ODTÜ TEKNOKENT

ODTÜ TEKNOKENT Bilişim İnovasyon Merkezi açılış töreni gerçekleşti

ODTÜ TEKNOKENT Bilişim İnovasyon Merkezi’nin açılış töreni, Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Re...

Tarih 13.02.2019

ODTÜ TEKNOKENT Bilişim İnovasyon Merkezi’nin açılış töreni, Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla ODTÜ Kültür Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açılışı yapılan ODTÜ TEKNOKENT Bilişim İnovasyon Merkezi'nin hayırlı olmasını dileyerek, merkezin Türkiye’ye kazandırılmasını sağlayan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile ODTÜ yönetimini tebrik etti.

Bilişim ve telekom alanında teknoloji geliştirme çalışmaları yapmak üzere burada faaliyet yürütecek firmalara başarı temenni eden Erdoğan, yeni fikirlerin teknolojiye dönüşmesine vesile olmak üzere kurulan öğretim elemanları ve öğrenciler ile genç girişimcilerin çalışmalarının destekleneceği kuluçka merkezini de çok önemli gördüğünü ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a konuşmasının ardından ODTÜ'lü öğrenciler tarafından çiçek takdim edildi.

Ayrıca Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök tarafından Erdoğan'a ODTÜ'de geliştirilen yerli ve milli teknolojilere ait örneklerin yer aldığı bir çerçeve sunuldu.

Erdoğan’a ayrıca, ağır olduğu için tekerlekli düzenekle sahneye getirilen "Usul-i Mimari-i Osmani" adlı kitap hediye edildi. Viyana sergisinde Osmanlı mimari üslubunu tanıtmak için hazırlanan bu kitap, Osmanlı mimarisiyle ilgili merak edilen sorulara yanıt verdiği gibi, görenleri hayran bırakan tarihi eserlerin planlarına ve inceliklerine de yer veriyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra "İnovasyon merkezimiz gerek üniversitemize, gerek tüm gençliğimize, çalışanlarımıza, çalıştıranlarımıza hayırlı olsun diyoruz." ifadeleriyle açılışı gerçekleştirdi.

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök de açılış töreninde yaptığı sunumda, ODTÜ'nün bugün her ilden ve 94 farklı ülkeden, 9 bin 500'ü yüksek lisans ve doktora olmak üzere 30 bine yaklaşan öğrencisiyle Türkiye'nin önde gelen bir eğitim ve araştırma üniversitesi olduğuna işaret etti. Avrupa Araştırma Konseyi tarafından desteklenmeye hak kazanan ilk projelerinden bahseden Kök, ODTÜ'nün 12 yıl içerisinde Avrupa Birliği çerçeve programlarından aldığı toplam fonun 24,4 milyon avro olduğunu bildirdi. TÜBİTAK çağrılarından da en fazla destek alan üniversitenin ODTÜ olduğuna dikkati çeken Kök, Siber Savunma Güvenlik Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin ana hedefinin Türkiye'nin bu alandaki öncü ve lider ülkelerden biri olmasını sağlayacak çalışmaları yürütmek olduğunu belirtti.

Araştırma merkezleri ve buralarda yürütülen diğer çalışmalar hakkında da bilgi veren Kök, ODTÜ olarak her şeyi devletten beklemek yerine mezunların katkısına yönelik çalışmaları başlattıklarını, bu kapsamda mezunların üniversiteye son iki yıldaki bağış tutarlarının 50 milyon liraya ulaştığını söyledi.

Sunumunda bilimi toplumla buluşturmak üzere yürüttükleri çalışmalara da değinen Kök, bu yıl "Bilim Sanatla Buluşuyor" temasını işleyerek ebru, çini gibi geleneksel Türk sanatlarının tanınırlığını artırmak istediklerini kaydetti. Kök, üniversite kampüsünde toplam 40 dönüm arazi içerisinde kurulacak Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurdunun temelinin Mayıs 2019'da atılacağını bildirdi.

Açılışta, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay, Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk, Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu, YÖK Başkanı Sayın Prof. Dr. Yekta Saraç, Ankara Valisi Sayın Vasip Şahin, milletvekilleri ve akademisyenler de yer aldı.  

Bilişim İnovasyon Merkezi

ODTÜ TEKNOKENT, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın da desteğiyle bir ilke daha imza atarak, bilişim ve telekomünikasyon alanında yeni teknoloji şirketlerinin ortaya çıkışına destek olunan, küresel teknoloji şirketlerinin teknoloji geliştirmek için yer aldığı ve uluslararası arenada başarılı teknolojik ürünlerin geliştirildiği bir ihtisas teknopark alanı olan Bilişim İnovasyon Merkezi’ni hayata geçirmiştir. 

ODTÜ TEKNOKENT halihazırda Bilişim İletişim Teknolojileri ve Ar-Ge çalışanlarının teknik kabiliyetleri ve kalifikasyonu, üretilen ürün ve hizmetler ile küresel etki yaratan bir portföy ve ekosistemi barındırmaktadır. Bu yönüyle küresel teknoloji üreticilerinin Ar-Ge yatırımları için bir cazibe merkezi haline gelmiştir. ODTÜ TEKNOKENT Bilişim İnovasyon Merkezi’yle geniş kitlelerle buluşmanın da mümkün olmasıyla, ülkemizde halihazırda faaliyet gösteren küresel teknoloji firmalarının Ar-Ge yatırımlarını cezbedeceği düşünülmektedir. Böyle bir merkezde, mevcut ekosistemle işbirliğiyle Ar-Ge yatırımlarının derinliği üst düzeyde gerçekleştirilebilecektir.

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara