ODTÜ TEKNOKENT

Savunma ve havacılık projeleri “TSSK Proje Pazarı” etkinliğinde altıncı kez görücüye çıktı

T.C. Cumhurbaşkanlığı SSB desteği, T.C. Ticaret Bakanlığı, TÜBİTAK, ASO ve SASAD iş birliğ...

Tarih 27.02.2019

T.C. Cumhurbaşkanlığı SSB desteği, T.C. Ticaret Bakanlığı, TÜBİTAK, ASO ve SASAD iş birliğiyle, ODTÜ, ODTÜ TEKNOKENT ve TSSK tarafından bu yıl 6'ncısı düzenlenen “TSSK Proje Pazarı” 900’ün üzerinde ziyaretçiyi ağırladı. 

Türk savunma, anayurt güvenliği, havacılık ve siber güvenlik sektörünün, mühendislik ve tasarım alanında önde gelen kümelenmesi Teknokent Savunma Sanayii (TSSK), bu yıl 6’ncısını düzenlediği Proje Pazarı etkinliğinde, “ihracat” ve “yerlileştirme” konularını odağına aldı.

Etkinlik, TSSK Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Öktem’in yerlileşme ekseninde hem küme firmalarının hem de savunma sektörünün katkılarının neler olduğunu vurguladığı konuşmasıyla başladı. Amaçlarının sektörün sürdürülebilirliğine katkı vermek ve yabancı tekeliyle tedarikçi sorunlarını ortadan kaldırmak olduğunu söyleyen Öktem, kısıtlamalardan bağımsız olmanın yolunun yerlileşmeden geçtiği mesajını verdi.

Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Şeker, etkinlikteki konuşmasında savunma sanayisinde özgün platformlar geliştirildiğini ifade ederek, "Yerlileştirme en önemli konularımızdan bir tanesi. Bu platformların altındaki birçok sistem dışardan alınıyor. İhracat yaparken ayağımıza bağ oluyor. Bunları yerlileştirmemiz lazım." diye konuştu. Şeker, savunma sanayisinde ana yüklenici ve alt yüklenici firmalar arasındaki ilişkinin sağlıklı bir şekilde kurulması gerektiğini kaydederek, KOBİ'lerin sektörün ihtiyacı olan yüksek standartlı ürünleri üretebilecek seviyeye getirilmeleri için çalıştıklarını söyledi.

Sektörde finansman ihtiyacının karşılanması açısından ihracatın önemine değinen Şeker, "Dünyada savunma ihracat pazarı yaklaşık 100 milyar dolar. Bunu da yaklaşık 15 ülke yapıyor. Burada birinci ligde ABD ve Rusya var. İkinci lig Almanya, İngiltere ve Fransa gibi ülkelerden oluşuyor. Biz Türkiye olarak üçüncü ligdeyiz. Burada hedefimiz uzun vadede ihracatımızı biraz daha artırmak." değerlendirmesinde bulundu. Şeker, son 10 yılda sektörün ihracatının sürekli arttığını belirterek, bu artışın yeterli olmadığını, daha fazla emek ve zaman harcanması gerektiğini kaydetti.

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, dünyanın hızlı bir değişim içerisinde olduğunu ve Türkiye'nin de bulunduğu coğrafyanın yeni kurulacak dünyanın merkezinde yer alacağını ifade etti. Ülkenin bekası için sektör firmalarının faaliyetlerinin çok önemli olduğunu vurgulayan Özdebir, "Bizim daha yüksek teknolojiler üreterek, bunlara hakim olabilmemiz gerekiyor." dedi. Savunma sanayisi firmalarının Ankara'nın ekosistemine çok ciddi faydası olduğunu anlatan Özdebir, ülkedeki yüksek teknolojili ürünlerin yüzde 20'sinin Ankara'da üretildiğini aktardı.

ODTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Zeyrek de TSSK'nın, savunma sanayisinde dışa bağımlılığı azaltacak yerli ve milli teknolojilerin geliştirilmesi için çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi. TSSK üyelerinin Anka, MİLGEM, Atak, Hürkuş, Altay, Göktürk gibi büyük ölçekli projelerde görevler üstlendiklerinin altını çizen Zeyrek, "Ayrıca üyelerimiz tarafından geliştirilen birçok ürün komşu ülkelerin savunma sanayilerinde kullanılmaya başlanmıştır." diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından program paneller ve stand ziyaretleriyle devam etti. Sektörün önde gelen isimlerinin konuşmacı olarak katıldığı panellerde “Türk Savunma ve Havacılık Sektörünün Geleceği”, “İhracat” ve “Yerlileştirme” konuları ele alında.

Daha önce gerçekleştirilen Proje Pazarı etkinliklerinden farklı olarak bu sene bir konuk konuşmacının yer aldığı özel bir bölüm de düzenlendi. 6. Proje Pazarı’na konuk konuşmacı olarak tarih profesörü Prof. Dr. İlber Ortaylı katıldı ve “Türk Savunma Sanayinin Tarihi” konulu bir konuşma gerçekleştirdi. Böylece katılımcılar Prof. Dr. İlber Ortaylı’yı ilk kez bir savunma sanayii etkinliğinde dinleme olanağı yakalamış oldular.

Bugüne kadar yapılan proje pazarlarında 200'den fazla firma stant açmış, 2 bine yakın birebir görüşme gerçekleştirilmiş ve 4 binden fazla katılımcı etkinliğe katılmıştı. Aselsan ve Havelsan’ın Altın Sponsor, STM’nin Gümüş Sponsor, FNSS ve Roketsan’ın Oturum Sponsoru, TRtest’in Yaka Kartı ve Yaka İpi Sponsoru, Türksat’ın İletişim Sponsoru, Edenred’in Destek Sponsoru, MSI’nin Resmi Yayın ve Basın Sponsoru, Sanayi Gazetesi ve Endüstri Gazeteciler Derneği’nin Medya Sponsoru olduğu bu yılki etkinliğe 55 firma stant açarak katıldı. 300’ün üzerinde görüşmenin gerçekleştiği etkinlikte 900’ün üzerinde ziyaretçi ağırlandı.

Detaylı bilgi için: https://tsskprojepazari.org/

 

 

 

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara