ODTÜ TEKNOKENT

"ODTÜ - TUSAŞ Çok Hafif Uçak (Very-Light Aircraft) Tasarım ve Geliştirme" projesine “YÖK Üstün Başarı” Ödülü

ODTÜ, YÖK 2019 Üstün Başarı Ödülleri kapsamında “ODTÜ - TUSAŞ Çok Hafif Uçak (Very-Light A...

Tarih 24.09.2019

Üniversitelerdeki bilimsel araştırmayla gerçekleştirilen çalışmaları, projeleri, tezleri ve topluma hizmet faaliyetlerini teşvik etmek amacıyla, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından verilen “YÖK Üstün Başarı Ödülleri” sahiplerini buldu.

ODTÜ, YÖK 2019 Üstün Başarı Ödülleri kapsamında “ODTÜ-TUSAŞ Çok Hafif Uçak (Very - Light Aircraft (VLA)) Tasarım ve Geliştirme” başlıklı başvurusu ile “Üniversite - Sektör İş Birliği” ödülüne layık görüldü. Proje yönetim süreçlerine ODTÜ TEKNOKENT ve ODTÜ TTO’nun destek verdiği proje için layık görülen ödülü, Rektör Prof. Dr. Sayın Mustafa Verşan Kök, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan aldı.

Proje ile üniversite ve sanayi iş birliğinin geliştirilmesine ilave olarak, öğrenimine devam etmekte olan mühendislik bölümü öğrencilerinin uçak tasarımı, üretimi, montajı, yer ve uçuş testi alanlarında yetiştirilerek savunma ve sanayisinde istihdam edilmesi amaçlanıyor. TUSAŞ ve ODTÜ arasında imzalanan projeyle öğrencilerin, tasarım faaliyetlerine eğitimleri sırasında başlaması ve tasarımlarının ürüne dönüştürülmesi sağlanıyor. Böylece, öğrencilerin uçak tasarımı ile havacılık sektörüne de özendirilmesinin önü açılıyor.

 

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara