ODTÜ TEKNOKENT

TÜBİTAK Covid 19 ile Mücadele Çağrısı Sonuçlandı

ODTÜ TEKNOKENT şirketlerinden Büyütech, Evreka , Coremate ve Biyomod TÜBİTAK tarafından a...

Tarih 27.04.2020

“Covid 19 ile Mücadele Çağrısı”, COVID-19’a karşı mücadelede TÜBİTAK destekleri kapsamında yeni tip koronavirüsün teşhis ve tedavisinde kullanılabilecek ürünler ile hastalıkların önlenmesinde etkili koruyucu ürünlerin geliştirilmesi ve destek süreçlerine ilişkin uygulamalara yönelik Ar-Ge projelerinin desteklenmesi amacıyla yapıldı. Bu doğrultuda TÜBİTAK’ın mevcut desteklerine ek olarak özel, hızlı “COVID-19 ile Mücadeleye Yönelik Çağrı” açılarak 1 haftalık süreçte 446 başvuru alındı.

ODTÜ TEKNOKENT şirketlerinden Büyütech “ Termal Kamera Projesi” ile Evreka “Covid 19’a Karşı Dezavantajlı Gruplar için İhtiyaç Tedarik Uygulamaları ile Lojistik Operasyonları için Optimizasyon Modüllerinin Geliştirilmesi, Coremate “Salgının Doğrudan veya Dolaylı Sonuçlarına Etki Edebilecek ve Ortam Koşullarının İyileştirilmesine Yönelik; Yapay Zeka, Yüz Tanıma ve Kişi Ateş Ölçümü ile Güvenlik ve Kamusal İzolasyon Desteği " ve Biyomod ise “Evde Covid-19 Semptom Takibi ve Sağlıklı Sosyal İzolasyon Destek Sistemi” projeleriyle çağrı kapsamında desteklenmeye hak kazandılar.

Söz konusu çağrı kapsamında, yeni tip koronavirüsün teşhis ve tedavisinde kullanılan koruyucu ürünler, hızlı ve güvenilir ölçüm yapan tanı kitleri, tedavide kullanılabilecek ilaç, cihaz, yazılım, hasta takip uygulama konularını kapsayan proje başvurularının değerlendirme süreçleri tamamlandı.

Değerlendirme süreçlerindeki hakem ziyaretleri ile Danışma/Grup Yürütme Kurulları toplantıları çevrim içi ortamda gerçekleştirilerek başvuruların tamamının iki haftadan daha kısa sürede değerlendirilmesi sağlandı.

Çıktı ve etki odaklı süreç yönetimimiz kapsamında önerilen proje çıktılarının kısa sürede Ar-Ge faaliyetlerini takiben ürünleştirilerek uygulamaya geçirilmesi ve salgınla mücadelede hızlı ve etkin sonuç alınması amacı değerlendirmelerde ön planda tutuldu; bu nedenle projeler 552 hakem tarafından yapılan değerlendirmeler ve 18 Danışma/Grup Yürütme Kurulları değerlendirmelerinin yanında acil ihtiyaçları belirlemek üzere uzman kullanıcılarından alınan görüşlerle de daha kapsamlı biçimde değerlendirildi.

Bu değerlendirmeler sonucunda salgına karşı mücadele için yoğun bakım cihazları, tanı, maske, ilaç, dezenfeksiyon, diğer KKE (Kişisel Koruyucu Elbise), bilişim uygulamaları ve aşı konularında 35 projenin 13,4 Milyon TL bütçeyle desteklenmesi uygun bulundu.

“TÜBİTAK Covid 19 ile Mücadele Çağrısı” hakkında şirket yetkililerinden de açıklamalar geldi. Coremate Bilişim ve Savunma Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Yıldırım: “Görüntü işleme teknolojileri alanında yerli milli teknolojiler geliştiren Coremate,  Covid-19 ile mücadele kapsamında inovatif multifonksiyonel çözümü ile TÜBİTAK tarafından desteklenen projelerde yer almayı başarmıştır” ifadesinde bulundu.

Konuyla ilgili Büyütech şirketi Yönetici Ortağı Alparaslan Işıklı ise şunları söyledi: “Büyütech olarak 2011 yılından itibaren Türkiye’nin ihtiyacı olan kamera teknolojileri üzerine hem donanım hem de yazılım çözümleri geliştiren, Türkiye’nin ilk Akıllı Kamerasını üretmiş, 120’den fazla ülkede 45.000’den fazla ürünü çalışan bir firmayız. Covid-19 pandemisi ülkemizi ve dünyayı her anlamda etkiledi. Biz de bu süreçte ülkemiz ve dünya için mücadele sürecinde geliştirebileceğimiz çözümlere odaklandık. Bunlardan ilki uzaktan sağlık uygulamaları için bir medya sunucu oldu. TÜBİTAK başvuru sürecinde de hakemler ile olan görüşmelerimizi kendi görüntülü konuşma altyapımız üzerinden gerçekleştirdik. İkinci çözümümüz ise sadece Covid-19’un değil birçok hastalığın en önemli belirtisi olan yüksek ateşi toplumsal alanlarda otomatik bir şekilde tespit etmeye yarayacak, bu sayede de hasta/sağlıklı insan ayrımını yapılarak hızlı reaksiyon gösterilmesini sağlayacak yerli Termal Kamera projemiz oldu. TÜBİTAK çağrısından önce başladığımız bu projemizi TÜBİTAK’ın da desteği ile hızlandırdık. Ülkemizin acil ihtiyacı olan bu ürünü hızlı bir şekilde pazara sunmak için tüm gücümüz ile çabalıyoruz."

Biyomod Şirket Müdürü Ayhan Ozan Yılmaz, "2012 yılından itibaren geliştirmekte olduğumuz kişisel ağ geçidi ve giyilebilir solunum semptom ve vital bulgu takibine yönelik çalışmalarımızı, bu destek sayesinde geliştirip birleştirerek, evden covid-19 semptomlarının takip edilmesi ve isolasyon sürecinde bedensel ve zihinsel sağlığın korunmasına yönelik çözüm üretme imkanı bulacağız. Ayrıca, TEYDEB SAYEM 1. Faz desteğine hak kazanmış 25 konsorsiyumdan biri olan MedInnovate konsorsiyumunun yürütücüsü olarak, iş birliği yaptığımız teknogirişim firmalarının da bu çözüme entegre olması ile kısa zamanda, rekabet gücü ve katma değeri yüksek bir ürün ailesi oluşturmayı hedefliyoruz." şeklinde görüşlerini iletti.

Mücadele çağrısı desteğiyle ilgili Evreka yetkilileri ise, inceleme ve değerlendirme süreçlerinin çok hızlı yaşandığını ve sonuca ulaşıldığını dile getirdiler. Ayrıca tüm destek ve yardımları için de TÜBİTAK’a teşekkürlerini ilettiler.

Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara