ODTÜ TEKNOKENT

ODTÜ TEKNOKENT bir kez daha en iyiler arasında yerini aldı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen, 2017 Teknoloji Geliştirm...

Tarih 10.05.2018

6. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi Mayıs ayında Ankara Bilkent Otel’de gerçekleştirildi. 2017 yılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeks Sonuçlarına göre en başarılı teknoparkların belirlendiği,  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Dr. Faruk Özlü’nün açılış konuşmasıyla başlayan etkinlik, TGB performans endeksi ödül töreni ve stant ziyaretleriyle devam etti. 

Bakan Özlü konuşmasında: “Bugün itibariyle, ülkemizde 77 adet Teknoloji Geliştirme Bölgesi sayısına ulaşmış olmanın heyecanını yaşıyoruz. Bu bölgelerin 56’sı faal bir şekilde, Türkiye için teknoloji üretiyor. 21 Teknoparkımızda ise, yapım ve inşaat işleri hızla devam ediyor. Hedefimiz, 81 ilimizin tamamında, Teknoloji Geliştirme Bölgesi kurmaktır” dedi.

“Bakanlık olarak, 2018 yılının ilk 3 ayında, 8 adet Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin kuruluşunu ilan ederek, yeni bir rekora imza attık” diyen Bakan Özlü, “Mevcut Teknoloji Geliştirme Bölgelerimizde, 5 bin firma faaliyet gösteriyor. Bu firmaların bin tanesinin ortağı, akademisyenlerimizdir. Teknoparklarımızda; 47 bin 500 Ar-Ge Personeli istihdam edilmektedir. Bugüne kadar; 28 bin proje tamamlanmıştır. 8 bin 500 proje üzerinde çalışmalar devam etmektedir. Teknoparklarımızda üretilen projelerden; 3,4 milyar dolar ihracat geliri elde edilmiştir” açıklamasında bulundu. 

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2011 yılından bu yana gerçekleştirilen  “Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi” sıralamasında ODTÜ TEKNOKENT her yıl olduğu gibi bu yılda en iyiler arasında yer aldı.  

 

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara