ODTÜ TEKNOKENT

Yeni Fikirler Yeni İşler 2015 Finali 5 Aralık’ta!

Yeni Fikirler Yeni İşler Yarışmasında finale doğru geri sayım başladı.

Tarih 05.11.2015

ODTÜ ve ODTÜ TEKNOKENT tarafından Elginkan Vakfı’nın desteği, DEPARK ve Koç Üniversitesi Kuluçka Merkezi’nin bölgesel iş ortaklıklarıyla düzenlenen Yeni Fikirler Yeni İşler’de (YFYİ) finale doğru geri sayım başladı. YFYİ 2015 Finali, 11. yılında Brant Cooper’ın da katılımıyla görkemli bir törenle 5 Aralık 2015 Cumartesi günü ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek. 5 Aralık’ta düzenlenecek final gününde Büyük Ödüller ve ABD Kampı Özel Ödülleri sahiplerini bulacak.

11. yılını geride bırakan Yeni Fikirler Yeni İşler, 2015 yılında YFYİ Idea ve YFYİ Pro olmak üzere iki bölüme ayrılarak iki farklı girişimci profilini hedefledi. YFYİ Idea henüz şirketi olmayan ancak iyi bir teknoloji tabanlı fikre sahip olan lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileriyle mezuniyetinin üzerinden en fazla 5 yıl geçmiş mezunları hedeflerken, YFYİ Pro 0-3 yaş arası teknoloji tabanlı start-up şirketlerini hedeflemektedir. YFYİ Pro ile temel amaç, uluslararası başarı yakalayacak şirketler geliştirmek.

New York Times tarafından “The Lean Entrepreneur” kitabı ile çok satanlar listesinde zirveye oturan ve Moves the Needle şirketiyle Silikon Vadisi’ndeki yeni girişimlere başarılı olmanın yolunu açan Brant Cooper’ın da ana konuşmacı olarak yer alacağı YFYİ Finali’nde girişimcilere başarılı birer şirket kurmanın ve yenilikçi yaklaşımla teknolojiyi ve trendleri her daim takip edebilmenin püf noktaları da aktarılacak.

YFYİ, 2005 yılında 195 girişimciyle çıktığı yola 11. yılında 1243 girişimci başvurusuyla devam etti. 2015 yılında da birbirinden değerli girişimcileri ve iş fikirlerini destekleyen YFYİ’de 1353 iş finale kalmak için mücadele gösterdi. YFYİ Idea’da 43 ekip, YFYİ Pro’da 19 ekip kuluçka dönemine kalarak yoğun eğitim ve mentorluk döneminden yararlandı. Son derece verimli ve yoğun geçen kuluçka döneminin ardından, 5 Aralık’ta gerçekleşecek finalde YFYİ Idea’da 10 ekip Elginkan Vakfı’nın büyük ödülü ve ABD Kampı ödülü ile ISSD ve OSTİM’in ABD Kampı ödülleri için yarışırken, YFYİ Pro’da 12 ekip Bilişim, Dayanıklı Malzeme ve Tüketici Elektroniği, Enerji ve Sağlık Kategorilerinde Intel, Arçelik ve YEDAŞ sponsorluğunda kategori büyük ödülleri ve ABD Kampı ödülleri için yarışmaya hak kazandı.

Yarışma ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek ve yatırımcıların, yöneticilerin, akademisyenlerin, girişimcilerin ve şirket sahiplerinin yer alacağı final töreniyle girişimciler ilk kez iş fikirlerini kamuoyu karşısında sunacak ve kazananlar belirlenecek. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi 2015’te de nakit para ödüllerinin yanı sıra kazanan girişimciler ODTÜ TEKNOKENT San Francisco T-Jump Hızlandırma Merkezi’nde gerçekleşecek ABD Kampı’na da katılmaya hak kazanacak. Bu yıl jüri seçimlerinin yanında halk oylamasını da uygulamaya geçiren YFYİ ekiplerinin iş fikirleri, www.yfyi.com üzerinde izlenerek oylanabilecek.

Genç nesillere girişimciliği ve inovasyonu aşılamayı hedefleyen Yeni Fikirler Yeni İşler, 11 yıldır ODTÜ TEKNOKENT tarafından Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin “İş bulan değil, iş kuran mezun” yaklaşımı benimsenerek organize ediliyor. Bu yarışma, yenilikçi ve teknoloji tabanlı iş fikri olan öğrencilerin fikirlerini hayata geçirmeleri için uygun ortamı sağlıyor ve onlara başarılı iş insanları olmaları yolunda destek verirken, genç teknoloji şirketlerinin de “ölüm vadisi” sürecini atlatmalarına yardımcı olarak başarılı ve dünyaya açılan şirketler oluşturmayı da hedefliyor. 2005 yılından beri her yıl düzenlenmekte olan YFYİ kapsamında, bugüne kadar 50’den fazla yeni şirket kuruldu,  bu şirketlerde istihdam edilen kişi sayısı ise 200’ün üzerine ulaştı.

Birbirinden yenilikçi fikirlere tanıklık etmek ve çevrenizi genişletmek için yfyi.com adresinden kayıt olun ve 5 Aralık Cumartesi günü ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde yerlerinizi alın.

 

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara