ODTÜ TEKNOKENT

FiberLast, Cern ihalesine katıldı

ODTÜ TEKNOKENT’te faaliyet gösteren fiber lazer şirketi FiberLast, uluslararası üretim sta...

Tarih 25.09.2019

Türk şirketleri fiber lazerde uluslararası standartları yakalamayı başardı. ODTÜ TEKNOKENT’te faaliyet gösteren fiber lazer şirketi FiberLast, uluslararası üretim standartlarını sağlayabildiği için Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nin (CERN) açtığı ihaleye katıldı. FiberLast Genel Müdürü Koray Eken, Türkiye’nin fiber lazerde uluslararası standartları yakaladığını söyledi.

CERN’in fiber lazer alanındaki ihtiyacına yönelik açtığı ihaleye davet edildiklerini bildiren Eken, “ CERN’e teklif vermek ne demek? Uluslararası standartları sağlayamazsanız sizi oraya davet etmiyorlar. Maliyetten dolayı ihaleyi kazanamadık ama bu ülkemizde aynı standartlarda hatta daha iyi üretim yapılmasına rağmen yalnızca fiyatta rekabet edemediğimizi gösterir” diye konuştu.

Tercih yerli üretim

Eken, savunma alanında faaliyet gösteren şirketlerle çalışarak, şirketlerin ileri teknoloji ihtiyaçlarını karşılamak üzere iş birlikleri yaptıklarını söyledi. Aselsan ve Roketsan gibi şirketlerin etiketleme işleri için artık yerli ürünleri tercih ettiğini anlatan Eken, aynı zamanda fiber lazer teknolojisinin roketlerin lazerle ateşlenebilmesi için de kullanılabildiğini ve artık yerli ürünlerin daha çok tercih edildiğini ifade etti.

Fiber lazer ürünlerinde uluslararası normları yakaladıklarını ve artık rekabetçi piyasaya girmek istediklerini aktaran Eken, “Bu alanda çalışan çok şirket var ama küresel bazda en büyük rakip Çin şirketleri” dedi.

Sanayi sektöründe üreticilerin artık yüzde 60 – 70 fiber lazer teknolojisini kullandığını belirten Eken, bunun yanında akademik araştırmalar için kullanılan raf ürünlerinin de olduğuna işaret etti.

Üniversitelerde fiber lazer cihazlarının kullanımına örnek veren Eken, “Boğaziçi Ünversitesi’nde  fiber lazer desteğiyle nanoteknoloji kullanılarak kanser araştırmaları yapılıyor” şeklinde konuştu.

Eken, “TÜBİTAK desteğiyle geliştirdiğimiz daha kısa atımlı ‘ultrafest’ dediğimiz bir sistem var. Bu yerli ürün şu an Kanada’da, Almanya’da, İtalya’da ve hatta Tayvan’da kullanılıyor” ifadesini kullandı.

 

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara