ODTÜ TEKNOKENT

Yerli 5G ile ilk iletişim yapıldı

Yerli ve milli 5G Çekirdek Şebekesi üzerinden ilk ses ve data trafiği gerçekleştirildi.

Tarih 27.06.2019

Yerli ve milli 5G Çekirdek Şebekesi üzerinden ilk ses ve data trafiği gerçekleştirildi. TÜBİTAK destekli 16 Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi (HTK) üyesi firma ve 3 operatör işbirliği ile devam eden “Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesi” kapsamında CRAN, yeni radyo, çekirdek şebeke, siber güvenlik, radyolinkler, OSS, anahtarlama ekipmanları, NFV, yazılım, sistem test ve entegrasyon alt başlıklarında çalışmalar yürütülüyor. Projenin 2020 yılında tamamlanması ve Türkiye’yi haberleşme teknolojilerinde dünyada söz sahibi yapması hedefleniyor. Proje kapsamında 17 Haziran’da ilk kez ses (Vo5G-Voice over 5G) ve veri alışverişi sağlandı. HTK bünyesinde bulunan Havelsan, i2i, TTG ve Pavotek firmalarının geliştirdiği 5G Çekirdek Şebeke ve diğer 5G şebeke elemanları üzerinden HD kalitesinde video transferi ve mevcut mobil operatörlere doğru ses araması canlı olarak yapıldı.

TÜBİTAK-Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesi kapsamında ODTÜ TEKNOKENT’te bulunan Havelsan Test Laboratuvarındaki NFVI altyapısı üzerinde gerçekleştirilen 5G veri trafiği demosunda, tamamen Türk mühendisleri tarafından yerli ve milli olarak geliştirilen Çekirdek Şebeke, NFVI, IMS Şebeke (TAS), yönlendirici/anahtarlayıcı EMS (Eleman Yönetim Sistemi) gibi 5G ürünleri birbirine entegre edildi.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç’un da aralarında olduğu katılımcılara, projenin geldiği nokta, canlı demo sunumlarıyla anlatıldı. Sunuma, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkan Yardımcısı Gazali Çiçek, Havelsan Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet Akyol ve Yüksel Aksöz ile Genel Müdür Ahmet Hamdi Atalay, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın ve ODTÜ TEKNOKENT Genel Müdürü Serdar Alemdar da katıldı.

 

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara