ODTÜ TEKNOKENT

Türk Kartalı’na Almanya’dan Ödül

ODTÜ TEKNOKENT firmalarından Designnobis tarafından geliştirilen "Türk Kartalı ALPINA" uça...

Tarih 14.01.2019

Alman Tasarım Konseyi tarafından düzenlenen dünyanın en prestijli ve köklü tasarım yarışmaları arasında yer alan "German Design Awards 2019" sonuçları açıklandı. ODTÜ Doktor Öğretim Üyesi Hakan Gürsu önderliğindeki Designnobis ekibi tarafından tasarlanan ve Aquila ve Bursa Uzay ve Havacılık tarafından geliştirilmesi ve Türkiye'de üretimi hedeflenen "Türk Kartalı ALPINA" uçak modeli, Almanya'da düzenlenen yarışmada ‘Altın Ödül’ün sahibi oldu.

BMW, Daimler Benz ve Siemens gibi sanayi devlerinin katıldığı yarışmada, havacılık alanında, son 10 yılın tek altın ödüllü ürünü ALPINA oldu. 2017 yılında geliştirilmeye başlanan ALPINA, geçtiğimiz aylarda, Avrupa Birliği'nin en önemli ve kapsamlı tasarım yarışmalarından biri olan A' Design Award yarışmasından da ödül ile dönmüştü.

Türk mühendislerinin ve tasarımcılarının imzasını taşıyan "Alpina D-DSNB", AQUILA' nın mevcut çizgisinde bir alternatif oluşturuyor.  Suya inebilen ve 4 kişilik olabilen alternatifleri ile ait olduğu segmentte yenilikçi çözümler sunuyor. Alpina D-DSNB, "Havacılık, Deniz ve Demiryolu Taşıtları" kategorisinde altın ödül ile onurlandırıldı.

Bursa’nın önde gelen yatırımcı ve sanayicilerinden olan Sn. Celal Gökçen ilk büyük yatırımını; bugün Türkiye’nin ilk beş yüz büyük şirketi listesinde olan BPLAS’ı 1987 yılında kurarak gerçekleştirmişti. Sn. Gökçen, Almanya’da 2015 yılında aldığı Almanya-Berlin'de üretime devam eden Aquila Uçak ve Havacılık Şirketiyle de ileri teknoloji ve tasarıma dayalı öncü ürünlerle yeni sektörlerde büyümeyi hedefliyor.

Dr. Gürsu önderliğindeki Designnobis ekibi, kurulduğu 2006 yılından bugüne 200'e ulaşan ulusal ve uluslararası tasarım ödülü ile, yenilikçi ve vizyoner tasarımlarıyla katma değer yaratan ürünler geliştirmeye devam ediyor.

1969 yılından beri sanayi, üretim ve tasarım kültürünü desteklemek amacıyla Alman devlet desteği ile düzenlenmekte olan ‘German Design Award’ yarışmasının ödül töreni, 2019 Şubat ayında Uluslararası Frankfurt Fuarı kapsamında Frankfurt'ta gerçekleştirilecek.

Ödüllü tasarıma aşağıdaki bağlantıdan ulaşılabilir;

Alpina: https://www.german-design-award.com/en/the-winners/gallery/detail/25110-alpina.html

 

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara