ODTÜ TEKNOKENT

Akıllı Kamera Sistemlerine Yoğun İlgi

Geliştirdikleri yenilikçi teknolojilerle dikkat çeken Büyütech ekibi, Sanayi ve Teknoloji...

Tarih 27.08.2020

Kamera sistemleri ve görüntü işleme sistemleri ile ilgili sorunlara yerli yüksek teknoloji çözümleri sunan ODTÜ TEKNOKENT şirketlerinden Büyütech TÜBİTAK “Covid-19 ile Mücadele Çağrısı” kapsamında başvuran 450 proje arasından seçilen yerli termal ve görünür bant hibrit kamera projesi ile adından söz ettirmişti. TOGG’un kamera sistemlerini de geliştiren Büyütech otomotiv alanında yaptığı diğer iş birlikleri ile birlikte alanında ADAS (ileri seviye sürüş destek sistemleri) üzerine Ar-Ge faaliyetlerine hız kazandırdı.

Geliştirdikleri yenilikçi teknolojilerle dikkat çeken Büyütech ekibi Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan MANDAL tarafından geçtiğimiz haftalarda ziyaret edildi.

Büyütech Üst Yöneticisi Ömer Orkun Düztaş’ın yaptığı açıklamada, şirketlerinin kurulduğu günden bu yana Türkiye'de eksikliği görülen kamera teknolojileri ve görüntü işleme alanında yenilikçi çalışmalar geliştirerek ülke adına önemli ilkleri başardıklarını söyledi.

Dünyada 120'den fazla ülkede 45 binden fazla Büyütech kameralarının aktif olarak kullanıldığını belirten Düztaş, Covid-19 ile mücadele döneminde kamera üreticisi olarak geliştirebilecekleri çözümleri planlamaya başladıklarını dile getirdi.

Otomotiv kameraları ürün gamlarını oluşturmaya geri görüş ve çevresel görüş kamera sistemleri ile geliştirmeye başladıklarını belirten Düztaş; bu sistemleri ayna kameraları, sürücü yorgunluk algılama sistemleri, ileri seviye sürüş destek sistemleri gibi yüksek teknoloji içerikli ürünlerin takip edeceğini; amaçlarının sadece kamera donanımı geliştirmek olmadığını, kendi geliştirdikleri yazılımlar ile donanımları entegre hale getirerek otonom sürüş konusunda komple çözüm sunabilmek olduğunu da sözlerine ekledi.  

Türkiye’nin en iyi 3 teknoloji girişiminden biri; Büyütech

2013 yılında Türkiye’nin ilk yerli akıllı kamerasını geliştiren Büyütech, Sanayi Bakanlığı tarafından Türkiye’nin en iyi 3 teknolojik girişimlerinden birisi olarak gösterildi.

Türkiye’de sıfırdan kamera donanımı, bu donanım ile entegre gömülü yazılım ve görüntü işleme çözümlerini geliştirme yetisine sahip tek şirket olan Büyütech, bugüne kadar Endüstriyel görüntü işlemeden ADAS’a, savunma sanayiden tüketici elektroniğine kadar birçok alanda ürün ve çözüm geliştirdi. 

 

 

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara