çerçevesinde Ankara Tıbbi Cihaz Üretici firmaları arasında ilk beş şirket arasında yer almıştır. Omurilik (spinal kord) hasarına bağlı gelişen felçli hastaların tedavisi için robot (Robogait®) geliştirmiştir. Travmatik beyin ve omurilik yaralanmaları, inme, nörolojik veya ortopedik nedenlerden kaynaklanan yürüme yeteneğinin kaybı durumlarında, Robogait®, yürüme yeteneğinin tekrar kazanımı ve geliştirilmesi için kullanılan robot destekli yürüyüş rehabilitasyon sistemidir. Türkiye’deki hastaneler tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

Siteye Git

FiberLAST

2008 yılında fiber lazer tasarımı, üretimi ve geliştirilmesi amacıyla ODTÜ TEKNOKENT’te kurulmuştur. FiberLAST lazer markalama, malzeme işleme, hassas işleme, oyma, kazıma ve lazer kesim gibi çeşitli endüstriyel uygulamalar ve bilimsel çalışmalar için yüksek kalitede sürekli dalga ve nanosaniye-pikosaniye-femtosaniye rejimlerinde atımlı fiber lazer sistemleri tasarlamakta ve üretmektedir. FiberLAST, Türkiye’de fiber lazer tasarımı yapan, geliştiren ve üreten ilk ve tek sanayi şirketidir. FiberLAST, fiber lazer sistemlerin performansını önemli oranda arttıran özgün ve yerli bir teknoloji geliştirmeyi başarmıştır.

Bugüne kadar 3 tanesi Tübitak TEYDEB, 2 tanesi KOSGEB ve 1 tanesi SANTEZ olmak üzere toplam 6 adet projeyi başarıyla tamamlamış olup akademik tabanlı 3 adet Tübitak projesi ile 1 adet KOSGEB Ar-Ge İnovasyon projesine de devam etmektedir. Başarıyla tamamlanan 3 adet Tübitak projesinin 2 tanesi ürüne dönüşmüş olup firmanın tüm geliri bu projeler ile geliştirilen ürünlerin satışından elde edilmektedir. Geliştirilen ürünler ve teknoloji, 2012’de Tübitak Teknoloji Ödülleri Yarışmasında birincilikle, TESİD Yenilikçilik ve Yaratıcılık Ödülleri yarışmasında Yaratıcı Fikir ödülü kategorisinde birincilik ile, 2013’de de Parlar Vakfı’nca Teknoloji Teşvik ödülü ile onurlandırılmıştır.

Siteye Git

ISSD

Temmuz 2009’da kurulan ISSD, trafik ve savunma sanayine yönelik hayata geçirdiği özgün ve teknolojik çözümleri sayesinde ülkenin bugünkü ihtiyaçlarına çözüm üretmekle birlikte gelecekteki projelerine de yön vermektedir.

2010 yılında ODTÜ TEKNOKENT’in Yeni Fikirler Yeni İşler Yarışması’nda Savunma Sanayi ve Genel Kategori’de birincilik ödülünü almıştır. Dinamik Kavşak Kontrol Sistemi (CHAOS™) Sistemleri ile Uluslararası İntertrafik Fuarı Akıllı Ulaşım Sistemleri Yarışması’nda da ikincilik ödülünün sahibi olmuştur.

Son 3 yılda, firmanın 2 farklı projeyle geliştirdiği ürünler, mikro ve makro simülasyon yazılımlarını temin ettiği birçok belediyenin bu konuda bilinçlenmesini sağlamıştır. Geliştirilen ürünler, firma cirosunun 2013 yılında yaklaşık 3 milyon TL’ye ulaşmasını sağlamıştır.

Siteye Git

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara