ODTÜ TEKNOKENT

2016'DA GİRİŞİMCİLERİ BEKLEYEN 3 FİNANSAL ZORLUK

Girişimci dediğin belirsizliklerle karşılaşmakta oldukça deneyimlidir. Ne olacağını...

Tarih 24.01.2016

Girişimci dediğin belirsizliklerle karşılaşmakta oldukça deneyimlidir. Ne olacağını bilmeden bir işe girişmenin ve yeniliklere yelken açmanın özünde yatan bir belirsizlik bu. 2016 ise bu belirsizliklerin tavan yapacağı ve ayarlamalarını düzgün yapmayan girişimciler için korku dolu dakikaların yaklaşacağı bir yıl olacağa benziyor.

Fakat hazırlıksız yakalanan bir startup’ın karşılaşacağı bu tehditler, hazırlıklı bir rakip için fırsat ortamını da yaratıyor. Daha ilerideki yıllar için bakacağımız bir kristal küre bulunmasa da, sektörün önümüzdeki yıl nasıl bir yönde ilerleyeceğine dair bir kaç öngörümüz de yok değil.

Bu üç belirsizlik kaynağını, 2016’nın potansiyel oyun değiştiricileri olarak görün ve uyanık kalın deriz.

1. Finansal Dalgalanmalar
2008 global ekonomik krizinden itibaren dünya merkez bankaları piyasaları yüzdesiz miktarsal kolaylığa boğdu. Bir takım kritiklere göre bu durum yapay bir gelişim balonu oluşmasına sebep oldu ve bu ucuz para akışı durduğunda, satışlar da duracak.

Pazarda para olduğu sürece fiyatların da yüksek olmasını bekleriz, sonuçta ortada aynı malı alacak daha çok para vardır. Milyarlarca yeni doların döndüğü piyasada bu henüz gerçekleşmiş değil ama eli kulağındadır.

Peki miktarsal kolaylık sona erdiğinde ne olacak? Para bolluğu tedarikçilere nüfuz ettiğinde, karlar bununla başa çıkabilecek mi? Ucuz para kalmadığında, hala insanlara satacak bir ürün kalacak mı ortada?

Para bolluğunun ne zaman gerçekleşeceğini bilmek imkansızken, bir startup için hayati önem taşıyan nokta aşırı genişlememek ve bir işletme için ölçülebilir olmaktır, özellikle 2016’da.

2. Küreselleşme ve Artan Verim
Birleşmiş Milletler’de işletmeler şimdiden üretimlerinin büyük bir kısmını out source etmeye başladılar. Çin ve Hindistan gün geçtikçe daha üretken ve gelişmiş bir noktaya gelecek. Diğer ülkeler de onları takip edecekler.

Bu trend de, önceden var olan kaynaklarını efektif bir şekilde paylaşan Uber gibi gelişmekte olan işletmeler tarafından etkilenecek. Üretime karşı olan ihtiyaç, yeniliklerle birlikte artacak ve üretimin verimi de gün geçtikçe artacak. Çok etkili olan bilgi teknolojisini ve bulut bilişimi de hesaba kattığımızda, yeni bir işletme kurmak için giderek daha az büyük yatırıma ihtiyaç duyulacak.

Bu da girişimciler için daha zorlu bir rekabet ortamı ve hatta daha az kar demek. Zaten zorlu bir virajdan geçen üretim de bundan payını alacak. Ve makinelere bağlı üretimi olan işletmeler bu durumdan daha çok etkilenecek.

Ama bu durumun da iyi bir yanı var. Limitli kaynağın kullanımındaki artış, paylaşılan ekonomide ayrık mülk sahibi olmayı da zorlaştıracak. Monopoller de yavaş yavaş ortadan kalkacak.

3. Teknolojik Kasırgalar
Teknolojideki yenilikler, ürünlerin yaşam süresini giderek kısaltıyorken, Moore’un Kanunu’da efektif bir şekilde yok etmektedir. Bu hızlıca biçim değiştiren teknolojik düzlemde, herhangi bir sanat harikası işletme modeli de hızlı bir şekilde tarihin tozlu sayfalarına karışabilir.

Bu durum şimdiden platform tedarikçilerini etkilemeye başladı. Google’ın Android sistemi bütün ekosistemi etkileyen ve tehdit altında bırakan bir durumda. Apple’ın şimdiye kadar başarılı olan kapalı sistemli ve tek cihazlı gidişatı da premium kullanıcıya yönelmesinden ötürü satışlarda özellikle gelişen ülkelerde zarar görebilir. Bu arada Microsoft’un Windows 10 stratejisi de Windows’u bütün platformlarda genel bir kullanıma sunmak yolunda gidiyor. Buna oyun sektörü de dahil.

Tek bir platforma dayalı geliştirilen hizmetler sizi yalnızca belirsizliğin artacağı bir yola sürükler. Firmalar bu dönemde kıvrak olmalı ve birikimlerini artırmalılar.

Bütün bu belirsizlik faktörlerinin gösterdiği tek bir nokta var, girişimciler 2016’da da hiçbir değişikliğe gitmeden yollarına devam ederlerse büyük sıkıntılarla yüz yüze gelecekler. En yukarıya çıkmak için startuplar iyi, kötü ve çirkini göz ardı etmeden çirkin sonuçları kovuşturmalılar.

Louis Pasteur’un da dediği gibi; şans, hazırlıklı zihnin işine yarar. Aynı deyim gerçekten hazırlıklı işletmeler için de geçerlidir. 

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara