ODTÜ TEKNOKENT

Meraklı Abidin’in Maceraları çocukları bekliyor

ODTÜ TEKNOKENT bünyesinde yer alan DamaSistem eğitim yazılımları firmasının, okul öncesi b...

Tarih 24.10.2018

ODTÜ TEKNOKENT bünyesinde yer alan DamaSistem eğitim yazılımları firmasının, okul öncesi bilişsel gelişimi destekleyici yeni nesil akıllı oyuncaklar projesi, 2018 yılının Ocak ayında aldığı TÜBİTAK desteği sonrasında, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin dijital pazarında tablet ve akıllı telefon uygulaması olarak satışa sunulacak. Fiziksel oyuncaklar ile etkileşimli mobil hikâyeleri bünyesinde barındıracak olan oyuncaklar, okul öncesi eğitim seviyesinde olan çocuklar için akademik çalışmalar doğrultusunda oyuncak pazarındaki bir ihtiyacı karşılıyor olacak. Meraklı Abidin’in Maceraları adında akıllı oyuncakların mobil uygulaması olan eğitici uygulama, ios ve android mobil pazarda indirilmeyi bekliyor. Uygulama, “Abidin’in Oyuncaklı Hikayeleri” adı ile bulunabiliyor. Bu uygulama ile okul öncesi ve anaokulu seviyesinde olan çocuklara Abidin ile birlikte okuma arkadaşlığı kurmak ve bilişsel gelişimlerine katkıda bulunmayı hedeflenecek.

DamaSistem Genel Müdürü ve ODTÜ Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümünde doktora tez çalışmalarını yürüten Özgür Esen, “Akıllı oyuncaklar ile amacımız okul öncesi seviyesinde olan çocukların, erken çocukluk eğitimlerini, teknoloji ile bilinçli bir ortam içerisinde desteklemektir”, şeklinde açıklama yaptı. Özgür Esen “Akıllı oyuncaklar uygulamaları çocukların sadece sanal karakterlerle değil, aynı zamanda fiziksel oyuncaklarla oynamalarına da olanak sağlar” şeklinde ekledi. 

Açık ara farklı, açık ara akıllı oyuncaklar  
DamaSistem’in bilişsel gelişim alanındaki yazılım gücü, ODTÜ ve TÜBİTAK ile birlikte İnsan Bilgisayar Etkileşimi alanında çalışmalar yapan Prof. Dr. Kürşat Çağıltay ve okul öncesi akademik uzmanı Y.Doç.Dr. Volkan Şahin ile destekleyince, Akıllı Oyuncaklar
tüketicisine yeteneklerini keşfetme ve öğrenme becerilerini güçlendirme imkânı sunuyor. Akıllı Oyuncaklar doğrusal değil, kullanıcı tercihlerine göre dallanan, akıcı, sürükleyici, dinamik hikâyeler ile çocukları eğlendirirken eğiten, bilişsel gelişimlerine faydası olan
yenilikçi birçok özelliği ebeveynlere, okul öncesi eğitmenlerine ve çocuklara sunmaya hazırlanıyor.

● Bilişsel gelişime katkı – Okul öncesi eğitiminde, dijital teknolojiler ile; çocukların bilişsel gelişiminde önemli bir payı olduğu çalışmalarla kanıtlanmış fiziksel oyuncakları birleştiren bir çözüm ihtiyacı bulunmaktadır.

● İnce ve kaba motor gelişimine destek – Fiziksel oyuncaklarla etkileşimli olduğu için çocukları hareketli tutan albenili ve ilgi çekici hikâyeler.

● Ebeveynler için panel  – Velilerin çocuklarının bilişsel gelişimini takip edecekleri panel 

● Daha önce hayal edilmemiş hikâyeler – Okul öncesi müfredatındaki kazanımlar ile eşleşen konu uzmanlarının ve eğitimci danışmanlarımızın kurguladığı hikâyeler.

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara