ODTÜ TEKNOKENT

ODTÜ, ODTÜ TEKNOKENT ve Tüpraş’tan Veri Analitiği Merkezi

Tüpraş (Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş.), ODTÜ ve ODTÜ TEKNOKENT arasında üniversite-sana...

Tarih 20.11.2017

Tüpraş, ODTÜ ve ODTÜ TEKNOKENT arasında üniversite-sanayi işbirliği kapsamındaki ortak çalışmalar için imzalanan protokol çerçevesinde Tüpraş’ın faaliyet alanlarına yönelik olarak akademik bilgiye erişim ve üniversite-sanayi işbirliği konularında ortak çalışmalar yapılması; ODTÜ’de ilgili bölümlerle işbirliği içerisinde ODTÜ TEKNOKENT'te Veri Analitiği Merkezi açılması ve teknokent ekosisteminde ortak projeler geliştirilmesi; eğitim programları ve etkinlikler düzenlenmesi; ortak projeler geliştirmesi için ODTÜ TEKNOKENT tarafından destek sağlanması; girişimcilere yönelik “start-up” programları düzenlenmesi veya mevcut programlara dahil olunması; Tüpraş'ın araştırma faaliyetlerini desteklemek üzere nitelikli insan kaynağına erişim desteği sağlanması; sektörel teknokent, kuluçka merkezi ve benzeri yapılar oluşturulmasına yönelik işbirliği geliştirilmesi konuları protokolde yer alıyor. 
2018'de faaliyetlerine başlaması planlanan ODTÜ TEKNOKENT Bilişim İnovasyon Merkezi'nde Veri Analitiği Merkezi açacak olan Tüpraş, teknokent ekosisteminde ortak projeler geliştirmeyi amaçlarken; ODTÜ TEKNOKENT yönetimi, Tüpraş ve ODTÜ TEKNOKENT firmaları arasında ortak projeler geliştirilmesi için destek sağlayacak.


İmza töreninde konuşan ODTÜ Rektörü ve ODTÜ TEKNOKENT Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök,  ODTÜ'nün, iyi bir eğitim üniversitesi olmak kadar iyi bir araştırma üniversitesi olmayı da hedeflediğini, araştırma sonuçlarının da en iyi üniversite-sanayi işbirliği ile ekonomik değere dönüşmesi amacıyla ülkemizin öncü yapıları ODTÜ TEKNOKENT ve ODTÜ Teknoloji Transfer Ofisi'ni kurmuş olduklarını belirterek, "Bugün burada, bu çerçevede önemli bir adım daha atıyor, ülkemiz için çok önemli bir şirket olan Tüpraş ile uzun soluklu bir işbirliği protokolünü imzalıyoruz. Evet, daha önce üniversitemiz ile TÜPRAŞ arasında proje işbirliklerimiz olmuştu. Ama bu protokol ile Tüpraş ile stratejik işbirliği sürecini başlatıyoruz" şeklinde konuştu.


Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu, uzun yıllardır ODTÜ ile ortak çalışmalar yürüttüklerini, ODTÜ Kimya Mühendisliği Bölümü'nden mezun pek çok Tüpraşlının  genel müdürlük ve rafinerilerde görev yaptığını belirtti. Yelmenoğlu “Kimya alanındaki işbirliğimizi öncü şirketlerin stratejilerinin  gündeminde olan bilişim alanına taşımak ve ODTÜ TEKNOKENT'te Veri Analitiği Merkezi kurmak yeni işbirlikleri yolunda önemli bir başlangıç olacak. Veri ve bilgiden değer yaratmak şirketimizin stratejik hedefleri arasında; geçmişimizin bilgisi ile hem bugün hem de geleceğimize ışık tutarak, yeni değerler oluşturmayı hedefliyoruz. Bugün de burada bunun adımlarından birini atıp, ODTÜ’nün gücünü de gücümüze katmış olduk." şeklinde konuştu.


Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu, ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök ve ODTÜ TEKNOKENT Yönetim Kurulu Başkan Vekili Doç. Dr. Ahmet Yozgatlıgil tarafından imzalanan protokol ile hali hazırda ODTÜ Kimya Mühendisliği Bölümü ile işbirliği bulunan Tüpraş’ın öncelikli araştırma alanları ile ilişkili olarak ODTÜ’de ilgili bölümlerle de ortak çalışma içerisine girerek, sanayi üniversite işbirliğinin arttırılması amaçlanıyor.

 

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara