ODTÜ TEKNOKENT

Fiber lazer teknolojisinin marka firması FiberLAST’tan yeni başarılar

Fiber lazer teknolojisindeki başarılarını ulusal ve uluslararası alanda kanıtlamış olan OD...

Tarih 29.03.2017

FiberLAST, TÜBİTAK ve Almanya ile ortak projede

Türkiye’de fiber lazer tasarımı yapan, geliştiren ve üreten ilk ve tek sanayi şirketi olan FiberLAST, Tübitak tarafından organize edilen ve Almanya ile ortak yapılması zorunluluğu bulunan proje çağrısında desteklenmesi kabul edilen ve aralarında Şişecam, Aselsan, Arçelik, Kordsa gibi büyük firmaların projelerinin de yer aldığı 9 projeden biri olmayı başardı. Laser Zentrum of Hannover ve Bilkent Üniversitesi’nin proje ortakları olduğu ve TÜBİTAK 1509 olarak adlandırılan proje "Optical pulse bursts for micromachining of metals and ceramics” ismini taşıyor.

Şişecam FiberLAST’la şimdi daha güçlü

FiberLAST ekibinin yoğun çabaları ve çalışmalarıyla, Şişecam için özel olarak geliştirilip üretilen fiber lazer sistemi ile Şişecam’ın camı  %50’den fazla güçlendirildi. Bu çalışmadan elde edilen neticeler  dünyaca ünlü GLASS WORLDWIDE dergisinde yayınlandı.

Kanser Patolojisi için Optik Cımbızlı Fotoakustik Mikroskop

FiberLAST, Boğaziçi ve Bilkent Üniversiteleri ile ortak TÜBİTAK ARDEB 1003 "Kanser Patalojisi için Optik Cımbızlı Fotoakustik Mikroskop” projesi kapsamında özel olarak geliştirilen ve üretilen lazer ile Boğaziçi Üniversitesi kanser hücrelerini tespit etmeyi başardı.

Bu çalışmayla ilgili yazılan ortak makale ise akademik camianın en prestijli dergilerinden biri olan Nature Photonics’de 8 Aralık 2016’da yayınlandı.

Bahsi geçen çalışmalarla ilgili detaylı bilgi için:

Glass WorldWide Dergisi’nde yayınlanan çalışmaya buradan ulaşabilirsiniz.

“Ablation-cooling” adı altında yapılan çalışmalara buradan ulaşabilirsiniz.

Kanser Patalojisi için Optik Cımbızlı Fotoakustik Mikroskop çalışmasına buradan ulaşabilirsiniz.

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara