ODTÜ TEKNOKENT

YFYİ 2015 ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU!

Bu yıl 11.’si düzenlenen Yeni Fikirler Yeni İşler yarışmasında Türkiye girişimcilik ekosis...

Tarih 08.12.2015

YFYİ 2015 ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU!

Bu yıl 11.’si düzenlenen Yeni Fikirler Yeni İşler yarışmasında Türkiye girişimcilik ekosistemini bir adım daha ileri taşıyacak 22 projeden en iyileri ödüllerini aldı.

5 Aralık günü ODTÜ KKM'de saat 9:30’da başlayan, 22 girişimci ekibin yarıştığı muhteşem final gününde YFYİ 2015 sahnesinin kaptan pilotu Metin Uca idi. Coşkulu ve akıcı sunumuyla Metin Uca, YFYİ 2015 Finali takipçilerinden tam puan aldı.

Metin Uca’nın girişinin ardından sahneye davet ettiği ODTÜ TEKNOKENT Genel Müdürü Mustafa İ. Kızıltaş, ODTÜ TEKNOKENT’in 2020 yılında hedeflediği; Türkiye’den milyon dolarlık şirketler çıkarılması için ODTÜ TEKNOKENT bünyesinde yapılan çalışmalara ve iş birliklerine değindi. 

Mustafa İ. Kızıltaş’ın ardından sahneye Silikon Vadisi’nin en çok okunan yazarı ve yalın girişim uzmanı Brant Cooper çıktı. Start-up’lar için; bir ürünü piyasaya sürmeden önce önemli olanın, hedef kitledeki 1 kişinin üründen ne beklediğinin bilinmesi ve ürünün bu bilgiye göre tasarlanması konusunda deneyim ve görüşlerini paylaştı. Brant Cooper’ın alkışlarla sahneden ayrılmasından sonra ise sıra birçok zorlu aşamadan geçip finale kalmaya hak kazanan 22 girişimci ekibinin sunumlarına geldi.

3 dakikada yaptıkları sunumlarını salonu dolduran kalabalığa, sosyal medya ve Periscope yayını üzerinden takip eden binlerce insana anlatan ve girişimlerini bu yol ile binlere duyuran girişimciler, sunumlarının hemen ardından Jüri Oylaması ve Halk Oylaması sonuçlarını heyecan ile beklemeye başladılar.

Jüri oylaması ve halk oylamasının tamamlanmasından sonra öğle arasına geçildi. Arada biraz soluklanma fırsatı bulan girişimciler, konuklar ve jüri üyelerini aranın bitmesiyle ödül heyecanı sardı. Konukların salondaki yerlerini almasıyla beraber sahneye çıkan isim ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar oldu. Acar, ODTÜ bünyesinde teknoloji tabanlı gelişmelere ve girişimlere ortak olma sürecindeki çalışmalardan ve aşamalardan bahsetti. Konuşmasını final heyecanına ortak olanlara teşekkür ederek bitiren Acar’ın ardından beklenen an geldi ve ödül kazananlar açıklanmaya başlandı. 

Törende önceden belirlenen ödüllerin dışında bazı sponsorlarımız, verdikleri ödüllerin sayısını arttırdı.  İşte YFYİ 2015 Finali’nde ödül kazanan girişimcilerin listesi;

Jüri Oylaması Sonuçları

IDEA - Elginkan Büyük Ödülü 100.000 TL ve ABD Kampı Özel Ödülü : Biyoçip

IDEA - ISSD ABD Kampı Özel Ödülü : Kovan

IDEA - OSTİM ABD Kampı Özel Ödülü : The Light

PRO Bilişim Kategorisi - Intel Büyük Ödülü 25.000 TL ve ABD Kampı Özel Ödülü : Scirobot

PRO DMTE Kategorisi - Arçelik Büyük Ödülü 25.000 TL ve ABD Kampı Özel Ödülü : MACHINA

PRO Enerji Kategorisi - YEDAŞ Büyük Ödülü 25.000 TL ve ABD Kampı Özel Ödülü : Hidrotürbin

PRO Sağlık Kategorisi - TEB Büyük Ödülü 25.000 TL ve ABD Kampı Özel Ödülü : BTech

Bulut Bilişim Kategorisi - Microsoft 120.000 $ Değerinde Azure Kullanım Hakkı Ödülü : Scirobot ve Footballpreneurs

Bulut Bilişim Kategorisi - IBM 120.000 $ Değerinde Bluemix Kullanım Hakkı Ödülü : Rocketscience ve Engelsiz İnovasyon Takımı

 

Halk Oylaması Sonuçları

1.’lik Ödülü 5.000 TL : Engelsiz İnovasyon Takımı

2.’lik Ödülü 2.500 TL : The Light

3.’lük Ödülü 2.500 TL : Footballpreneurs

YFYİ 2015 Final heyecanına ortak olan, girişimcilerimizle beraber onların heyecanını paylaşan herkese teşekkür ederiz. Bir sonraki final gününde buluşmak ve paylaşmak üzere!

 

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara