ODTÜ TEKNOKENT

AP seçim sonuçları izleyiciye Türk teknolojisiyle buluştu

ODTÜ TEKNOKENT ve Ege Serbest Bölgesi’nde faaliyet gösteren ve “artırılmış gerçekliği” can...

Tarih 04.07.2019

ODTÜ TEKNOKENT ve Ege Serbest Bölgesi’nde faaliyet gösteren ve “artırılmış gerçekliği” canlı yayınlara taşıyan teknoloji geliştiren yazılım şirketi Zero Density, Avrupa Parlamentosu seçim sonuçlarının kamuoyuna aktarılmasında görev aldı.

Avrupa Parlamentosu (AP) seçim sonuçlarının kamuoyuna aktarılmasında Zero Density şirketinin “artırılmış gerçeklik” yazılımı kullanıldı. Avrupa Birliği’ne üye ülkeler AP seçimleri için sandık başına gitti. Seçim sonuçları da parlamentonun resmi kanalı EuroParl TV’de 40’a yakın ülkede canlı yayınlandı. Seçim günü boyunca yayında olan kanal, artırılmış gerçeklik kullanarak izleyicilerine üç boyutlu ve hareketli bir seçim programı sundu. Sanal unsurların gerçekçi bir şekilde ekranlara taşınmasında ise Zero Density’nin yazılımı kullanıldı.

Şirketin ortağı ve Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Özkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projenin çok önemli ve heyecan verici olduğunu söyledi. Avrupalı vatandaşların kendi yazılımlarıyla üretilen grafiklerle sonuçları takip ettiğini belirten Özkan, “Biz burada teknolojiyi sağlayan firma olarak bulunduk. Bütün içerikleri, entegrasyon işlemlerini, oyların gelmesi ve grafiklerin hazırlanmasını bizim partnerimiz yaptı. Projenin en önemli özelliklerinden birisi parlamento binasının bulunduğu 10 kilometrekarelik çevredeki tüm alanın 3 boyutlu olarak modellenmesi. Bu modelleme Belçika’da günün saatine göre otomatik olarak ışıklandırıldı. Bulut yoğunluğu, güneşin duruşu gibi özellikler dikkate alındı” dedi. (AA)

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara