ODTÜ TEKNOKENT

ATOM 7 YAŞINDA

ATOM (Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi) 7. yılını kutluyor. Geçtiğimiz y...

Tarih 28.07.2015

ATOM (Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi) 7. yılını kutluyor.
Geçtiğimiz yedi yıla şöyle dönüp baktığımızda ise; 2008 yılında ODTÜ TEKNOKENT bünyesinde faaliyete geçen ATOM;
Kendi bünyesinde aktif 127 geliştiriciye,Global Game Jam oyun geliştirme maratonu ile bugüne dek482 katılımcıya,Geliştirilen 223 oyuna,Sektöre dair fikir sahibi olmaları adına 300’den fazla stajyere, Ve oyun, animasyon geliştirmede sayısız yeni atılıma, ev sahipliği yapan bir platforma dönüştü.

2008 yılından bugüne yaklaşık 1.000 geliştiriciyle buluşan ATOM henüz şirketleşmemiş, kreatif proje planı olan ve mezun kişilerin başvurularını değerlendirmeye alarak girişimcilerin hayallerini gerçeğe dönüştürmesi için gereken tüm desteği ve fırsatları sağlamaya çalıştı.

2009 yılında ilki gerçekleşen Global Game Jam’in Türkiye ayağı olarak tüm dünyada aynı anda yapılan oyun geliştirme maratonlarına katılım şansı yaratıldı. Oyun geliştiriciler 48 hhsaatte oynanabilir oyunlar tasarlayarak özgün deneyimler elde ettiler. Katılımcıların üretirken eğlendiği, eğlenirken birbirinden güzel yemekleri de keşfettiğini söylemeden geçmemek gerek.

Yeni fikirler ve projelerin üretilmesi adına 600 saati aşan eğitim ve etkinliklerle yerel oyun geliştirmenin önemi üzerinde durularak, sponsorluk destekleriyle üretilen projelerin büyük ölçüde hayata geçilmesi sağlandı.

Yedi yıl içerisinde düzenlenen etkinlikler, eğitimler ve yarışmalar, aynı zamanda çeşitli üniversitelere konuk olup düzenlenen seminerlerle, öğrencilerin sektör ile buluşmasına katkı sağlanmaya çalışıldı.

Bu süreç boyunca, oyun endüstrisinin gelişiminden, oyun sektöründeki rollere kadar uzanan eğitim faaliyetleriyle, pek çok öğrenci kariyer planları Hakkımızda fikir alışverişinde bulunma olanağı pek çok kişi ise sektörde kariyer sahibi olma olanağı elde etti.

Buna bağlı olarak mezunlarımızın tasarladığı yeni oyunlar 2014 yılında App Store, Google Play ve Windows Phone Store’da görücüye çıkarak oyun geliştiricilere ilham, ATOM için ise gurur kaynağı oldu.

Ardımızda bıraktığımız 7 yıl dopdolu geçti. ODTU Teknokent ‘in de desteği ile her yıl kat be kat hızla hayata geçen yeni projeler ve sayısı giderek katlanan katılımcılarımızla, ATOM artık büyük bir aile oldu.

İyi ki Doğdun Atom..

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara