ODTÜ TEKNOKENT

HAYAT NEDEN TEKNOKENTLİ'YE GÜZEL?

Bir fikriniz var. Bir girişiminiz var. Taksiler yerine trafikteki normal insanların araç...

Tarih 16.01.2016

Bir girişimi alıp başını götürmek için gereken her şeye sahip de ondan. 
Bir fikriniz var. Bir girişiminiz var. Taksiler yerine trafikteki normal insanların araçlarını ulaşım aracı olarak kullandırmak gibi bir fikriniz var, projeyi oluşturacak ekibe de sahipsiniz, dünya devi olmakla aranızda 0 ve 1'lerden oluşan bir engel var, sinir bozucu mu? Bir arama motoru oluşturacaksınız, o kadar sağlam bir yapınız var ki sadece interneti değil, dünyayı değiştirebileceğinize inanıyorsunuz, düşünsenize belki de 15 yılda dünyayı ele geçirebileceksiniz ama fona ihtiyaçtan, banka banka dolaşıyorsunuz.
İnsanlık için büyük olarak gözüken engeller, Teknokentliler için küçük adımlarla aşılabiliyor. Ana fikri anladığınız belli oluyor, kısaca ayrıntıya da girdikten sonra Teknokentli olma kuyruğunda yerinizi almak için koşmaya başlayacağınızı görebiliyoruz.

TEKNOKENT'te 1+1>2.
Araştırmacılar, mühendisler, yazılımcılar, girişimciler ve yatırımcıları bir araya getiren Teknokentler, size ilk aşamada ciddi bir ekosisteme erişim imkânı sunar. Ekosistem içerisindeki diğer oluşumlar ya da kişilerle iş birliği yapabilir, ortaya çıkan sinerji ile yaratıcı fikirlere ulaşabilir, işlerinizde yüksek verim elde edebilirsiniz.

Ekip kalitesi artar.
Nitelikli insan gücünü buluşturmak üzere kurulan Teknokentler, sadece buradaki şirketler ve Teknokent çalışanları değil, bünyesinde oldukları üniversitedeki öğrencilere de iş olanağı sağlar. Birçok genç, parlak ve hevesli çalışan adayını bir Teknokent dışında bulabilme ihtimaliniz çok düşük.

Sosyalleştirir, dinlendirir, geliştirir.
Fikrinizi kendi başınıza hayata geçirdiğinizi düşünün. Bir ofisiniz, çalışanlarınız ve siz. Oysa Teknokentli olsaydınız, Teknokent bünyesindeki sosyal imkânlardan da faydalanabilecek, belki de sizinle aynı problemleri çözmeye çalışan insanlarla tanışarak beraber yol alabilecektiniz.

Üstün teknik altyapı.
Teorik çalışmalarınız için üniversite içerisindeki belirli laboratuvarlardan faydalanabilirsiniz. Daha pratiğe dönük çalışmalarda ise araştırma geliştirme (AR-GE) merkezlerini kullanabilirsiniz. İster basit bir mekanik probleme çözüm arayın, ister uzaya gidecek bir uydu hazırlıyor olun. İhtiyacınız olan alt yapıyı Teknokent içinde bulma şansınız yüksek.

Finans ve kuluçka desteği.
Fikir ve projelerinizi şirketleştirebileceğiniz bir altyapıyı sunan Teknokent, kuluçka merkezleri ile fikirlerinizi profesyonel bir yönetim ile geliştirmenizi sağlar. Kuluçka evresini tamamlayan şirketler ise iş hızlandırma programları ile uluslararası başarıya giden yolda adım atmaya başlar.

 

Endüstriyle doğru temasları kurmanızı sağlar.
Ya ürettiğiniz know-how evrensel bir değere sahipse? Bunu patente dönüştürme konusunda da Teknokent bünyesinde destek alabilirsiniz. Özellikle teknoloji odaklı projelerinizi değerlendirmek ve sanayi ile doğru işbirliğini kurmak için Teknokent’in sağlayacağı
destekten faydalanabilirsiniz. Böylece üretim aşamasında da işinizi profesyonellere teslim edebilirsiniz.

Fon yaratır, fikirleri uçurur. 
Teknokent içerisinde alabileceğiniz yönetim, ekosistem, kuluçkalandırma gibi desteklerin yanı sıra, çeşitli finansal destekler de mevcuttur. Ülke ya da uluslararası kapsamda finansal destek almak, Teknokent bünyesinde daha kolay olacaktır. Teknokentler, içinde çalışanlar ve AR-GE faaliyetleri için vergi muafiyeti, çalışan akademik personel için teşvikler sunduğu gibi, yatırımcıların da gözünü ayırmadığı oluşumlardır. 

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara