ODTÜ TEKNOKENT

Geleceğin Enerji Fikirlerine 300 Bin TL’ye Kadar Destek

EPDK koordinatörlüğünde, ELDER ve ODTÜ TEKNOKENT iş birliğinde başlatılan “Enerjim Sensin...

Tarih 03.11.2020

EPDK koordinatörlüğünde, ELDER ve ODTÜ TEKNOKENT iş birliğinde başlatılan “Enerjim Sensin Hızlandırma Programı” ile enerji sektörü özelinde şirket içi girişimleri ve en az TRL-4 seviyesindeki projeleri sektör ile buluşturmak üzere yenilikçi iş fikirlerinin hayata geçirilmesine destek olunacak. Program sonunda başarılı olan girişimlere 300 bin TL’ye kadar para ödülü verilecek.  

ELDER Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen: “ODTÜ TEKNOKENT’in yarattığı girişimcilik ekosisteminin, enerji sektörüne ve sektörün geleceğinde söz sahibi olabilecek Ar-Ge projelerinin üretilmesine katkı sunacağına inanıyoruz.” 

Uzun yıllardır önemli işbirliklerine beraber imza atan, ülkemiz enerji piyasasının başrol oyuncusu EPDK, elektrik sektörünün en köklü sivil toplum kuruluşu ELDER ve ülkemizin ilk ve öncü teknoparkı ODTÜ TEKNOKENT güçlerini birleştirerek enerji sektörüne yeni girişimciler kazandırmaya hazırlanıyor. 

ODTÜ TEKNOKENT Genel Müdürü Serdar R. Alemdar:Girişimcilerin ve şirketlerin yeşerdiği ve geliştiği bir inovasyon iklimi tasarlamak, kurmak, yaşatmak misyonu ve geleceği şekillendiren, dünya çapında başarılı bir “inovasyon ekosistemi” oluşturmak vizyonu ile sürdürdüğümüz çalışmalarımızda ELDER ile birlikte gerçekleştireceğimiz hızlandırma programı ile enerji sektöründe fikri olan girişimcilere ve girişimci adaylarına destek olmayı hedefliyoruz. Ayrıca iyi fikir ve projelerle de sektörün ihtiyaç duyduğu inovasyona bu program ile katkı sunabileceğimizi düşünüyoruz.” 

Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu (EPDK) koordinatörlüğünde, Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği – ELDER ve ODTÜ TEKNOKENT, elektrik dağıtım sektörü özelinde yenilikçi iş fikirlerini destekleyecek bir proje başlattı. ‘Enerjim Sensin Hızlandırma Programı’ ile girişimciler ve girişimci adayları veya startup’lar erken aşamadaki yenilikçi iş fikirlerini elektrik dağıtım sektörüne tanıtma fırsatı yakalayacak. Enerjim Sensin Hızlandırma Programı kapsamında, seçilen girişimler ve mentorların potansiyel girişimcilerle bir araya geldiği yüz yüze buluşmalar da düzenlenecek. Süreç tamamlandıktan sonra karşılıklı anlaşıldığı takdirde, ilk müşteri garantisi, ulusal ve uluslararası proje yazım desteği, patent desteği, global fuar, etkinlik ve hızlandırma programlarına katılım sağlanması, yatırım imkânı ve desteği gibi çeşitli avantajlar ve destekler sunulacak.

Program sonunda başarılı olan girişimlere ELDER tarafından toplamda 300 bin TL’ye kadar para ödülü verilerek yenilikçi iş fikirlerinin ve Ar-Ge projelerinin desteklenmesi sağlanacak. Programa başvurular, 20 Aralık 2020 Pazar gününe kadar ELDER ve ODTÜ TEKNOKENT’ in sosyal medya hesaplarından paylaşılan link üzerinden yapılabilecek.

Çeçen: “Enerji sektörünün ihtiyaçlarına cevap vermek istiyoruz”

ELDER Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen, ELDER’in sektörün değişimine en hızlı şekilde uyum sağlama ve enerji sektöründe inovasyonun öncüsü olma misyonu doğrultusunda ‘Enerjim Sensin Hızlandırma Programı’nı hayata geçirdiklerini söyledi.  Çeçen şu ifadeleri kullandı:

“Dünyada ve Türkiye’de enerji sektörünün hızla değişen ihtiyaçlarına cevap vermek istiyoruz. Bu kapsamda fikir üreten girişimlerin önem kazanacağını düşünüyoruz. Türkiye ve yakın coğrafyadaki girişimleri desteklemek amacıyla çeşitli kurumlarla iş birlikleri yapıyoruz. Türkiye’nin en önemli teknik üniversitelerinin başında gelen ODTÜ’nün kurduğu ODTÜ TEKNOKENT’le yarattığı girişimcilik ekosisteminin, enerji sektörüne ve sektörün geleceğinde söz sahibi olabilecek Ar-Ge projelerinin üretilmesine katkı sunacağına inanıyoruz. Bu doğrultuda elektrik dağıtım sektörü olarak erken aşamadaki yenilikçi fikirlerin desteklenmesine ve geliştirilip projelendirilmesine destek olacağız. Bu destekleri sürekli kılmayı da gayretli bir biçimde sürdüreceğiz.”

ODTÜ TEKNOKENT Genel Müdürü Serdar R. Alemdar: “İklim değişikliği ve hava kirliliği gibi küresel sorunlar enerji sektörünün çözüm merkezinde yer alıyor. Bu sorunların çözülebilmesi için çok sayıda ülkede ve endüstride halihazırda uygulanmakta olan temiz ve sürdürülebilir enerji dönüşümleri hızlanıyor. Yenilenebilir teknolojilerinde yaşanan artışlar ve temiz enerji teknolojilerinde yaşanan gelişmeler göz önüne alındığında geleceği şekillendiren teknolojilere imza atan ODTÜ TEKNOKENT olarak, enerji sektörüne ve sektörün geleceğine katkı koyabilmek için şirketlerimizle birlikte çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

20 yıllık tecrübe ve birikimimizle ‘enerji sektöründe’ teknoloji geliştirerek çözümün bir parçası olmayı hedefleyen girişimcilere destek olabilmek amacıyla Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu (EPDK) koordinatörlüğünde, Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği – ELDER ‘in sektördeki öncülüğü ile ‘Enerjim Sensin Hızlandırma Programı’nı hayata geçiriyoruz. Bu desteklerin sürdürülebilir olması ve devamlılığının sağlanması ise öncelikli hedeflerimizden biri olacaktır.”

 

 

 

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara