ODTÜ TEKNOKENT

ODTÜ TEKNOKENT firmalarına İngiltere’ye açılma fırsatı

T.C. Ticaret Bakanlığı desteğiyle yürütülen ODTÜ TEKNOKENT Bilişim ve Telekomünikasyon Küm...

Tarih 19.10.2018

T.C. Ticaret Bakanlığı desteğiyle yürütülen ODTÜ TEKNOKENT Bilişim ve Telekomünikasyon Kümelenmesi T.ICT Firmalarının Rekabet Gücünün Artırılması adlı HİSER projesi kapsamında geçtiğimiz ay İngiltere’ye  düzenlenen İngiltere Ticaret Heyeti programı ile katılımcı firmaların uluslararasılaşma kapasitelerinin artırılması ve İngiltere pazarına girişlerinin hızlandırılması amaçlandı.

İngiltere pazarı ve pazara giriş konularında detaylı bilgilerin konunun uzmanları tarafından verildiği panellerde, katılımcı firmalar genel hatlarıyla İngiltere pazarı, İngiltere’de şube kurulumu, vergi ve yasal süreçler hakkında bilgilendirildiler. Yatırımcı sunumları ile firmalar ürün ve hizmetlerinin tanıtımını yapma fırsatı yakaladılar ve uzmanlardan pazar özelinde geri bildirim aldılar. İngiltere’de yerleşik başarılı Türk girişimcilerin yer aldığı paneller sayesinde ise pazara giriş, pazarda tutunma ve büyüme konularında ilgililerin deneyimlerini dinleyip, karşılaştıkları zorluklar ve yaptıkları hatalar hakkında detaylı bilgi sahibi olabildiler. 

Ayrıca, gerçekleştirilen B2B görüşmeler ile İngiltere pazarına giriş, kanal oluşturma, ortak proje geliştirme, ortak iş geliştirme, direk ürün ve hizmet ihracatı gibi konularda ilgili ve doğru kişiler ile tanışarak firma, ürün ve yetkinliklerini tanıtma fırsatı yakaladılar. Bunlara ek olarak, son gün gerçekleştirilen Ticaret Ataşeliği, Türk Ticaret Merkezi, Facebook ve kurucusu Türk olan firmalar ziyaret edilerek pazara giriş, ofis kurulumu ve İngiltere’de iş yapma gibi süreçler hakkında yetkililerden bilgi alındı.

Heyet süresince ODTÜ TEKNOKENT firmaları 100’ün üzerinde uluslararası işbirliği görüşmeleri gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda iki firma yerel partnerler ile işbirliği konusunda anlaşırken, diğer firmalar ise işbirliği görüşmelerine devam ediyorlar.

 

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara