ODTÜ TEKNOKENT

GİRİŞİMCİLER İÇİN YENİ YIL ÖNERİLERİ

2016’ya günler kala hepimizi bir yeni yıl telaşı aldı desek yanlış olmaz herhalde. Yılın...

Tarih 20.12.2015

2016’ya günler kala hepimizi bir yeni yıl telaşı aldı desek yanlış olmaz herhalde. Yılın bu son günlerinde üzerinde durulması gereken en önemli noktalar, geleceğe her zaman umutla bakmak ve doğru yolda ilerlemek için doğru adımlar atmaktır.

Ardımızda bıraktığımız koskoca yılı hesap edip düşünmenin; neler yaptık, nasıl ilerledik diye kafa yormanın ve 2016 için yön belirlemenin tam zamanı. Girişimciler için de durum pek farklı değil; şöyle bir geri çekilip büyük resme bakmak ve başarıları değerlendirip hatalardan ders almak gerekiyor.

Normal insanlar yeni yılda kendilerine kilo vermek, sigarayı bırakmak, çocuklarıyla daha çok vakit geçirmek gibi hedefler koyarken, girişimcilerin ajandasında çok daha başka maddeler olacağı şüphesizdir. Yenilikleri hayata geçirmek ve ürünleri ticarileştirmek için yeni yollar bulmak da bu maddelerden bazılarıdır. İster sektöründe yükselişe geçmiş start­up’ınızın deneyimli CEO’su olun, ister iş dünyasında hızlı adımlar atmak isteyen bir girişimci... Aşağıda yer alan yeni yıl önerilerimizin, ilerleyeceğiniz yolda size yardımcı olacağını düşünüyoruz. Bu önerilere sadık kalın ve hedeflerinize 2016’da başarıyla ulaşın. İyi avlar! :)

1. Parayı Bir Kenara Bırakın

Kulağa aptalca gelebilir ama yeni yıla, paraya daha az değer vererek başlayın. Parayla ilgili sorunların en iyi çözümü para hakkında düşünmemek olabilir. Maddi konularda negatif düşüncelerle yoğrulmak, yolun başındaki bir start­up’ın hedefleri için oldukça zararlıdır. Yoğunlaşmanız gereken nokta, daha iyi bir ürün geliştirmek ya da daha düzgün çalışan bir hizmeti sunmaktır. Bu sayede işinizi ve müşterilerinizi sağlama almış olursunuz. Siz doğru ürün ve hizmeti sunun, para bir şekilde gelecektir.

2. Başkalarına Yardım Edin

Zig Zigler şöyle buyuruyor: “Hayatta istediğiniz her şeyi edinebilirsiniz, yeter ki diğer insanlara da istediklerine ulaşmalarında yardımcı olun.” Bu, dünyadaki bütün girişimciler için doğru bir önermedir. Hepimizin arada sırada yardıma ihtiyacı olur. Tasarruflarınızı “Karma Bankası”nda biriktirmeye başlayın; onlara ihtiyacınız olacaktır. Başarılı bir girişimci, her sabah uyanır ve network’ündeki insanları birbiriyle buluşturur. Karşılığında da bir şey istemez ve bir ücret talebinde bulunmaz. Bunun sebebi de bu kişilerin buluşmasının genelde kendisine bir faydası olmasıdır. Bu sayede sektörde, girişimciye açılmayan kapı kalmayacaktır. Yani sonuçta bir girişimci olarak yapmamız gereken şey, başkalarına yardım etmek değil midir? Bu alışkanlığı edinin ki hayat gün geçtikçe kapılarını size daha kolay açsın.

3. Belirsizlik Stresini 3 Yolla Yönetin

Girişimci dediğin, her zaman problem çözen ve yeniliği kovalayan bir yapıda olmalıdır. Bu işleyiş de doğası gereği belirsizliklerle dolu bir süreçtir. Bu belirsizlikten kaynaklanan stres, zaman içinde oldukça yıkıcı olabilir. Gelin, 2016’da kendinizi bu çılgınlıktan 3 adımda koruyun ve uyanık olun.

  • ●  Beden: Fiziksel olarak her zaman formda olmanız gerektiğini söylememize gerek yok herhalde. Düzenli spor, egzersiz, beslenme ve uyku ile kendinize ne kadar iyi bakarsanız bu zorlu süreci de o kadar iyi idare etme gücünüz olur. Günlük rutinlerle her şeyi yoluna koyabilirsiniz.

  • ●  Zihin: Çoğu girişimci için stresin asıl kaynağı bilgi eksikliğinden oluşan endişelerdir. Bunu önlemenin yolu; binlerce saatlik okumalardan değil, bu zorlu dünyaya adım atarak değerli bir network oluşturduktan sonra onlara güvenebilmekten geçer. Kendi dünyanızı oluşturun ve iş hayatınız sonsuza kadar değişsin.

  • ●  Ruh: Her girişimci düzenli aralıklarla ruhunu canlandırmak zorundadır. İster camiye gidin ister kiliseye; çocuklarınızla daha çok vakit geçirin, video oyunu oynayın ya da olduğunuz yere çömelip meditasyon yapın. Rahatlamanın bir yolunu bulun ve bunu her gün mutlaka tekrarlayın.

    Kaynak : http://trepscore.com/new­years­resolutions­for­entrepreneurs/ 

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara