ODTÜ TEKNOKENT

Sosyal içerik platformu Onedio, 3 milyon dolar yatırım aldı

ODTÜ TEKNOKENT firması Onedio, EBRD liderliğindeki turda 3 milyon dolar yatırım aldı.

Tarih 29.12.2015

 

 

Türkiye’nin en popüler sosyal habercilik platformlarından Onedio, European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) liderliğindeki turda 3 milyon dolar yatırım aldı. Onedio’nun halihazırda yatırımcısı olan Revo Capital’ın katıldığı turla birlikte Onedio’nun orijinal video içerik üretimine ve İngilizce başta olmak üzere yeni dillerde yayına başlaması planlanıyor.

3 milyon dolarlık turla birlikte Onedio, 2015 yılında Türkiye’nin en iyi fonlanan girişimlerinden biri olma ünvanına kavuştu. Geçtiğimiz Mart ayından Revo’dan 2,6 milyon lira yatırım alan Onedio’nun bu yıl aldığı toplam yatırım miktarı böylelikle 4 milyon doları geçti. Bunda, Onedio’nun içerik üretimi ve tüketimi konusunda oldukça hızlı büyümesi önemli bir faktör. Aylık 23 milyon tekil ziyaretçiye ulaştığı belirten Onedio, bağımsız ölçümleme şirketi Gemius’a göre Türkiye’nin en çok ziyaret edilen üçüncü Türkçe sitesi konumunda.

Onedio’nun viral içerik oluşturma konusundaki başarısı yalnızca Türkiye ile sınırlı değil. Geçen sürede Rusça yayınına başlayan platform, bu pazardaki ilk üç ayında 3 aylık üç milyon tekil ziyaretçiye ulaştı. Onedio’nun Türkçe dışındaki ilk yayıncılık denemesinin ulaştığı başarı, platformu yeni dil açılımları için de cesaretlendiriyor. Onedio, 2016 yılında İngilizce ve Arapça versiyonlarını yayına almayı planlıyor.

Onedio ekibi, 2005’te ilki düzenlenen Yeni Fikirler Yeni İşler Yarışması’nda, halı sahalarda futbol topu takip sistemi projeleri ile jüri özel ödülünü kazandıktan sonra 2006 yılında ODTÜ TEKNOKENT’te kuruldu. Hedef tanımlama ve takip algoritmaları üzerine çalışmalar yürütürken 2011 yılında geliştirdikleri kişi sayım teknolojisini detaylı bir web tabanlı raporlama yazılımı ile birleştirerek, insan sayma ve insan trafiği analizi sistemini V-Count markası ile piyasaya sürmüştür. 2013 yılında 19 kişilik kadrosu ile 2 milyon dolarlık ciro, bugün 35 ülkede 4500’den fazla müşteriye sahip.

Ekip, aynı zamanda 2012 yılında sosyal içerik sektörüne de girerek tüm Türkiye’de çok büyük bir bilinirliğe erişen ONEDİO isimli web sitesini piyasaya sürdü. Bu platform, sosyal medyanın her bileşeninde büyük başarılara imza atmayı sürdürüyor. Her iki şirket de halen ODTÜ TEKNOKENT’te çalışmalarına devam ediyor.

 

 

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara