ODTÜ TEKNOKENT

TSSK 4. Proje Pazarı’nda savunma sanayii bir araya geldi

Teknokent Savunma Sanayii Kümelenmesi (TSSK) tarafından bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen...

Tarih 22.01.2017

TSSK 4. Proje Pazarı, Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın himayesinde ODTÜ, ODTÜ TEKNOKENT, Ankara Sanayi Odası (ASO) ve Savunma Sanayi İmalatçılar Derneği (SASAD) tarafından geçtiğimiz haftalarda ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.

Etkinlikte TSSK çatısı altında faaliyet gösteren firmaların geliştirdikleri ürünler 4. Proje Pazarı’nda görücüye çıktı. Büyük ve küçük ölçekli savunma firmalarının buluştuğu etkinlikte, iş birliği olanaklarını arttıracak görüşmeler de yapıldı.

Türkiye’nin, bölgede yaşanan olaylar ve bulunulan coğrafya dikkate alındığında her türlü tehdide karşı modern ve güçlü bir silahlı kuvvetlere sahip olması gerektiğini vurgulayan Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, “ Müsteşarlık olarak Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve diğer kamu güvenlik kurumlarının platform, sistem, teçhizat, ekipman ihtiyaçlarını mümkün olduğunca yerli imkanlarla ve yerli teknolojilerle karşılama faaliyetlerine yoğun olarak devam etmekteyiz. Özellikle son 10 yılda ülkemiz teknoloji kullanan anlayışından, teknoloji üreten anlayışına geçmiştir.” diye konuştu.

TSSK Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Ünal, kümenin 100’ün üzerindeki üyesiyle katma değeri yüksek ürünler ortaya çıkardığını söyledi. Proje Pazarı’nın da büyük, küçük ve orta boy firmaların kendi aralarında iş birliği olanaklarının arttırılmasını sağladığını dile getiren Ünal, etkinlikte daha büyük iş birliklerine kapı aralanması dileğinde bulundu.

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök de kurdukları ve destekledikleri organizasyonlarla gerekli ekosistemi sağlayarak, ülke savunmasında yenilikçi ürünler sağlanmasını hedeflediklerini belirtti. ODTÜ TEKNOKENT’teki firmaların yüzde 30’dan fazlasının savunma sanayisinde faaliyet gösterdiğine işaret eden Kök, teknokentteki firmaların insansız hava aracı ANKA, ATAK Helikopteri, ALTAY Tankı, MİLGEM gibi bir dizi önemli platforma önemli katkılar verdiğini kaydetti.

Sektör firmalarıyla araştırmacıların bir araya gelmesinin katma değeri yüksek ürünlerin üretimi için oldukça önemli olduğunu söyleyen Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, sanayinin tek bir genel müdürlükle yönetilemeyecek kadar geliştiğine dikkat çekerek, sanayinin her bir alanında ayrı ayrı organizasyonlara ihtiyaç duyulan bir sürece geldiğini vurguladı. Yeni fikirlerin küçük işletmelerden çıktığına işaret eden Özdebir, proje pazarlarının bu tür çalışmaların büyük işletmelerle buluşması açısından önem taşıdığına değindi.

Konuşmaların ardından ODTÜ TEKNOKENT ile Savunma Teknolojileri Mühendislik A.Ş.; TSSK ile Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği, SAHA İstanbul ve Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi arasında iş birliği protokolleri imzalandı.    

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara