ODTÜ TEKNOKENT

e-gameshow, oyun meraklılarını Ankara’da buluşturdu.

e-gameshow’un ikincisi, ODTÜ TEKNOKENT’in de desteğiyle ATO Congresium’da gerçekleşti.

Tarih 06.06.2016

2-5 Haziran tarihlerinde Ankara’da düzenlenen “e-gameshow  - Oyun Yazılım ve Donanımları Fuarı”, ‘Yaşamın sırrı oyunda gizli’ temasıyla, bilişimin hem eğlendirici hem üretici yüzünü göstermek üzere birçok farklı etkinliğe ev sahipliği yaptı.

Yabancı katılımcıların da büyük ilgi gösterdiği e-gameshow’a katılan ülkeler arasında büyük bir oyun potansiyeline sahip olan İran da, fuara büyük ilgi gösterdi. ODTÜ TEKNOKENT tarafından düzenlenen alım heyeti kapsamında ülkemize getirilen İranlı firmalar, ODTÜ TEKNOKENT ve ATOM bünyesinde bulunan oyun firmaları ile birebir görüşmeler gerçekleştirdi.

Alım heyeti süresinde yapılan birebir görüşmelerde İran pazarı, Türk oyun geliştiriciler için büyük fırsatlar olabileceğini gözler önüne serdi. Birçok Türk firma İran pazarına yönelik çalışmalar içine girdi. Heyete İranlı olan ancak Türkiye’de yerleşik olan firmalarda yoğun ilgi gösterdi. ODTÜ TEKNOKENT’in oyun firmaları da gerçekleştirdikleri görüşmelerle İran oyun pazarına açılma fırsatı yakaladı. e-gameshow kapsamında ODTÜ TEKNOKENT’in ülkemizde misafir ettiği İranlı firma yetkilileri ziyaretten ve iş potansiyelinden son derece memnun kaldıklarını ve ilişkilerin pozitif yönde gelişeceğinin de altı çizildi.

Araştırma şirketi Newzoo’s verilerine göre 2015 yılı mobile oyunlar bazından yaklaşık 39 Milyon dolarlık bir gelir sahibi olan İran’ın mobil oyunlardan gelirinin 2016 yılı sonu itibariyle 44 milyon dolar olması bekleniyor. PC ve konsol oyun pazarı büyüklüğünün değeri ise yaklaşık 140 Milyon dolar ve bu rakamın 2016 yılında 167 Milyon dolara çıkması hedefleniyor. İran oyun sektöründe Apple Store, Google Store gibi ana yayınlayıcıların olmayışının İran oyun sektörünün büyümesinde büyük bir engel yarattığı ancak son dönemde İran’ın kendi lokal yayınlayıcı Cafe Bazaar’ı geliştirmesi ile sektörde büyük bir atılımın da yapıldığı yetkililer tarafından belirtildi.

 

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara