ODTÜ TEKNOKENT

Inofab Health’e ERT ve Karel Elektronik’ten 100 milyon TL değerleme ile stratejik yatırım

ODTÜ TEKNOKENT şirketlerinden ve Growth Circuit'in da yatırımcıları arasında yer aldığı In...

Tarih 30.06.2020

ODTÜ TEKNOKENT tarafından kurulan girişim destek ve yatırım şirketi Growth Circuit VC'in de yatırım turunda yer alan ve geçtiğimiz günlerde, artık yeni şirket markası ile tanınan Inofab Health (Spirohome), solunum hastalıkları klinik araştırma teknolojileri alanında dünya lideri olan ERT firması ve Türkiye’nin en büyük elektronik üreticilerinden KAREL Elektronik AŞ’den  100 milyon TL değerleme ile stratejik bir yatırım aldı. 

Kronik solunum hastalıklarına yönelik dijital sağlık çözümleri sunan ODTÜ TEKNOKENT şirketlerinden Inofab Health, geliştirdiği dünyanın ilk kişisel ultrasonik spirometresi Spirohome’u 2019 Haziran ayından bu yana 45 ülkede kullanıcıları ile buluşturdu. Geçen bir yılda, Spirohome, Good Design Awards 2019, Reddot 2020, Core77 Design Awards 2020, gibi pek çok uluslararası tasarım ödülünün de sahibi oldu.

COVID pandemi sürecinde özellikle hastanelerin solunum testi laboratuvarlarının kapanması sebebiyle hastaların evden akciğerlerini ölçümlemesi çok daha anlam kazandı. Bu dönemden başlayarak, Inofab Health’in Spirohome kişisel spirometre ve Spirocloud uzaktan takip çözümlerine Avustralya, Almanya, İngiltere, İspanya gibi ülkelerden yoğun talep geldi.

Inofab Health için aldığı bu yatırım, beraber önemli iş birliklerinin de başlangıcı oldu. 2019’da FDA onayı almış %75 ilacın araştırmalarında yer alan ERT, Spirohome’u Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında solunum ilaçların etkinliğinin ölçüldüğü araştırmalarda kullanılacak. Spirohome sayesinde çalışmalara katılan hastaların akciğer değerleri evden takip edilebilecek.

Karel ise yaptığı nakit yatırımın yanı sıra, Inofab Health ile üretim bazlı bir iş birliğine de gitti. Karel'in yüksek üretim kapasitesi ve altyapı teknolojilerindeki gücü Inofab Health'in büyümesini hızlandıracak.

Inofab Health aldığı yatırım ile ABD marketi için FDA onayını tamamlamayı hedefliyor. Şirket, sadece donanım ürünleri ile değil yeni geliştirdiği Spirocloud uzaktan hasta takip yazılımları ile sistem çözümü olma yolunda ilerliyor. Bu yatırım da önemli bir büyümenin habercisi niteliğinde.

İlk tohum yatırımını ACT Venture Partners liderliğinde 2017 ve 2018 yıllarında alan Inofab Health, Spirohome’un Ar-Ge ve ticarileştirme süreçlerini tamamlamıştı. 500 İstanbul ve Growth Circuit VC de tohum yatırım turunda ACT Venture Partners ile beraber yer almıştı.

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara