ODTÜ TEKNOKENT

SDT, Kore’ye yazılım ihraç ediyor

ODTÜ TEKNOKENT firması SDT, eğitim uçağında kullanılacak olan Gömülü Eğitim Sistemi (Embed...

Tarih 15.06.2016

Uluslararası rekabet altında hem teknik hem de ekonomik açıdan ihaleden başarıyla çıkan SDT, Güney Kore’den ilk işini almış oldu. İhracat kapsamında ETS’nin tüm yazılımları SDT tarafından geliştirilecek ve 2017 yılı içerisinde teslim edilecek.

ETS, eğitim/savaş uçaklarına takılarak, pilotların gerçek uçuşta sanal hedeflere karşı savaşa hazırlık eğitimi almalarını sağlayan, eğitim etkinliğini artıran ve eğitim maliyetlerini düşüren bir sistem. Bu sistemin yerde konuşlu uçuş simülatörlerine göre pek çok üstünlüğü bulunuyor.

SDT, benzer hava muharebe eğitim sistemlerini hem Türkiye’de Türk Hava Kuvvetleri için üretiyor hem de Güney Kore başta olmak üzere dış pazarlara sunmaya hazırlanıyor. Bu sistemlerden bir diğeri de ACMI (Air Combat Maneuvering Instrumentation) sistemi.

ACMI, ETS’de olduğu gibi, pilotların gerçek uçuşta eğitim almalarını ve tatbikat icra etmelerini sağlayan bir sistem. Gerçekleştirilen eğitim ve tatbikat ACMI sistemi ile komuta merkezinde aynı anda canlı olarak izlenebiliyor ve değerlendirilebiliyor.

ETS ve simülatörler, ACMI sistemi ile birlikte kullanıldığında Canlı-Sanal-Yapısal (Live-Virtual-Constructive - LVC) eğitim konseptini tamamlıyor ve çok sayıda sanal/gerçek unsurun bir araya geldiği bütüncül bir eğitim/tatbikat sistemi haline geliyor.

Güney Kore Hava Kuvvetlerinin ACMI sistemi için bu yıl düzenleyeceği ihaleye de katılmayı planlayan SDT, bütüncül eğitim/tatbikat sistemi yaklaşımıyla hava muharebe eğitimi alanında pazarını büyütmeye çalışacak.

 

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara