ODTÜ TEKNOKENT

Momentum Ar-Ge’den “yeni nesil rüzgar türbini”

ODTÜ TEKNOKENT şirketlerinden Momentum Ar-Ge, “Yeni enerji ve yerli ürün” mottosuyla geliş...

Tarih 30.07.2018

2014 yılında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın verdiği Teknogirişim Sermaye Desteği ve KOSGEB destekleriyle kurulan Momentum Ar-Ge, kavramsal tasarımı kendilerine ait yeni nesil bir rüzgar türbini geliştirdi. “Yeni enerji ve yerli ürün” mottosuyla yola çıkan şirket geliştirdikleri ürünleri dünyaya satarak enerji sektörünün aktif bir oyuncusu olmayı hedefliyor. 

Kurucu Ortak ve CEO’su Rahmi Erdem Yıldız, “Karayel” adını verdikleri bu ürünün konvansiyel rüzgar türbinlerine göre üç kat daha fazla çıkış gücüne sahip, yüksek verimli ve kütüphane sessizliğinde olduğunu belirtiyor. Karayel 20 yıldan daha uzun süreli tasarım döngüsüne sahip. IoT teknolojilerini bünyesinde barındıran akıllı rüzgar türbini şu anda 3 kW’lık kurulu kapasiteye sahip. Yıldız, şebekeye erişimin olmadığı yerlerde baz istasyonlarında dizel jeneratörler yerine Karayel’in kullanılmasını hedeflediklerini belirtiyor. Karayel dışındaki ürün ve hizmetlerin satışlarının 2017 yılında 200 bin TL olduğu bilgisini veren Yıldız sözlerini şöyle sürdürüyor: 

“Startup bir firma için iyi bir noktada olduğumuzu düşünüyorum. Karayel’in satışları 2019 yılında başlayacak. Momentum’un gelecek planları arasında yurtdışına açılmak var, Karayel’i dünyaya satmak istiyoruz. Ayrıca Karayel’in kardeşi yeni ürünler çıkaracağız. Rafta bizi bekleyen yeni enerji fikirleri ve tasarım kavramları var. Karayel’le yakalayacağımız çıkışı yeni ürünlerinde desteği ile sürdürmek ve ürün gamımızı artırmak istiyoruz.” 

 

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara