ODTÜ TEKNOKENT

IASP Dünya Teknoparklar Birliği Konferansı 2017’de İstanbul’da

IASP Dünya Teknoparklar Birliği Konferansı 2017 yılında İstanbul’da gerçekleşecek.

Tarih 31.03.2017

IASP Dünya Teknoparklar Birliği 33. Konferansı bu yıl Eylül ayı içerisinde Rusya’nın başkenti Moskova’da gerçekleşti. Açılış konuşmasını Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev’in yaptığı ve Skolkovo Teknopark’ın öncülüğünde düzenlenen konferansta 74 ülkeden 1700 katılımcı ve 64 konuşmacı yer aldı. 


Konferansta bu yıl, “uluslararasılaşma, sürdürülebilirlik ve büyüme için yenilikçi toplulukların bir araya getirilmesi” teması işlendi. Ayrıca, yatırımların değerlendirilmesi, yenilikçi düşüncenin sosyal etkisi, bölgelerarası iş birliğinde teknoparkların rolü gibi konular tartışıldı. 
Uluslararası Teknoparklar Birliği Konferansı’nın 2017 yılında yapılacak ayağında ise ODTÜ TEKNOKENT, Teknopark İstanbul ve İTÜ ARI Teknokent’ten oluşan ve Türkiye Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Derneği (TGBD)’nin desteklediği Türkiye Teknoparkları Konsorsiyumu, geçtiğimiz yıl Pekin’de yapılan Genel Kurul oylamasıyla ev sahibi olmaya hak kazandı. Üç teknoparktan oluşan konsorsiyum Moskova’da gerçekleşen konferansta 2017 yılında İstanbul’da gerçekleşecek olan konferansın bayrağını devraldı.    


IASP 2017 Türkiye’de


ODTÜ TEKNOKENT, Teknopark İstanbul ve İTÜ ARI Teknokent’ten oluşan ve Türkiye Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Derneği (TGBD)’nin desteklediği Türkiye Teknoparkları Konsorsiyumu, 22 – 25 Eylül tarihleri arasında Çin’in Başkenti Pekin’de tüm dünya teknoparklarının yöneticileri arasında yapılan oylamada 172 geçerli oyun 118’ini alarak etkinliğin Türkiye’ye getirilmesini başardı. Her yıl farklı bir ülkede düzenlenen etkinlik Brezilya, Katar, Çin ve Rusya’nın ardından 26 – 29 Eylül 2017 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek.  
Dünyanın birçok ülkesinden profesyonellerinin ülkemizde ağırlanacağı etkinlik, Türkiye’deki teknoloji ve inovasyon ekosisteminin dünyaya tanıtılmasını ve Türkiye’deki teknoloji firmalarının uluslararası platformda kendilerini gösterebilecekleri yeni bir mecra daha oluşmasını sağlayacak.  

 

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara