ODTÜ TEKNOKENT

ODTÜ TEKNOKENT’ten aşı çalışmalarında ümit verici gelişme

ODTÜ TEKNOKENT şirketlerinden Nanografi Nano Teknoloji tarafından başlatılan aşı çalışması...

Tarih 04.08.2020

2020 yılı başında tüm dünyada etkisini gösteren ve şiddetini gün geçtikçe arttıran Covid-19 pandemisi hakkında ODTÜ TEKNOKENT bünyesinde Nanografi Nano Teknoloji A.Ş. tarafından başlatılan aşı çalışmasında gelinen aşamayı kamuoyu ile mutlulukla paylaşıyoruz.  

Dünyada geliştirilen muadil çalışmalar ile rekabet edebilecek bir zaman ve formülasyon ile tasarlanan ve uygulanan aşı etkin formülasyonu ile hayvan deneylerini, pre-klinik aşama olarak başarıyla gerçekleştirmiş ve klinik aşama için gerekli hazırlıklar tamamlanmış durumda. Ülkemizin en başarılı akademik kuruluşlarından olan ODTÜ’nün akademik kadrosunun ve güçlü altyapısının desteğiyle başlayarak alanlarında uzman ve dünyaca bilinen Gazi Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi bünyesindeki akademisyenlerin ve altyapıların katılımı ile ortaya çıkan bu aşı çalışması Sağlık Bakanlığı TÜSEB tarafından da desteklenmeye değer görülerek klinik öncesi faz çalışmalarıyla bilimsel değerlendirmeden başarıyla geçmiş ve müteakip Faz 1-2-3 süreçlerinin de devamlı desteklenmesi kararı alınmış durumda.

ODTÜ TEKNOKENT bünyesinde kurulup faaliyetlerini Teknokent çatısı altında yürütmekte olan Nanografi Nano Teknoloji A.Ş. tarafından yürütülen “Anti-Covid Aşı Üretimi ve Klinik Çalışmalarının Yapılması (ANTI-COV)” proje başlığıyla başlatılıp Gazi Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi’nin kıymetli katkıları ile güçlenmiş ve klinik süreçlerinde Ege Üniversitesi’nin de dahli ile sürmekte.

Her biri alanında uzman bilim insanları, güçlü altyapısı ve etkin bir aşının ortaya konulması yönündeki kararlılık sayesinde bu çalışmanın Türkiye’nin aşısı yolunda önemli bir kilometre taşı olacağını umuyor, bu güne kadar olduğu gibi bugün ve gelişen süreçte de bu desteğin ODTÜ  tarafından verilmeye devam edeceğini kamuoyuna bildirmek isteriz.

Tüm insanlığın aydınlık geleceği adına bu çalışmada emeği geçenlere başarılar diliyor, ülkemizdeki üniversite ve enstitülerde büyük bir gayret ile süren diğer aşı çalışmalarımıza da kolaylıklar dileriz.

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara