ODTÜ TEKNOKENT

Designnobis’e Almanya’dan Tasarım Ödülleri

ODTÜ TEKNOKENT firmalarından Designnobis, endüstriyel tasarımlarıyla Almanya’da üç ödüle b...

Tarih 16.11.2015

ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Gürsü başkanlığındaki ODTÜ TEKNOKENT firması Designnobis, geliştirdikleri su ambalajı, ölçüm sistemi ve hastane yatağı projeleriyle Almanya’da düzenlenen tasarım yarışmasında 3 ödüle layık görüldü.

Hakan Gürsü yaptığı açıklamada, ödül kazandıkları Alman Tasarım Yarışması’nın, 1969’dan beri sanayi, üretim ve tasarım kültürünü desteklemek amacıyla Alman devletinin desteği ile düzenlendiğini söyledi. Ödül töreni gelecek yıl Şubat ayında Frankfurt Fuarı kapsamında gerçekleştirilecek olan etkinlikte; BMW, Daimler Benz ve Siemens gibi dünyaca ünlü endüstri devleri yer alacak.

Ödül Kazanan Tasarımlar

Polyester sektöründe faaliyet gösteren kuruluşlardan SASA ile işbirliği içinde geliştirilen “su ambalajı tasarımı” yarışmada özel mansiyon ödülü aldı. Ödül kazanan “SASA Su Ambalajı” isimli tasarımda yenilikçi ve Bisphenol A (BPA) içermeyen malzeme kullanıldı. Söz konusu su ambalajı, depozitolu kullanımı ile mevcut PET ambalajlara göre daha çevreci alternatif sunuyor. Ambalajlı su pazarı için geliştirilen tasarım, daire ve kare kesitin bileşimiyle oluşturulan formuyla görsellik sunarken hacim kazanımı da sağlıyor. Tasarımla suyun tüketiciye hijyenik şartlarda ulaştırılması hedefleniyor.

“Winner” ödülünün sahibi bir başka tasarım “Jeodezik Ölçüm Araçları” ise “Sistem” markası için tasarlandı. Haritalama, ölçüm ve tünel yapımında kullanılan “Jeodezik Ölçüm Sistemleri”nin ilk kez yerli üretim yapıldı. Reflektör ve GPS uyumlu alüminyum ve karbon fiber jalon, jalon sehpası ve mira ürünlerine sahip tasarım, pazardaki rakiplerine kıyasla daha ekonomik bir üretime sahip oldu.

Eryiğit Hastane Ekipmanları için geliştirilen hasta yatağı da “Finalist” olarak ödüle layık görüldü. Uluslararası standartlara uygun ihraç ürünü olarak geliştirilen yatak, uzun süreli kullanımlarda hastanın konforunu ve kolay kullanımını hedefliyor. Farklı 9 pozisyonunu kolayca alabilen ve tekerlek yüksekliğine kadar alçalabilen yatak tasarımı, şeffaf malzeme kullanımı ile ferah ve hijyenik bir ortam sunuyor. 

 

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara