ODTÜ TEKNOKENT

Akıllı yol bilgisayarı projesiyle otomobil kullanımında ezberler bozulacak

ODTÜ TEKNOKENT T-Bigg programı ile desteklenen Akıllı Yol Bilgisayarı Projesi otomobil kul...

Tarih 25.05.2016

Girişimciler Ümit Çavuş Büyükşahin, Zafer Arıcan ve Engin Tola, Akıllı Yol Bilgisayarı Projesi ile ODTÜ TEKNOKENT’in de desteğiyle TÜBİTAK’ın Bireysel Genç Girişim Programı’ndan yararlanmaya hak kazandı. Proje, büyük veri ve bulut bilişim teknolojilerini kullanarak, araç verilerinin toplanıp hem sürücüler hem de otomotiv endüstrisiyle ilgili tüm şirket ve kurumlar için değerli bilgi ve analizler sunmayı hedefliyor.

Türkiye’de yaklaşık 20 milyon, dünyada 1,2 milyar araç üzerinde her saniye veriler üretiliyor. Bu verilerle şu an için sadece araç içindeki yol bilgisayarları tarafından çok sınırlı ölçüde sürücülere bilgi sağlanıyor. Proje ile sürücüler basit bir okuyucu cihaz ve akıllı telefonlarıyla çok daha kapsamlı verilere ulaşabilecek. Büyük veri ve bulut bilişim teknolojileri kullanılarak toplanacak araç verileri, değerli bilgi ve analizlere dönüştürülecek. Örneğin şu anda sürücüler sadece belli bir zaman aralığında kendi araçlarının yakıt tüketimlerini görürken, bu sistemle belli bir güzargahta, kendi araçlarının modelindeki diğer araçların ortalama yakıt tüketimlerine de ulaşabilecek.

Bu sistem, sürücülerin yanında, otomotiv üreticilerinden şehir bölge planlamacılara, akaryakıt dağıtıcılarından sigorta şirketlerine, araç kiralamadan filo hizmetlerine geniş bir yelpazede katma değerli analizler sunacak. Otomotiv şirketleri, araçlarının en çok hangi arızaları verdiğini konum ve zaman bilgisiyle öğrenebilecek; sigorta şirketleri, müşteri ve araçları hakkında daha detaylı bilgi alarak daha iyi poliçeler hazırlayabilecek; akaryakıt dağıtıcıları en uygun istasyon noktasını belirleyebilecek; belediyeler en çok arızanın oluştuğu yolları tespit ederek anında müdahale edebilecek.

Projeyle otomotiv endüstrisinde hem otomobil hem de bağlantılı veri teknolojilerinde Türkiye’yi öncü konuma getirmek hedefleniyor. 

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara