ODTÜ TEKNOKENT

Aselsan, ODTÜ KALTEV’de Ar-Ge ve test merkezi kuracak

ODTÜ TEKNOKENT’te Ar-Ge tesisi bulunan Askeri Elektronik Sanayii (ASELSAN), ODTÜ Kalkanlı...

Tarih 29.07.2019

Askeri Elektronik Sanayii (ASELSAN) Genel Müdür Yardımcısı ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) eski Başkanı Mehmet Çelik, ASELSAN’ın Kuzey Kıbrıs’ta, Güzelyurt bölgesindeki Kalkanlı Teknoloji Vadisi’nde (KALTEV) Araştırma ve geliştirme (AR-GE) ve test merkezi kuracağını söyledi.

Kıbrıs Postası’na konuşan Askeri Elektronik Sanayii (ASELSAN) Genel Müdür Yardımcısı ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) eski Başkanı Mehmet Çelik, dünyanın en büyük savunma sanayi şirketleri arasında 55’inci sıraya yükselen Türk savunma devi ASELSAN’ın büyümeye devam ettiğini anlattı.

“Kıbrıslı Türkler gözünü teknolojiye dikerse KKTC şahlanır”

ASELSAN’ın Kuzey Kıbrıs’ta, Güzelyurt bölgesindeki Kalkanlı Teknoloji Vadisi’nde (KALTEV) Araştırma ve geliştirme (AR-GE) ve test merkezi kuracağını söyleyen Çelik, Kuzey Kıbrıs’ın kalkınmasının ancak teknolojiyle olacağını vurguladı. “Kıbrıslı Türkler gözünü teknolojiye dikerse KKTC şahlanır” diyen Mehmet Çelik, ASELSAN’ın Kuzey Kıbrıs’a ofis açmayı planladığını, bu doğrultuda KKTC Bakanlar Kurulu’na dilekçe sunacaklarını belirtti.

“Kuzey Kıbrıslı gençler ASELSAN güvencesi altında işe başlayabilecek”

“Kuzey Kıbrıs’ı başka teknoloji firmalarına da tavsiye ederim” ifadelerini kullanan ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı ve TÜBİTAK eski Başkanı Çelik, Kuzey Kıbrıslı gençlerin ASELSAN güvencesi altında işe başlayabileceklerini de sözlerine ekledi.

“Kıbrıs’a vefa borcumuz var, KKTC hükümetinin desteği gerek”

ASELSAN’ın kuruluşunda Kıbrıs Barış Harekatı’nın etkili olduğunu hatırlatan Çelik, KKTC’nin artık kendi ürününü de piyasaya sunabileceğine dikkat çekti. “Amacımız; Kuzey Kıbrıs’ın ekonomisine katkı sağlamak. Kuzey Kıbrıs’a vefa borcumuz var. Kıbrıs Barış Harekatı’nda bazı ülkeler Türkiye’ye ambargo uygulamıştı ve bu dönemde yerli savunma ve silah sanayiini geliştirmek üzere kurulan ASELSAN, KKTC’de kuracağı üs ile vefa borcunu ödeyecek” diyen Mehmet Çelik, KKTC hükümetinin bu konuda desteğinin gerekli olduğunu kaydetti. (Girne Postası)

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara