ODTÜ TEKNOKENT

Deplike’ye 100 bin dolar yatırım

ODTÜ TEKNOKENT firmalarından Deplike, gitaristler tarafından kullanılan amfi ve efekt peda...

Tarih 05.03.2019

ODTÜ TEKNOKENT firmalarından Deplike, gitaristler tarafından kullanılan amfi ve efekt pedallarını cep telefonuna sığdırmaya olanak sağlayan uygulamasıyla Erdem Yurdanur’dan 100 bin dolar yatırım almayı başardı.

Gitaristlerin en büyük yükü amfi ve effekt pedallarını cep telefonuna sığdıran Deplike, 132 milyon gitaristin kullandığı bu ekipmanları yok etmeyi hedefliyor. Ses giriş çıkışında yaptıkları Ar-Ge çalışmalarıyla Google’dan bile daha iyi ses algoritmalarına ulaşabilen Deplike, bu yatırımla beraber ABD ve İngiltere’deki operasyonlarını hızlandırmayı hedefliyor. 

Deplike kurucu ortağı Ufuk Polat yaptığı açıklamada, gitar ekipmanlarının çok ağır (10kg+), pahalı (1000 usd+) ve kullanması çok zor olduğu için var olan fiziksel çözümlerin sürdürülebilir olmadığını dile getirdi. Deplike uygulaması içinde modellenen cihazların gerçek hayattaki karşılığının 50.000 dolardan fazla olduğunu söyleyen Polat,

“Kodak sendromu yaşayan gitar ekipmanlarının, mobil ortamlara hızlı geçişi çoktan başladı bile. Artık konu bu cihazların dijitalleşecek mi acaba düşüncesinde öte, dijital ortamda nasıl konumlanacağı sorusunun cevabını arıyor. Bu soru üzerine sosyallik özelliğini geliştirmeye başlayan Deplike, kısa sürede 10.000’den fazla şarkı tonu(preset) alarak büyümesine devam ediyor” dedi.

2014’te ODTU TEKNOKENT’te kurulan ve aynı zamanda ODTÜ TEKNOKENT Hızlandırma Programı YFYİ 2016 finalisti olan Deplike, Erdem Yurdanur’dan alınan yatırımla beraber ana merkezini Londra’ya taşıdı. Bugüne kadar organik 1 milyon indirilmeye ulaşan ve indirilme oranlarının  %99’unu yurt dışından alan Deplike, en çok ABD, Avrupa ülkeleri, Endonezya ve Brezilya gibi ülkelerde popüler.

Firmayla ilgili detaylı bilgi için: https://deplike.com/

 

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara