ODTÜ TEKNOKENT

ODTÜ TEKNOKENT T-BİGG girişimcilerine TÜBİTAK’tan 10 milyon TL destek

Teknoloi ve yenilik odaklı iş fikri olanlar için T-BİGG programı 2018 yılı başvuruları 28...

Tarih 09.01.2018

Türkiye’nin lider Teknokent’i ODTÜ TEKNOKENT*,  TÜBİTAK 1512  Sermaye Desteği Programı 1. Aşama uygulayıcısı olarak T-BİGG programı ile girişimcilere sermaye desteğine erişim için imkan sağlıyor.

 T-BİGG programı ile ön kuluçka aşamasında gerçekleştirilen eğitim kampı, ODTÜ TEKNOKENT iletişim ağında yer alan deneyimli kişilerden mentorluk ve danışmanlık, yatırımcılar ile görüşme, fikir alışverişi ve TÜBİTAK BİGG 2. Aşama değerlendirmeleri için gereken iş planı eğitimleri sunuluyor. Program kapsamında ayrıca, ticarileşme, katma değer yaratma ve nitelikli istihdam yaratma potansiyeli olan iş fikirleri belirlenerek 1. Aşama mekanizmalarından yararlanacak girişimci adayları seçiliyor.

1. Aşama’ya seçilen  tüm girişimci adayları, ön kuluçka programına kabul edilirken, bu süreçte başarılı bir girişimin kurulması sırasında ihtiyaç duyulabilecek girişimcilik, muhasebe, finans, iş geliştirme, müşteri ve pazar analizleri gibi çok çeşitli alanlarda eğitimler uzman eğitmenler tarafından sağlanıyor. Süreç dâhilinde ODTÜ TEKNOKENT mentorluk havuzunda yer alan başarılı iş adamları, üst düzey yöneticiler, girişimciler ve benzeri pazar ve sanayi deneyimine sahip kişiler tarafından teknik, ticari ve idari boyutlarda mentorluk ve danışmanlık hizmetleri de veriliyor. Girişimci adaylarının iş fikirlerinin doğrulanması amacıyla bir eğitim kampı düzenlenirken, değerlendirmede başarılı bulunan ve 2.aşama’ya’ye uygun görülen girişimci adayları ve iş fikirleri belirlenerek TÜBİTAK’a bildiriliyor.

1512 BİGG uygulayıcı kuruluşu olarak ODTÜ TEKNOKENT T-BİGG programı kapsamında bugüne kadar  611 ekip ile 1.aşama faaliyetleri yürütüldü. Teknoloji ve yenilik odaklı girişimcilere yönelik hazırlanmış etkin program ile ön kuluçka aşamasında gerçekleştirilen eğitim kampı, ODTÜ TEKNOKENT iletişim ağında yer alan deneyimli kişilerden mentorluk ve danışmanlık hizmeti, yatırımcılar ile görüşme, fikir alışverişi ve TÜBİTAK BİGG 2. Aşama değerlendirmeleri için gereken iş planı eğitimleri sunuldu. TÜBİTAK panel değerlendirmesi sonunda ise 10 milyon TL. ile T-BİGG girişimcileri TÜBİTAK tarafından desteklenmeye hak kazandı Destek almaya hak kazanarak ODTÜ TEKNOKENT Kuluçka Merkezi’nde şirketleşme fırsatı yakalayan girişimcilere, global anlamda en etkili hızlandırma programlarına başvuru desteği de sağlandı. Bu bağlamda ODTÜ TEKNOKENT iletişim ağından faydalanma, ulusal ve uluslararası yatırımcılarla görüşme fırsatı ve Growth Circuit portföyünde değerlendirilerek yatırım alma imkanı sağlandı.

TÜBİTAK’tan 10 milyon TL. destek alan girişimcileriyle en başarılı 1512 BİGG uygulayıcı kuruluşlardan olan ODTÜ TEKNOKENT, 2018 yılında da 14 yıllık deneyimiyle hazırlamış olduğu BİGG programıyla girişimcilik ekosisteminin gelişmesinde öncü rol oynamaya hazır. TÜBİTAK tarafından önceliklendirilen; ileri imalat, sanayi 4.0, akıllı ulaşım, temiz verimli enerji,  sağlık ve iyi yaşam, sürdürülebilir tarım ve beslenme alanları baz alınarak hazırlanan yeni programla daha çok sayıda ve nitelikte girişimcinin desteklenmesi hedefleniyor.  Teknoloji ve yenilik odaklı fikri olan girişimciler için T-BİGG programı 2018 yılı başvuruları 28 Şubat 2018 tarihine kadar tbigg.com sitesi üzerinden kabul ediliyor.

*Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Performans Endeksi’ne göre ODTÜ TEKNOKENT, son 6  yıldır en başarılı teknoloji geliştirme bölgesi ilan edilmiştir.

 

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara