ODTÜ TEKNOKENT

Nanomagnetics firması NASA’ya satış yapmaya başladı

ODTÜ TEKNOKENT firması Nanomagnetics, nesneleri atomlarına kadar görüntüleyebilme özelliği...

Tarih 22.01.2017

ODTÜ TEKNOKENT firması Nanomagnetics, yaklaşık 10 yıllık çalışmanın ardından nesneleri atomlarına kadar görüntüleyebilme özelliğine sahip mikroskop üretti. Firma üretilen ürünü ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’ne (NASA) satmaya başladı.

Nanomagnetics firmasının Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Oral, şirket kurdukları 1999 yılından bu yana yürüttükleri çalışmaların sonucunda, yüzeylerin haritasını nanometre seviyesinde elde edebilen mikroskop geliştirdiklerini belirtti. ODTÜ Fizik Bölümü öğretim üyesi de olan Oral, müşterilerinin genellikle yurt dışındaki firmalar ve bilimsel araştırma kurumlarından oluştuğunu belirtti. Geliştirdikleri mikroskobun görme engellilerin parmaklarıyla dokunarak nesneleri tanımasına benzer bir anlayışla çalıştığını bildiren Oral, “Bu açıdan bakıldığında parmak yerine sivri bir iğne kullanıyoruz. Ölçüm yapmak için de parmağımızın yerini lazerli bir ölçüm sistemi alıyor. Elimizi hareket ettirmek yerine iğneleri yüzeyde hareket ettiriyoruz. Bir de kontrol devremiz var, o da beynimizin işlevini yerine getiriyor. Bütün bu bileşenleri bir araya getirerek yüzeyin haritasını nanometre, hatta atomik seviyede görebilen mikroskoplar yapıyoruz” dedi.

Mikroskobu, 1990’ların başında TÜBİTAK tarafından desteklenen bir proje kapsamında geliştirdiklerini belirten Oral, “10 yıllık bir dönem sonunda da projeyi hayata geçirdik. Her şeyi Türkiye’de yapmayı öğrendiğimiz için bugünkü halimize gelebildik” diye konuştu.  Yurt dışındaki müşterilerinin, benzerlerinden daha kaliteli olan mikroskobu daha ucuza sattıkları için kendilerini tercih ettiğini anlatan Oral, bu tip ürünlerde kalitenin önemli olduğunu vurguladı.

Nanomagnetics firması ürünü ABD dışında Hindistan, Güney Kore, Japonya, Polonya, İtalya, Fransa, İspanya, İsrail, İran, Şili ve Brezilya’ya da satıyor.  

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara