ODTÜ TEKNOKENT

TSSK 5. Kez Savunma Sanayiini Bir Araya Getirdi

TSSK çatısı altında toplanan, ODTÜ TEKNOKENT ve bölgedeki diğer TEKNOKENTlerde bulunan Sav...

Tarih 31.01.2018

ODTÜ TEKNOKENT’te ve bölgedeki diğer teknokentlerdeki Savunma Sanayii firmalarının oluşturduğu Teknokent Savunma Sanayii Kümelenmesi (TSSK) bünyesindeki firmalar, iş geliştirme potansiyellerinin artırılması ve aktif bir iletişim gerçekleştirilmesi amacıyla TSSK 5. Proje Pazarı’nda bir araya geldi. ODTÜ, ODTÜ TEKNOKENT, TÜBİTAK, Ankara Sanayi Odası (ASO) ve Savunma Sanayi İmalatçılar Derneği (SASAD) tarafından düzenlenen Proje Pazarı’nda sektörde yer alan firmaların, araştırma merkezlerinin ve akademisyenlerin aralarındaki ilişki ve iletişimin güçlendirilmesi ve yaratılacak sinerji ile projelerin geliştirilmesi, var olan kaynakların etkin kullanılması ve yapılacak ilgili yeni yatırımların doğru planlanması amacıyla görüşmeler gerçekleştirildi.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın himayesinde düzenlenen TSSK 5. Proje Pazarı’nda açılış konuşmasını gerçekleştiren TSSK Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Ünal, Kümelenmenin 124 üyesi olduğunu, ihracat seviyesinin geçen yıl 135 milyon doları bulduğunu, ciro seviyesinin de 1,4 milyar lirayı yakaladığını söyledi. Ünal, temel amaçlarının Ar-Ge ve inovasyonu, üniversitelerle sanayi iş birliğini daha özgün ve verimli çözümleri üretecek şekilde geliştirmek olduğunu aktararak, proje pazarının, büyük oyuncularla küçük oyuncularının birbirlerinin ihtiyaç ve yeteneklerini tanımalarına fırsat verdiğini belirtti. Ünal, yerli oyuncuların birbirleriyle olan irtibatlarını sağlayarak yurt dışına bağımlılığı minimize etmek açısından da söz konusu pazarın önemine dikkati çekti.

ODTÜ Rektörü ve ODTÜ TEKNOKENT Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök de 100'den fazla savunma sanayisi firmasına ev sahipliği yapan ODTÜ Teknokent'in en önemli hedeflerinden birinin ülke savunmasına katkıda bulunacak milli ve yenilikçi teknolojilerin ortaya çıkmasına katkıda bulunmak olduğunu söyledi.

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Türkiye'nin belirlenen ekonomik hedeflere ulaşması için orta teknolojiden yüksek teknoloji segmentine sıçraması gerektiğini vurgularken, Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi ise konuşmasında milli olarak gerçekleştirilen projelerin Türk ordusunun en önemli değerlerinden birisi olduğuna dikkati çekti. KOSGEB Başkan Yardımcısı Salih Tuna Şahin de KOSGEB olarak odak noktalarının, teknoloji geliştirme ve yerlileştirme, teknoloji tabanlı girişimcilik, KOBİ'lerin uluslararasılaştırılması, ölçek büyütme olduğunu anlattı.

Konuşmaların ardından KOSGEB Başkanı Cevahir Uzkurt ile ODTÜ Rektörü Kök, ODTÜ-KOSGEB iş birliği protokolünü imzaladı. 

 

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara