ODTÜ TEKNOKENT

ODTÜ ve TAI'den "Very-Light" Uçak (VLA) İşbirliği

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. (TAI) arasında...

Tarih 15.12.2017

TAI ve ODTÜ arasında üniversite-sanayi işbirliği kapsamında "Very-Light Aircraft (VLA)" (Çok Hafif Uçak) geliştirilmesi projesi çerçevesinde imzalanan prokokole göre ODTÜ, VLA kategorisinde iki kişilik bir adet prototip uçak tasarlayacak ve geliştirecek. Uçakların üretim, montaj, entegrasyon ve test faaliyetleri ise TAI tarafından, öğrencilerin katılımıyla tamamlanacak.

ODTÜ Teknoloji Transfer Ofisi (ODTÜ TTO) ve ODTÜ TEKNOKENT’in proje yönetim desteği vereceği ve iki yıl sürecek proje kapsamında ODTÜ'nün Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği ve Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümlerinden kırk civarında öğrenci, ilgili bölümlerden 11 akademisyen danışmanlığında tasarım faaliyetlerinde bulunacak. Tasarlanan Prototip Uçak TAI tesislerinde üretilecek, testleri (yer ve uçuş)  ve destek faaliyetleri ortak olarak yürütülecek.
 
14 Aralık 2017'de ODTÜ'de gerçekleşen imza töreninde konuşan ODTÜ Rektörü ve ODTÜ TEKNOKENT Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök,  ODTÜ'nün, iyi bir eğitim üniversitesi olmak kadar iyi bir araştırma üniversitesi olmayı da hedeflediğini, araştırma sonuçlarının da en iyi üniversite-sanayi işbirliği ile katma değeri yüksek ürünlere, dolayısıyla ekonomik değere dönüşmesine önem verdiklerini belirterek, "Bugün burada, bu çerçevede önemli bir adım daha atıyor, ülkemiz için çok önemli bir şirket olan TAI ile uzun soluklu bir işbirliği projesi sözleşmesi imzalıyoruz. Evet, daha önce Üniversitemiz ile TAI arasında daha başka projelerde işbirliklerimiz olmuştu. Ama bugün imzalayacağımız proje ile işbirliği daha erken seviyede başlatılarak geleceğin milli uçaklarını tasarlayacak mühendis adayları öğrencilerimizin akademisyenlerimizin rehberliğinde daha mezun olmadan uçak tasarlamaları mümkün olacak," şeklinde konuştu.

TAI Genel Müdürü Doç.Dr. Temel Kotil, “Geleceğin projeleri için mühendis ihtiyacımızı karşılamak üzere üniversite ortaklıklarımıza çok önem veriyoruz. Bu proje ile birlikte ilk deneyimler kazanılacak ve Türkiye’deki havacılık çalışmalarına uzman gençler yetiştirilecek.”şeklinde konuştu.

ODTÜ Rektörü ve ODTÜ TEKNOKENT Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, TAI Genel Müdürü Doç.Dr.Temel Kotil, ODTÜ – TTO Direktörü Doç. Dr. Ahmet Yozgatlıgil ve TAI Genel Müdür Yardımcısı Kemal Yıllıkçı tarafından imzalanan protokol ile ODTÜ öğrencileri ve akademisyenleri ile TAI ortaklığında tasarlanıp üretilecek “Çok Hafif Uçak”ın ülkemize kazandırılması amaçlanıyor.

 

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara