ODTÜ TEKNOKENT

5G Mükemmeliyet Merkezi ODTÜ TEKNOKENT’te açıldı.

Türkiye’nin ilk 5G Mükemmeliyet Merkezi, Türk Telekom ve Türk Telekom İştiraki Argela’nın...

Tarih 16.02.2017

Milli 5G Teknolojilerinin geliştirilmesi ve 5G’ye geçiş sürecini milli imkanlarla ve kaynaklarla yönetmek üzere, Türk Telekom ve Türk Telekom İştiraki Argela’nın ortak girişimi ile Türkiye’nin ilk 5G Mükemmeliyet Merkezi Başbakan Sayın Binali Yıldırım, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Faruk Özlü ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Sayın Ömer Fatih Sayan’ın katılımları ile Türk Telekom CEO’su Paul Doany ve Argela firması CEO’su Bülent Kaytaz ev sahipliğinde ODTÜ TEKNOKENT’te açıldı.

5G Mükemmliyet Merkezi açılışında konuşan Başbakan Sayın Binali Yıldırım, 5G teknolojisinin dünyada henüz ticarileşmediğine dikkat çekerken, Türkiye’nin 5G’de sadece uygulayıcı değil, bu teknolojinin üreticisi olacağını söyledi. Merkezin üniversite, özel sektör ve kamu için laboratuvar görevi göreceğini de sözlerine ekledi.

Türk Telekom CEO’su Paul Doany de 5G teknolojilerinin geliştirilmesinin yanında, milli iletişim teknolojilerinin kalbi olacak projelerin geliştirilmesinde etkin rol oynayacak merkezin Türkiye’nin teknolojiyi tüketen değil üreten ve hatta ihraç eden ülke olması için çalıştığını vurguladı.

Milli 5G teknolojilerinin geliştirilmesi ve 5G’ye geçiş sürecini milli imkanlarla ve kaynaklarla yönetmek üzere hayata geçirilen 5G Mükemmeliyet Merkezi’nde geliştirilen teknolojileri, mevcut LTE altyapısı ile ülke çapındaki bilgi ve iletişim teknolojileri altyapısına uygulamak da mümkün olacak.

 

 

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara