ODTÜ TEKNOKENT

RF-SENS, “Su Verimliliği” Kategorisinde Birinci Oldu

ODTÜ TEKNOKENT firmalarından RF-SENS, Global Cleantech Innovation Programme (GCIP) yarışma...

Tarih 27.11.2015

Temiz Teknolojiler Girişimcilik Hızlandırma Programı olarak da bilinen GCIP’nin 2015 yılı ulusal çağrısı Enerji Verimliliği, Yenilenebilir Enerji, Atıktan Enerji Üretimi ve Su Verimliliği kategorilerinde gerçekleşti. RF-SENS firması ulusal çağrıya başvurarak “su verimliliği” kategorisinde birinciliği kazanmasının ardından, San Francisco’daki Global CleanTech Forum’a katılmaya hak kazandı. Tüm kategorilerden toplam 22 kişinin final için San Francisco’ya çağrıldığı finalde bu finalistlerden herkes kendi kategorisinde diğer ülkelerin kategori birincileri ile yarıştı. “Su Verimliliği” kategorisinde Türkiye adına yarışan RF-SENS firması yarışmanın uluslararası ayağında da birinciliğe layık görüldü.

GCIP, Birleşmiş Milletler Sınai ve Kalkınma Teşkilatı (UNIDO), Küresel Çevre Fonu (GEF) ve The CleanTech Open ile birlikte “Enerji ve Çevre” konusunda girişimci iş fikirlerinin yarıştığı ve desteklendiği uluslararası bir program. Dünyanın en kapsamlı temiz teknolojiler iş geliştirme platformu olan Global Cleantech Innovation Programme, 2015 yılında Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 7 ülkede eş zamanlı olarak yürütüldü. 2016 yılında programın, yeni ülkelerin katılımı ile 20’nin üzerinde ülkede uygulanması bekleniyor.

Temiz teknoloji alanında gelecek vaat eden iş fikirlerinin yarıştığı programın ulusal ayağında, Türkiye’nin kendi kategorilerinde en başarılı temiz teknoloji projeleri Silikon Vadisi’nde diğer ülkelerin kendi kategorilerindeki birincileri ile yarışıyor. GCIP, Türkiye’de Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yüksek himayelerinde ve TÜBİTAK’ın ev sahipliğinde, TÜBİTAK çatısı altında ise Teknoloji ve Yenilikçi Destek Programları Başkanlığı (TEYDEP) bünyesinde yürütülüyor.

 

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara