ODTÜ TEKNOKENT

ODTÜ’nün geliştirdiği, TÜRK REHAB’ın desteklediği buluş engellilerin hayatına umut olacak

ODTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Kürşat Çağ...

Tarih 06.02.2018

ODTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Kürşat Çağıltay ve doktora öğrencisi Araş. Gör. Mehmet Dönmez tarafından geliştirilen, gözle kullanılabilen motorlu tekerlekli sandalye teknolojisi ile engelli bireylerin hayatına kolaylık sağlamak üzere ODTÜ ve TURK REHAB arasında işbirliği başlatıldı.

Geliştirilmekte olan teknoloji, göz hareketlerini analiz eden bilgisayar tabanlı sistem ile bütünleşmiş bir motorlu tekerlekli sandalyeden oluşuyor. Bilgisayar tabanlı sistemin içerdiği göz hareketleri takibi özelliği sayesinde sandalyesine monte edilen ekran karşısında bulunan kullanıcının gözünün hareketleri takip ediliyor. Bu sayede kullanıcının hiçbir fiziksel temas olmaksızın sadece göz hareketleri ile tekerlekli sandalyesini istediği yöne doğru hareket ettirebilmesi mümkün olabilecek Örneğin; kullanıcı, motorlu tekerlekli sandalyeyi sola doğru döndürmek için sistem ekranında yer alan ve tekerlekli sandalyenin sola doğru dönmesini sağlayan simgeye odaklanarak tekerlekli sandalyesini hareket ettirebilecek.

Değişik nedenlerle vücudunun boyundan aşağısında kalan uzuvlarını hareket ettiremeyen  yani tekerlekli sandalye ile fiziksel bir temas sağlayamayan kişilerin tekerlekli sandalyelerini kendi başlarına kullanabilmeleri ve hareket ettirebilmeleri mümkün değil. Örneğin, el ya da kollarında bedensel engeli olan ya da boynundan aşağısı tutmayan kişiler fiziksel temasta bulunamadıkları için motorlu tekerlekli sandalyelerden kendi başlarına faydalanamıyor. Geliştirilen sistem ile bu tür kısıtlara sahip kişilerin tekerlekli sandalyelerini kendi başlarına kullanabilmeleri ve hareket kaabiliyetine sahip olmalarının sağlanması hedefleniyor.

Buluşa ait prototipin geliştirme çalışmaları halen sürmekte olup 2018 Şubat ayında sistemin üretilmesi planlanıyor. Geliştirme çalışmaları kapsamda TURK REHAB tarafından ODTÜ’ye bir adet motorlu tekerlekli sandalye bağışlandı. Projenin başlangıç kısmında bu teçhizat kullanılacak olup, sonrasında uluslararası pek çok firma ile görüşülerek kullanımın yaygınlaşması sağlanacak.

Dünyadaki benzer ürünlerle kıyaslandığında hem yerel yazılım hem de Türkiye şartlarına uygun bir ürün geliştirilmiş olması bu buluşu farklı kılıyor.  Buluşun ulusal patent başvurusu 2016 yılında yapılmış, ODTÜ Teknoloji Transfer Ofisi tarafından da uluslararası patent başvurusunun yapılması süreci destekleniyor

 

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara