ODTÜ TEKNOKENT

SAN FRANCISCO'DA GARAJ MI? KEŞKE BENİM OLSA!

Ulus sırtlarından veya Haydarpaşa Garı'nın önünden “Seni yeneceğim İstanbul” nidaları atıl...

Tarih 23.12.2015

Ulus sırtlarından veya Haydarpaşa Garı'nın önünden “Seni yeneceğim İstanbul” nidaları atılan günler geride kaldı. Fakat, taşı toprağı altınlık, altının değerini göz önüne alacak olursak her zamankinden daha geçerli ve teknolojiye kafa yorarak altını bulmak isteyenlerin yüzünü döndükleri farklı bir yer var: San Fransisco.

Takvimler 1849 yılını gösterirken, bir grup insan altına hücum ederek küçücük bir yerleşim olan San Fransisco'ya akın etmiş. Zenginlik peşindeki bu gözü kara insanlar büyük ve dünyaca ünlü bir şehrin temellerini attılar.Hatta şehrin sembollerinden olan NFL takımı 49ers (49'cular) da adını bu insanlardan almaktadır. 150 yıl sonra, başka formda bir altının peşinde koşanların gözü San Fransisco'yu çevreleyen tepelerde gezmeye devam ediyor. Teknoloji dünyasının atardamalarından biri bu bölgeden geçiyor ve Startup kültürü buralarda şekillenip, büyüyor.

Eski devleri bir kenara bırakarak (Google, Facebook ve Twitter) son birkaç yılın San Fransisco mamüllerine bir göz atarsak bile insanın iştahı kabarıyor. Çevrimiçi reklamın rotasını çizen, Google ve Facebook gibi devlerin hizmetlerinden istifade ettiği AdRoll; otel ve hostel mecburiyetimizi ortadan kaldıran, en lüksünden, en ucuzuna kadar tüm dünyanın evlerinin kapısını ziyaretçilere açan ve evlerinde oturanlara da yeni gelirler yaratmalarını sağlayan Airbnb; en deli hayallerimizin ötesinde bir kişisel asistan yaratmayı başaran Evernote; aksiyon kamera diye bir segment yaratmakla kalmayan, bunu herkese satılabilir bir ürün haline getirip, ürünlerinde kamera yer alan her üreticiyi öyle ya da böyle peşinden sürükleyen GoPro; taksicileri isyana sürükleyen, her girdiği ülkede yeni regülasyon gereklilikleri yaratan ve bazı tahminlere göre 50 milyar dolarlık bir değere ulaşan Uber... Bu saydıklarımız 2010 yılından sonra Startup olarak başlayıp sonrasında milyar dolar barajını bulan örnekler. Bu arada sayamadıklarımız arasında; HomeJoy, Indiegogo, IFTTT, Fitbit, Pinterest falan var yani.

Eğer bu bereketin sırrı garajlarda ise, hiç uğraşmayın bizim garaj anlayışımız bodrumlarla sınırlı ve apartman yöneticileri değil orada çalışmaya izin vermeyi, lüzumsuz yer kapladığı için motorunuzu oraya park etmenize bile içten içe sinir oluyor. Bay Area (Körfez Bölgesi) olarak tanımlanan bu bölgenin, mahallemizdeki çiğ köfteci sıklığında küresel teknoloji firması çıkarması bereketli bir kısırdöngüye dönüştü, yatırımcılar oralarda dolanıyor, fikri ve zikri olanlar da, “head hunterlar”ın süzgeçleri körfez sularından eksik olmazken, yetenekli eleman adayları da masum fok kılığında yine oralarda salınıyorlar.

Körfezin havasından suyundan istifade etmek isterseniz, orada bir kapınız olduğunu bilmenizde fayda var. Doğrudan anadolunun bağrından oraya açılan bir kapı hem de! T-JUMP, ODTÜ TEKNOKENT'in “Bizde de imkan olsa, bizim de San Francisco'da bir garajımız olsa, biz de patlatırdık...” diyenlere garajdan çok daha fazlasını sunduğu misler gibi bir ortam.

Ortam dedik, ofis dedik ama T-JUMP, Türkiye'den Startup'ları veya yatırımcıları San Francisco'da tam teşekküllü, 7/24 faaliyette ve sağlıklı bir ofis ortamıyla buluşturmanın ötesine de geçiyor. T-JUMPerlar'ın, düzenlenen etkinliklerle Network (Tanıdık yok, tanıdık olsa ohhooo) oluşturmalarını sağlıyor. Bu sayede en azından alınacak ilham ve feyzden mahrum kalınmaması sağlanıyor. Olası fikri alışveriş ve gelecek birliktelikler de cabası.

İlham, fikir, birliktelik, ambiyans falan çok hoş kelimeler olsa da Startup'ı doyurmaya yetmez, minik Startup'ları uygun yatırımcıların elinden leziz fonlarla beslemek gerekir. T-JUMP düzenlediği fon toplama etkinlikleri ve demo günleri ile ürün/hizmet/fikirleri olası yatırımcılara sunmanızı da sağlar. Her toplantı, her buluşma, pazarlama ve ürününüzün potansiyeli ilgili büyük birer ders niteliğindedir. Gidip bir bankanın KOBİ kredileri ile ilgilenen çalışanını etkilemeye çalışmıyorsunuz, karşınızda sizin beklentilerinizi bilen ve sizden ne beklediğini açıkça söyleyebilecek muhataplar bulma şansınız çok yüksek.

Olası ve kesin her faydayı bir kenara bırakıyoruz. San Francisco'da bir ofis adresine sahip olmak ne kadar havalı olur ya! Düşünsenize kartviziti veriyorsunuz, bir yüzünde Türkiye adresi, diğer yüzünde Market Street 625 / San Francisco / California yazıyor.

 
info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara