ODTÜ TEKNOKENT

3D yazıcı ile kemiğe dönüşen protez

ODTÜ Biyomalzeme ve Doku Mühendisliği Mükemmelliyet Merkezi (BIOMATEN)'in Kurucu Müdürü Pr...

Tarih 06.02.2018

Türkiye’de biyomalzeme üretiminde elde edilen başarılı sonuçlar, teknolojiyle birleştirilerek sağlık sektörünün kullanımına sunulacak. Son yıllardaki en önemli teknolojik gelişmelerden 3 boyutlu yazıcılar birçok sektörde önemli değişikliklerin yaşanmasını sağlıyor. Bu değişim, sağlık sektörü ve “tıp sanatı” olarak da nitelendirilen medikalde de kendisini gösteriyor. Hastaya özel protezler, 3 boyutlu biyoyazıcılar, hastaya özel implantlar, hatta doku, organ basabilme ve medikal modeller üretme potansiyeli yakın geleceğin önemli gündem maddeleri olacak. 

ODTÜ Biyomalzeme ve Doku Mühendisliği Mükemmelliyet Merkezi (BIOMATEN)'in Kurucu Müdürü Prof. Dr. Vasıf  Hasırcı ile ODTÜ TEKNOKENT’te yer alan BTech Innovation firması arasında kafatası kırıklarının tedavisinde kullanılmak üzere, zamanla eriyip doğal dokunun yerini alacak, 3 boyutla yazımla üretilecek kraniyofasyal protezler geliştirmek için lisans anlaşması yapıldı.

Vücutta eriyip zamanla yerini gelişen kemiğe bırakacak bir malzeme geliştiren Prof. Dr. Vasıf Hasırcı ve ekibi ile Türkiye’de 3 boyutlu yazıcı teknolojisinin öncü firmalarından ve kişiye özel protezler geliştiren Btech Innovation, anlaşma kapsamında trafik kazası, ateşli silah yaralanması, tümör gibi sebeplerle kaybedilen kemik dokuları yerine geçebilecek, vücutta zamanla eriyecek ve hastaya özel olarak tasarlanabilecek bir protez geliştirilmesini hedefliyor. 

Böylece protez vücutta kalıcı olmayaca, implantasyondan bir süre sonra protez yerini tamamen yeni gelişen kemiğe bırakacak ve kompozisyonu sayesinde günümüzde yaşanan enfeksiyon, protezin reddedilmesi gibi riskler engellenebilecek. Özellikle kemik gelişimi süreci devam eden çocuklarda bu tip protezlerin değiştirilme gerekliliği bu çalışmanın sonunda ortadan kaldırılarak, bu soruna da önemli bir çözüm üretilmiş olacak. 

ODTÜ Teknoloji Transfer Ofisi tarafından uluslararası patent tescili ve ticarileştirilme konularında desteklenen buluşun ürünleştirilmesine yönelik çalışmların 2019’un sonuna doğru bitirilmesi planlanıyor.

3 boyutlu yazıcılar sağlık alanında  
Prof. Dr. Vasıf Hasırcı yaptığı açıklamada, 3 boyutlu yazım teknolojisinin farklı endüstriyel sektörlerde geliştirilip en sonunda sağlık alanında da kullanıma girdiğini söyledi. Kullanma alanlarının öncelikle yük taşıma yeteneği de olan sert doku üretimi olmakla birlikte zaman içinde yumuşak doku üretimi, eğitim amaçlı ürünler ve tıp doktarlarının ameliyat öncesi ön çalışmalarına da katkı veren çalışmalar ortaya çıktığını ifade eden Prof. Dr. Hasırcı şöyle konuştu: 
“Cihaz üretimi konusunda gelişmeler belli bir olgunluğa erişmiş ise de ürünlerin implant olarak kullanılabilmeleri için üretimin biyouyumlu malzemelerden yani vücutta herhangi bir olumsuz etki yaratmayacak ve zamanla vücutta eriyerek yerini yeniden oluşan dokuya bırakabilecek malzemelerden yapılması önemli bir gelişme alanı. Biyomalzeme araştırmacıları olarak bizler de bu alanda yaptığımız çalışmaların insanlara sağlayacağı yararları görmek istiyoruz. Bu nedenle bu ortak çalışmayı üniversite-endüstri uygulaması açısından çok olumlu bir ilişki olarak görüyorum.”

Hedef ticarileşebilen bir ürün 
ODTÜ TEKNOKENT firması Btech Innovation Genel Müdürü Kuntay Aktaş da, dünyada öenmli gelişmelerin kaydedildiği, adeta teknolojik yarış olan bir alana ilişkin yaptıkları anlaşmadan büyük mutluluk duyduklarını söyledi.  (AA)
  

 

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara