ODTÜ TEKNOKENT

BÜYÜK DÜŞÜNME! İŞTE, SONUNDA SÖYLEDİM.

“Lean Startup” alanında çalışanlar dilden kaynaklanan problemleri çok iyi bilirler.

Tarih 18.11.2015

“Lean Startup” alanında çalışanlar dilden kaynaklanan problemleri çok iyi bilirler. Eric Ries, Steve Blank ve diğerleri istemeyerek de olsa startup girişimcilerini “Yanlış” üzerine düşünmeye çekip sonunda da “Yanlış” yapmalarına sebep olan yalın, müşteri geliştirme, MVP (en yalın ürün – minimum viable product), fast fail (başarısızlığı en başta en az zararla yaşa) vb gibi terim ve ifadeleri seçmeleri sebebiyle eleştirildiler. Yalın, para almayın, “müşteri geliştirme değil pazar geliştirme demek istiyor olmayasın”, en yalın ürün MDP (en düşük düzeyde de olsa arzulanacak ürün – minimum desirable product) de olmalı, kimse hızlı bir şekilde başarısız olmak istemez gibi ifadeler girişimcilerin yatırımcılarını mahvetmelerine veya sebat etmemelerine sebep oluyor.

Eleştirmenler güçlü argümanlar sunadursun; farklı kelimelerin farklı bakış açılarından benzer eleştirilere özne olamayacağı da kesin bir varsayımdır. Genel olarak ifadeleri içerik bağlamından çıkarmanın ve bu kısımları tek başına ele alıp eleştirmenin faydası olmaz. ‘Uygulanabilir’, içinde 'arzulanabilir'’i de barındırmıyor mu sizce de?

Size tüm bunları anlatıyorum, çünkü aynı yanlış anlaşılmalara gidecek çıkarımları ben de yapmak üzereyim.

BÜYÜK DÜŞÜNME

"Büyük düşünmek", startup’ları “küçük fikirler”e sahip olmaya zorlayan ve “tersine döndürmek” isteyen, böylece yatırımcılarını zor durumda bırakan yalın girişim “formülü”nü benimseyen yalnızca birer “kopya” şirketler olan “öne çıkmış” startuplar’ın problemlerinde her derde deva olarak kullanılır. Esas şey şudur ki, iş potansiyelinin büyüklüğünü belirleyen nokta pazarlardır ve çoğu yeni girişimci “büyük düşünme”nin büyük pazarları hedeflemek anlamına geldiğine inanma hatasına düşer. Trajik bir şekilde, küçük fikirler, sizin hedeflediğiniz pazar ne kadar büyük olursa olsun ancak küçük bir pazarı çeker. Büyük düşünmek, küçük bir fikri büyük bir pazara çevirmez.

Neden bahsettiğimi anlıyor musunuz?

Dürüst olmak gerekirse “Büyük Düşün” diye haykıran insanlar, büyük fikirlere sahip olmayı kastederler. Fakat “startup eğrisi”nin neden TechCrunch tümseği ile başladığını biliyor musunuz? Çünkü startup kurucuları fikirlerinin boyutu ne olursa olsun daima “büyük düşünürler”. Peki, neden sadece birkaç girişimin tümsekten sağ çıktığını biliyor musunuz?

Konunun piri Fred Wilson şöyle diyor:

“Anlaşılan o ki, çoğu başarı öyküsünde olduğu gibi, [başarının] cevabı hizmetleri basitleştirmektir. Bazı özellikleri çıkartmak. Değer önerisini daha açık ve basit bir kullanım şekline indirgemek.Bu Dünya'dan kopuk bir şekilde yapılmıyor. Bu, henüz mükemmel olmayan bir ürünü pazara sürüp, sonrasında henüz mükemmel olmayan ürünü isteyen az sayıda müşteri bularak ve sonrasında ideal ürünü anlamak için bu müşterileri dikkatle dinleyerek gerçekleştirilmektedir."

Doğru, küçük düşünerek başarılı oluyorlar. Ürün-pazar uyumu ilk olarak alt segmentlerde gerçekleşir. Aşırı alt segmentli pazarlar için temel değer önerisini anlayarak güçlü pazar sinyallerini bulabilirsiniz. İlk olarak küçüğü kazanmadan büyüğe ulaşamazsınız. Bu imkansız. Suyu ne kadar hızlı dökerseniz dökün; huninin tepesi, alt tarafının dolduğu hızla dolmaz.

Sean Ellis şöyle demiş: “Enerjinizin büyük kısmını, en az bir gerçekten lazım olan kullanım senaryosu üzerine bir şeyler yaratmaya çalışmaya odaklanarak işe başlayın.” 

Bir “kullanım senaryosu”nu anlamak için pazarınızı doğru ve hatta obsesif bir şekilde segmentlere ayırmalısınız.

Devrim Yaratacak Nitelikte Düşünün

“Ben de” (me-too) startuplar’ına yönelik eleştiriler (ki bu eleştirilerin yersiz olduğunu düşünüyorum bu arada) aslında şunu demek ister: 'Devrim yaratacak nitelikte düşünün. Süregelen yenilik olmayın. Dünya'yı değiştirin.' Tamamen bundan yana olmakla birlikte, tüm startuplar’ın da ekosistem içerisinde kendilerine ait bir yeri vardır. (startup piramidinin tabanını genişletirsek, tepesinde de daha fazla devrim yaratacak niteliğe sahip oluruz.) Binlerce yeni startup ile karşılaştığınızda, çoğu kurucunun kendi yaşadıkları problemlere odaklandığı gerçeği şaşırtıcı olmamalı. Eğer biraz daha çok düşünürlerse, gerçekten devrim yaratacak nitelikte fikirlere ulaşabilecek olmaları doğru olsaydı asıl bu şaşırtıcı olurdu.

Gerçekten devrim yaratacak nitelikteki yenilikler bilim veya mühendislik alanlarından çıkmaktadır ve startup topluluğuna çok görünür olmasa da on binlerce kişi bu alanlarda çalışmaktadır. Eğer üniversiteler programları pazarlamak için daha iyi laboratuvarlara sahip olsalardı (örn. Sadece iş planı yazmaktansa gerçekten bir şeyler yapmayı öğrenebilecekleri yerler), daha fazla devrim yaratacak nitelikte faaliyet görürdük. Yatırımcıların ağırlıklı olarak gelecek vaat eden teknolojilere odaklanmaları da iyi bir şey.

Devrim yaratacak nitelikteki yenilikler sıklıkla şans eseri ortaya çıkarlar. Deneyler, başarılı tesadüflere ulaşmak için iyi bir yöntemdir. 

Startup dünyasındaki çok fazla sunum dinleyen diğer kişiler gibi ben de benzer sunumları ve çıkmaz sokağın mobil uygulama karşılıklarını duymaktan sıkılıyorum. Ama şu da var ki, eğer bunlardan herhangi biri başarıya ulaşırsa, bunun en büyük sebebi zamanla büyüklüğünü ispat eden bir pazar segmentinin değer önerisini doğru verdikleri içindir.

Kaynak : http://market­by­numbers.com/2012/03/dont­think­big­there­i­said­it/

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara