ODTÜ TEKNOKENT

Türkiye Gamescom 2016 Partner Ülkesi!

Dünyanın en büyük oyun organizasyonunda Türkiye adına ODTÜ TEKNOKENT partnerlik anlaşması...

Tarih 25.11.2015

Tüm dünyada oyun endüstrisinin en büyük organizasyonu olarak bilinen Gamescom, her yıl on binlerce katılımcıyla Köln şehrinde gerçekleştiriliyor. Her yıl organizasyonun önemli bir konusu da partner ülke uygulaması sayesinde yerel pazarların uluslararası platforma taşınması olarak şekilleniyor.

ODTÜ TEKNOKENT ve Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği TOGED tarafından yürütülen iş birliği sonucunda, 2016 yılında Türkiye’nin Gamescom partner ülkesi olması için anlaşma imzalandı. Bu büyük atılım, Türkiye’de faaliyet gösteren geliştiricilerin yurt dışında hedef kitlelerine ve pazar paydaşlarına ulaşmaları için de önemli bir eşiği temsil ediyor.

2015 Katılımı Etkili Oldu

Ağustos 2015 tarihinde düzenlenen Gamescom etkinliğine Türkiye adına ilk defa stand alanı ile katılım gerçekleştirilmişti. T.C. Ekonomi Bakanlığı desteği ile ODTÜ TEKNOKENT tarafından gerçekleştirilen stand katılımı, diğer katılımcılar kadar Gamescom organizasyon yönetimi için de önemli bir kriter oluşturdu.

Konuyla ilgili BIU’nun Sorumlu Müdürü Dr. Maximilian Schenk, “Türk bilgisayar ve video oyunları pazarı geride bıraktığımız yıllar içerisinde oldukça olumlu bir gelişme kaydetti. Ayrıca çevrimiçi ve mobil oyun alanlarında da oldukça güçlü bir büyüme yaşıyor. Bu büyüme hareketinin altında henüz yeni olmasına rağmen iyi organize olmuş bir ulusal geliştirici tabanı yer alıyor. Türkiye’nin partner ülke olmasıyla birlikte bu çok hareketli oyun pazarını gamescom 2016’da uluslararası katılımcılarla buluşturacak olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz” diyerek iki ülke arasındaki iş birliği potansiyelinin de yüksek olduğunu bir kere daha vurguladı.

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara