ODTÜ TEKNOKENT

Kodex Bilişim’den Yargıtay davalarına yapay zekalı destek

ODTÜ TEKNOKENT firmalarından Kodex Bilişim geliştirdiği Arya yazılımı ile Yargıtay davalar...

Tarih 09.01.2019

Kodex Bilişim tarafından geliştirilen ve yapay zekayı kullanarak hukuk alanında çözüm sunan Avukatlar için Robot Yazılım Arayüzü (ARYA) ile Yargıtay davalarının sonuçları yaklaşık yüzde 90 doğru tahmin edilebiliyor.

Sağlık, hizmet, eğitim, tarım ve savunma sanayii gibi birçok sektörde kullanılan yapay zeka uygulamalarının çeşitleri günden güne artarken, firma geliştirdiği “Arya” yazılımıyla hukuk alanında da çözümler sunuyor.

Firma, bu sistemi geliştirirken Türkçe karar metinlerini yapay zekanın bir alt kategorisi olan “doğal dil işleme” teknolojisiyle sayısal verilere dönüştürüyor ve çeşitli istatistiksel yöntemlerle de sonuçları tahmin ediyor. Adalet Bakanlığının elindeki 1,5 milyon veriden çok azını analiz edebilen yazılım, şu anda sadece boşanma davası üzerinde çalıyor. Yazılım, hakimlerin işini ellerinden almadan onlara asistanlık yapabilecek.

Ddava sonuçlarını tahmin eden yazılımlarının dışında firma, hukukçuların kullanacağı yapay zeka teknolojisinin olduğu yerli arama motoru ve problemlerini tartışabildiği yerli sosyal medya platformu projeleri üzerine de yoğunlaşıyor. 

TÜBİTAK’ın Bireysel Genç Girişimciler programından destek alan ve BİGG programının uygulayıcı kuruluşlarından ODTÜ TEKNOKENT’in T-BİGG programı kapsamında da kuruluşunu gerçekleştiren Kodex Bilişim, ODTÜ TEKNOKENT bünyesinde faaliyetlerini sürdürüyor.

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara