ODTÜ TEKNOKENT

Tren kazaları için çözüm ODTÜ TEKNOKENT firması Enekom’dan geldi

Hindistan tren kazaları için çareyi Türkiye’de buldu

Tarih 18.12.2017

Dünyanın en uzun demiryolu ağlarından birine sahip olan Hindistan, kazaların önüne geçebilmek için, ODTÜ TEKNOKENT şirketi Enekom tarafından geliştirilen Ray Kırığı Algılama Sistemi’nden yararlanmaya karar verdi. Ray üzerindeki kırık ve kusurları uzaktan, titreşim yoluyla algılayan, uluslararası patentlerle tescillenen sistem, Hindistan’da 50 kilometrelik bir hatta test edilecek.

Enekom şirketi, ray devrelerinin yanıldığı durumlarda bile hatasız ray kırıklarını algılayabilen “Ray Kırığı Algılama Sistemi” geliştirdi. Şirket, uluslararası patentlerle (Türkiye, ABD, Hindistan, Çin ve Japonya) tescillediği sistemi  “Rail Acoustic” ismiyle yurt içi ve yurt dışı pazarlara uygun hale getirdi.

Şirket, sektörde ilgiyle karşılanan bu yöntem dolayısıyla son olarak Hindistan Devlet Demiryolları İdaresi’nin resmi daveti üzerine Yeni Delhi’de düzenlenen ve sadece raylı sistemlere yönelik son teknolojik gelişmelerin ele alındığı uluslararası konferansa katıldı. Hindistan Başkan Yardımcısı ve Hindistan Demiryolları Bakanı himayesinde yapılan konferansta, Hindistan Devlet Demiryolları Yönetim kurulu Başkanı ve üyeleriyle sektördeki ulusal ve uluslararası şirketlerin üst düzey temsilcileri de yer aldı.

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara