ODTÜ TEKNOKENT

ODTÜ TEKNOKENT “Başarı Ödülleri” Sahiplerini Buldu

Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen “Başarı Ödülleri” düzenlenen ödül töreni ile sahiplerini...

Tarih 29.01.2017

ODTÜ TEKNOKENT, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2011 – 2015 yılları verileriyle yapılan “Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi” sıralamasında üst üste beşinci kez birinci seçilerek en başarılı teknokent oldu. Teknoloji Geliştirme Bölgelerinin değerlendirildiği endekste Ar-Ge projeleri, ihracat verileri, patent, faydalı model ve marka başvuru ve tescilleri,  kuluçka programları, teknoloji transfer ofisi hizmetleri, üniversite-sanayi iş birliği, firmalar arası iş birlikleri ve uluslararası iş birlikleri gibi temel özellikler dikkate alındı.

Beş yıl üst üste elde edilen bu önemli başarının ardında öğretim üyelerinin ve bölgede faaliyet gösteren girişimcilerle firmalarının olduğu bilinciyle kendi kategorilerinde en iyileri belirlenerek geçtiğimiz hafta içerisinde bir ödül töreni düzenlendi. Törene ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök ve ODTÜ Rektör Yardımcısı ve ODTÜ TEKNOKENT Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Gönül Sayan başta olmak üzere üniversite yöneticileri, öğretim üyeleri, ODTÜ TEKNOKENT’in kurulmasında ve bugünlere gelmesinde çok değerli katkıları ve emekleri bulunan eski yöneticiler ve ODTÜ TEKNOKENT firma yetkilileri katıldı. 

Törende ODTÜ TEKNOKENT Genel Müdürü Mustafa İ. Kızıltaş’ın açılış konuşmasının ardından, Ankara Sanayi Odası Başkanı Sayın Nurettin Özdebir ve ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Sayın Mustafa Verşan Kök de birer konuşma gerçekleştirdi. Konuşmaların ardından başlayan ödül töreninde öncelikle ODTÜ TEKNOKENT’in bugünlere gelmesinde önemli katkıları ve emekleri bulunan değerli yöneticilerine teşekkür hediyeleri takdim edildi. Ardından ödüller sahiplerini buldu.

“Başarı Ödülleri” töreninde verilen ödüller:

Üniversite – Sanayi iş birliği dalında plaket alan öğretim üyeleri, sözleşme sayıları ve teknokent firmalarıyla en yoğun iş birliği içerisinde bulunma verileri baz alınarak belirlendi.

Üniversite – Sanayi İş Birliği

·         Prof. Dr. Sayın Adnan Yazıcı

·         Prof. Dr. Sayın Aydın Alatan

·         Prof. Dr. Sayın Gözde Bozdağı Akar

Öğretim üyelerinin buluşlarını patentleyip ticarileşmesiyle ilgili faaliyetlerde bulunan Teknoloji Transfer Ofisi fihristimiz kapsamında plaketler dağıtıldı.

Teknoloji Transfer Ofisi Ödülleri

·         ERC projesi ve TTO kapsamındaki buluşlarıyla ilgili almış olduğu yatırımlar kapsamında Teknoloji Transfer Ofisi Özel Ödülü: Prof. Dr. Sayın Haluk Külah

·         Teknoloji Transfer Ofisi kapsamında yapılan değerlendirme sonucunda en başarılı girişimci akademisyen ödülü: Prof. Dr. Sayın Ahmet Oral

Ödül alacan girişimci ve firmalar gelecek vadeden kuluçka firması, Ar-Ge geliri ve personel artışına göre en hızlı büyüme, ODTÜ ile iş birliği ve Ar-Ge ihracatı yoğunluğuna göre belirlendi.

Gelecek Vadeden Kuluçka Firması

·         Amelos

“En Hızlı Büyüme” (Ar-Ge geliri ve personel artışına göre)

·         Mikro ölçekli firma kategorisinde; RFTR

·         Orta ölçekli firma kategorisinde; Onedio

·         Büyük ölçekli firma kategorisinde; SDT

ODTÜ ile En Yoğun İş Birliği

·         Mikro ölçekli firma kategorisinde Oruba

·         Orta ölçekli firma kategorisinde ES Proje

·         Büyük ölçekli firma kategorisinde TUSAŞ

“İhracat Yoğunluğu” (Ar-Ge ihracatı yoğunluğuna göre)

·         Mikro ölçekli firma kategorisinde Forum Mühendislik

·         Orta ölçekli firma kategorisinde Ayyazılım

·         Büyük ölçekli firma kategorisinde Aselsan

Globalde Başarı Gösteren Firmalar

·         212 ülkeye gerçekleştirdiği ihracat çerçevesinde globalde başarı gösteren firmamız TaleWorlds

·         Amerikanın önde gelen Venture Capital şirketi tarafından aldığı yatırımla Uluslararası ölçekte çıkış yapan; OpsGenie

·         Google tarafından satın alınarak Globalde adını duyuran firmamız; Anvato

·         Aldığı son yatırımla milyar dolar seviyesine geçerek globalde en hızlı büyüyen firmamız; Udemy

Ödül törenine ev sahipliği yapan ve Türkiye’deki en büyük özel sektör Ar-Ge binası yatırımını gerçekleştiren; Türk Telekom firmasına da plaketi verilerek teşekkür edildi.

 

 

 

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara