ODTÜ TEKNOKENT

Pixofun’dan “Ciddi Oyunlar”

ODTÜ TEKNOKENT firması Pixofun, Türkiye ekonomisinin önde gelen şirketleri için “ciddi oyu...

Tarih 07.12.2017

Türkiye ekonomisinin önde gelen şirketleri için “ciddi oyun” ve “oyunlaştırma projeleri” tasarlayarak geliştiren Pixofun, 2010’da sunduğu Footbo City ve Mucit Köy oyunuyla Türkiye’de 3 milyondan fazla kişiye ulaştı. Footboy City, uluslararası alanda en çok oynanan futbol oyunları arasında ilk 5’e girdi.

Bu oyunla oyuncuların profillerine ve beklentilerine ilişkin önemli çıktılar elde eden Pixofun, son dönemde şirketler için özel oyunlaştırılmış projeler ve oyun tabanlı eğitim projeleriyle dikkat çekiyor. Serious Game (ciddi oyun), son yıllarda oyun dünyasında öne çıkan alanlardan birini oluşturuyor. Bu kapsamda, oyunun sağladığı yüksek motivasyon bir şeyler öğretmekte araç olarak kullanılmaya çalışılıyor.

Şirketin bu alanda geliştirdiği oyunlar ulusal ve uluslararası ölçekte faaliyet gösteren 30^dan fazla şirket ve 200 binden fazla çalışan tarafından oynandı. Bu şirketler arasında KFC, Migros, Starbucks, Turkcell, Türkiye İş Bankası, Türk Telekom, Garanti Bankası ve Ziraat Bankası yer alıyor.

Türk Telekom için bir simülasyon oyun hazırlayan şirket, bu yolla çalışanlarına bir telekom şirketinin neler yaptığını eğlenceli şekilde anlatıyor. Oyunda Türk Telekom’un sunduğu bütün hizmetler bir oyun çerçevesinde deneyimlenebiliyor.

Türkiye İş Bankası için geliştirilen İşVille oyununda ise hayali şehrin büyütülmesi amaçlanıyor. Bunun için kredi verme ve mevduat toplama arasında bir denge kurulması gerekiyor. Oyun boyunca bankacılık faaliyetleri çerçevesinde mesleki ve kurum içi eğitim sağlanıyor. 

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara